Aerolinky Ryanair se dostávají z pandemické bouře. Po třech letech opět hlásí zisk

Nízkonákladová letecká společnost ukončuje dlouhé období ztrát a poprvé od vypuknutí pandemie si připisuje zisk.

brno-letiste-ryanair

Foto: Letiště Brno

Ryanair létá z Brna do Londýna, Milána a Berlína

0Zobrazit komentáře

Když se na jaře roku 2020 svět ponořil do pandemie, jedny z nejtvrdších ran schytaly letecké společnosti, které téměř ze dne na den přišly o pasažéry. Do problémů se dostala také irská nízkonákladová společnost Ryanair, pro kterou období pandemie znamenalo tři roky trvající období, během kterého podnik nevykazoval zisk.

Tato bilance se mění s druhým čtvrtletím tohoto roku, ve kterém se Ryanairu podařilo dosáhnout zisku 170 milionů eur, tedy přibližně 4,2 miliardy korun po zdanění. Tržby společnosti se vyšplhaly na 2,6 miliardy eur, tedy 63,7 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 602 procent.

Přesto se stále jedná o výsledky, se kterými společnost zaostává za čísly z dob před koronavirovou pandemií. Za stejné období v roce 2019 totiž zisk Ryanairu činily 243 milionů eur, tedy bezmála 6 miliard korun.

Za normálních okolností Ryanair tvoří většinu celoročního zisku během dvou letních čtvrtletí, tedy v době letních dovolených, které se pozitivním způsobem propsaly i do aktuálních hospodářských výsledků. Pozitivní roli sehrál i ten fakt, že Ryanair odbavuje své lety především z menších letišť a dokázal se tak vyhnout problémům, které sužují ta velká.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tyto potíže se týkají především nedostatku personálu, což způsobuje protahování odbavovacích procesů, omezování počtu cestujících, kteří mohou za den z letišť vzlétnout, a v některých případech i rušení samotných letů. Letiště jako londýnské Heathrow či nizozemské Shiphol začala po přepravcích vymáhat omezení prodeje počtu letenek.

Jak ovšem přiznávají i sami zástupci Ryanairu, vyhráno prozatím rozhodně není. „I když stále doufáme, že vysoká míra proočkovanosti v Evropě umožní leteckému a turistickému průmyslu plně se zotavit a konečně hodit koronavirus za hlavu, nemůžeme ignorovat riziko nových variant covidu na podzim 2022,“ řekl generální ředitel Michael O’Leary.

Výhledy do budoucna proto podle něj podléhají velmi rychlým změnám s ohledem na neočekávané události, které jsou mimo kontrolu společnosti. Proto O’Leary označil zotavení Ryanairu za silné, ale stále velmi křehké.

S přispěním ČTK.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

CzechCrunch Jobs