Adidas a Allbirds spojily síly pro udržitelné tenisky. Nový model má nižší uhlíkovou stopu než Big Mac
Když si kupujete nové tenisky, nejspíš se zaměřujete na jejich design, značku a pohodlí, jaké při nošení nabízí. A rozhodně nejste výjimkou, pokud neřešíte, jak moc jejich výroba zatěžuje životní prostředí. Trend udržitelnosti ovšem aktivně prostupuje i do obuvnictví a Adidas ve spolupráci se značkou Allbirds ukazuje siluetu, která chce být s přírodou v co nejvyšším souladu. Její uhlíková stopa je totiž nižší než jeden snědený Big Mac.
Na první pohled nemusíte na teniskách poznat nic zvláštního. Ostatně ani nebyl cílem model s extravagantním designem, na který naopak sází třeba nová česká značka Pár. To Adidas ani Allbirds, značka, kterou si zamilovalo celé Silicon Valley kvůli pohodlnosti a minimalismu, nemají v popisu práce. Jejich dvorní designéři nasadili teniskám decentní bílý vzhled, jenž má vyjadřovat to, co představují – udržitelnost.
Uhlíková stopa těchto bot totiž představuje ekvivalent 2,94 kilogramu oxidu uhličitého. Když se to dá do perspektivy s klasickými teniskami, jejich dopad činí průměrně okolo 13,6 kilogramu (alespoň podle studie americké univerzity MIT). Magazín Fast Company navíc trefně podotýká, že jeden pár tenisek vyrobený běžnými metodami má stejný uhlíkový dopad jako 3,5 snědeného Big Macu od McDonald’s.
Ekologický Frankenstein
Kreativní týmy německé a novozélandsko-americké společnosti se spolu sešly za tímto účelem už před dvěma lety. Tehdy však neprobíraly jen výsledný vzhled, ale především materiály a to, jak je zpracují. Pokud totiž chtěly vytvořit tenisky s co nejmenší uhlíkovou stopou, musely brát v potaz ty sebemenší detaily. Každé sešití se počítalo a mohlo ovlivnit dopad na planetu, byť minimálně.
Tvůrci se proto rozhodli, že zkombinují materiály z běžeckých adidasek a tenisek od Allbirds, což se odráží v estetice. Vrchní „látková“ část je ze 70 procent tvořena recyklovaným polyesterem od Adidasu, zbytek tvoří přírodní celulóza z dílen Allbirds. Podrážka je pak složeninou polyuretanové pěny a materiálu z cukrové třtiny. Nic z toho navíc není uměle barveno, protože by to jinak zvýšilo karbonový dopad.
„Nekončící výzvou při produkci bot je, že na nich existuje tolik prvků, které mohou ovlivňovat uhlíkovou stopu. Ať už jde o vlákno, materiál, strukturu materiálu, konstrukci samotného produktu a všeobecně počet malinkatých částí, které obsahují,“ říká pro Fast Company produktová manažerka divize Adidas Running Kimia Yaraghchian. A to ještě nezmínila prapodivné šití.