Airbnb má v nabídce svůj první dům vytvořený 3D tiskem. Láká na krásy kanadské přírody i přispění na dobrou věc
Není to tak dávno, co se objevily první stavby vytvořené pomocí 3D tisku. Vlastně je ale překvapením, že žádná taková se dosud neobjevila v nabídce Airbnb, které už zájemcům zpřístupnilo i mnohem exotičtější místa, kde se krátce ubytovat. Teď ale firma svůj rest dohnala a láká do útulného vytištěného příbytku uprostřed horské přírody. Tvůrci Fibonacci House, jak se dům jmenuje, v jeho designu navíc pracovali se zlatým řezem.
Začněme ale s jeho samotným umístěním, které z obecného hlediska jednoznačně patří k těm unikátním. Nabídka na webu Airbnb neslibuje žádné z typických výhod jako snadnou dostupnost do centra města nebo kvalitní kavárny v sousedství. Fibonacci House naopak přiláká hlavně milovníky divočiny, nachází se totiž uprostřed lesa na jihovýchodě Britské Kolumbie v Kanadě. Zde se budou obyvatelé moci těšit z organických tvarů přírody i domu samotného.
Zlatý řez, který se objevuje v jeho designu, je ideální geometrický poměr rozsáhle studovaný už v antickém Řecku kvůli své rozšířenosti v přírodě. Od svého objevení byl vnímán jako matematický a geometrický vztah, který jednak umožňuje přírodě porozumět, jednak na člověka působí velice příjemným dojmem. Proto se také začal široce využívat v umění, a to také ve formě Fibonacciho spirály, dalšího ideálního tvaru viditelného všude možně.
Fibonacci House oba tvary hojně využívá nejen kvůli estetice, ale také jako demonstraci schopností 3D tisku staveb. Nizozemská firma Twente Additive Manufacturing (TAM) dům tiskla z betonu po částech s mnoha různými tvary, které se pak složily až po dovezení na místo. Vytištění dvaceti panelů trvalo jedenáct dnů a přímo na místě malé vísky u jezera Kootenay se vše pak jen zkompletovalo. Díky tomu prý stavba trvala kratší dobu a ušetřila se energie.
Trend 3D tisku ve stavebnictví není jen příkladem aplikace nové technologie v určitém segmentu, protože je zrovna populární. Stavby vytvořené tímto způsobem mají specifické vlastnosti, které výrazně ovlivňují celý jejich život, od zájmu zákazníků přes design a stavbu až po provoz. Tištěné domy mohou být oproti klasickým zděným levnější, ekologičtější a postavit je trvá podstatně kratší dobu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPlatí to i pro novou nabídku Airbnb, která zároveň představuje první 3D tisknutou stavbu v Kanadě. Fibonacci House využívá tzv. vrstvenou konstrukci stěn, což znamená, že mezi vnějším a vnitřním pláštěm je dutina. Díky tomu může mít lepší izolační vlastnosti, což spolu s oblými stěnami minimalizuje vznik tepelných mostů, únik tepla a tvorbu kondenzace ve stěnách.
Podobné řešení umožňují i konvenční stavební techniky, vyžadují ale zkušené zedníky a více času na konstrukci. 3D tiskárna se o to postará v zásadě sama. „Na 3D tisku je super, že když dům naprogramujete jednou a máte ho vytvořit znovu, tiskárna prostě opakuje ten samý uložený postup,“ řekl ředitel TAM Ian Comishin serveru Storeys. Jedinou nevýhodou Fibonacci House je fakt, že většinu materiálu tvoří beton, jeden z nejneekologičtějších materiálů vůbec.
Například italská firma WASP přitom už od roku 2019 tiskne malé domy z hlíny a dalších lokálně volně dostupných materiálů, jako je odpad ze zemědělství. Takto vytvořená obydlí mohou být extrémně levná, mají skvělou přírodní izolaci, minimální uhlíkovou stopu a v případě nevyužití se časem sama zcela rozloží. Nizozemci místní a udržitelně získané cedrové a jedlové dřevo použili alespoň v částech Fibonacci House, například na střechu či prvky interiéru.
Ten sestává z jedné místnosti o rozloze 35 metrů čtverečních, kam se vejde obývací část, kuchyňka i vykachlíkovaná koupelna. Postele se nachází „na patře“ přístupném z žebříku. I když se jedná o velice skromné uspořádání, má pohodlně pojmout až čtyři hosty. Pokud by se ale uvnitř přece jen trochu tísnili, mohou využít malou zastřešenou venkovní terasu.
Cena ubytování vyjde na 133 dolarů (přibližně 2 800 korun) za jednu noc při minimálním pobytu po dvě noci. Veškeré příjmy z pronajímání domu poputují do kanadské neziskové organizace World Housing, která pracuje na dostupném bydlení. Fibonacci House je přímo prototypem malého a dostupného domu, jakých by mezi jezerem Kootenay a nedalekým městem Nelson mělo v budoucnu vyrůst více.
Loni se šéf Airbnb Brian Chesky kál kvůli špatnému vlivu firmy v centrech mnoha velkých měst a slíbil, že do budoucna bude chtít nabízet spíš exkluzivní lokace a zkušenosti s nimi spojené. 3D tiskem vytvořený dům v Kanadě je dobrým příkladem takového přístupu, který navíc podporuje dobrou věc. Airbnb také koncem loňského roku úspěšně vstoupilo na akciový trh a například v Praze podle všeho výrazně ubylo jeho nabídek ve prospěch dlouhodobějších nájmů.