Advokáti jsou drazí. Český startup proto lidi propojuje s právními experty, dotaz vyjde na stokorunu

„Stát očekává, aby lidé zákony znali. Většina si ale právní služby nemůže dovolit,“ říká zakladatel Verdikta, které získává investici 17 milionů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

milan-dang-ceo-co-founder-min

Foto: Verdikto

Milan Dang, spoluzakladatel a ředitel Verdikto

0Zobrazit komentáře

Pro nemalou část lidí je běžně poskytované právní poradenství finančně nedostupné. Právě tento problém se rozhodl řešit projekt Verdikto, který uživatelům slibuje odpovědi na právní otázky například ohledně kontroly smluv, vysvětlení úředních listin či práv nájemců od zkušených advokátů v řádu hodin a za výrazně nižší ceny. Snahu zakladatelů rozšířit tuto službu nyní podpořili také investoři.

„Od běžných lidí stát očekává, aby zákony znali, rozuměli jim a řídili se jimi. Většina z nich si přitom standardní právní služby nemůže dovolit ať už z důvodu různých znevýhodnění, nebo finančních možností. Právě toto se snažíme s Verdiktem změnit,“ přibližuje základní motivaci pro založení vlastního byznysu Milan Dang.

Verdikto funguje relativně jednoduše, uživatel na webu položí konkrétní otázku, přičemž firma zajistí, aby se dostala ke správnému advokátovi – aktuálně jich v databázi registruje přes sto z různých oblastí specializace. Zvolený právník se díky své expertize s mnoha běžnými případy už setkal a dokáže tak poradit rychle v řádu hodin.

Službu už využilo přes deset tisíc registrovaných uživatelů a řeší asi tisíc nových podnětů měsíčně, cena jedné právní rady začíná podle zaměření na 99 korunách. Verdikto funguje v České republice a na Slovensku, avšak ve čtyřech jazycích – kromě češtiny a slovenštiny také v angličtině a ruštině.

founders-investors

Foto: Verdikto

Zakladatelé a investoři Verdikto

„Chceme, aby byly právní služby dostupné i pro ty, kteří je velmi potřebují, ale brání jim v tom praktické překážky. Častokrát se chtějí zeptat jen na jednu konkrétní otázku a nezdá se nám férové, aby platili stejně jako někdo, kdo potřebuje komplexní právní poradenství,“ doplňuje Dang, kterého v dobývání trhu podpořili i investoři.

Dohromady 17 milionů korun do Verdikta vkládá fond Vision Ventures, technologická společnost Vacuum Group a partneři mezinárodní advokátní kanceláře TaylorWessing Radovan Pala a Andrej Leontiev. Jde přitom o zkušené právníky – Pala působí také jako poradce slovenské prezidentky Zuzany Čaputové pro oblast práva a spravedlnosti, Leontiev je spoluautorem protischránkového zákona a expert na boj proti praní špinavých peněz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Jsme přesvědčeni, že je naší společenskou povinností, abychom jako advokáti všemi způsoby bojovali za zrovnoprávnění všech občanů před zákonem. Formální rovnost stran je však pouze iluze, pokud běžní lidé nedokážou svá práva účinně prosazovat a existuje výrazná nerovnost mezi těmi, kteří si mohou dovolit právní poradenství, a těmi, kteří svá práva dokonale neznají,“ říká Leontiev.

„Podporujeme Verdikto, neboť věříme, že může napomoci tomu, aby byla pro běžné obyvatele každodenní spravedlnost skutečně dostupná, což je předpokladem pro to, aby jejich práva nebyla pouze ‚na papíře‘,“ doplňuje advokát důvody pro investici. Získané prostředky navíc Verdiktu pomohou ke spuštění nové nabídky pro firmy, které tak budou mít možnost předplatit si službu jako benefit pro zaměstnance.

Každý měsíc vám představíme zásadní investice nejen v českých startupech.

Newsletter Startup | Poslední vydání

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs