Český akademický startup vylepšuje nejen medicínské testy. Teď získal miliony na další rozvoj

Společnost Sophomer vznikla na konci loňska, svou technologii už ale stihla dostat do světa byznysu. Nyní má možnost růst ještě rychleji.

Iva BrejlováIva Brejlová

Sophomer

Foto: i&i Biotech Fund

Zkladatelé Sophomeru ve své chemické laboratoři

0Zobrazit komentáře

Je to v Česku stále ještě poměrně nezvyklé tempo přenosu technologie z akademického prostředí do komerčního světa. Vědci z projektu Sophomer začali s vývojem před dvěma roky, ke konci loňského roku založili firmu, v únoru slavili získání licence, následně prvního zákazníka a teď oznámili, že mají i investory. Látka, se kterou přišli, pomáhá při vývoji testů na nemoci, ale taky třeba ve zjišťování, jaká je úroveň kontaminace životního prostředí.

Během příštích pár měsíců má firma na trh uvést svůj první produkt, který ve zmíněných testech nahrazuje dosud běžně používaný protein, jenž pomáhá s lepší diagnostikou. Jenže ten je živočišného původu a k jeho výrobě je potřeba hovězího séra, což s sebou nese řadu komplikovaných postupů. Sophomer místo něj v laboratoři vytvořil látku, která má být spolehlivější, přesnější i levnější.

„Díky tomu, že při výrobě našeho polymeru není třeba žádné složky živočišného původu, odpadá problém s výskytem patogenů a s ním spojená nutnost udělení veterinárních certifikátů. Umožňuje nám to také vyrábět jednotlivé šarže ve standardizované kvalitě, což je v současné době jinak velmi náročné. Zároveň je Sophomer F10 oproti dnes využívané látce BSA minimálně pětkrát účinnější,“ porovnává svůj výtvor s živočišným polymerem Martin Burkhard, výkonný ředitel Sophomeru.

Sophomer

Foto: i&i Biotech Fund

Příprava polymeru v laboratoři

Za projektem stojí skupina lidí, kteří pocházejí z akademické sféry i oblasti průmyslu. Nová látka je výsledkem spolupráce Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, firmy Elisa Development a bioinovačního centra i&i Prague.

Právě posledně jmenovaná organizace je propojujícím článkem s investory z i&i Biotech Fund, kteří projektu poskytli zhruba osm milionů korun, z nichž část posílají ve formě konvertibilní půjčky.

„Na tomto mladém českém startupu nás zaujala především jeho dynamika. V rekordně krátkém čase firma dokázala vyřešit podepsání licenční smlouvy, rozběhnout provoz, získat první zakázku či uvést svůj první výrobek na trh. Věříme jejich vědě i schopnosti zaujmout průmyslové partnery,“ říká Tomáš Maršálek, finanční ředitel fondu.

Technologie má uplatnění všude tam, kde je základním pracovním nástrojem imunochemická analýza. Ve chvílích, kdy se kousek z živého organismu zkoumá ve zkumavce, misce nebo třeba v jamce destičky, kdy odborníci hledají signály, které v lidském organismu odkazují na nemoc, respektive na reakci na ni. Má ale potenciál i při monitorování kontaminací v životním prostředí, alergenů či v imunochemických testech ve veterinárních laboratořích.

Peníze Sophomer použije na další vývoj technologie, otevření nové laboratoře i rozšíření týmu. Firma zároveň zahájila práce na první zakázce. S předním evropským výrobcem spolupracuje na vývoji diagnostických souprav, ve kterých bude její polymer už základní komponentou.

Kromě toho se ke konci chýlí i interní testy, které probíhají u několika významných výrobců in vitro diagnostiky. Pokud vše vyjde, mohli by i největší světoví výrobci začali používat SophoMer F10 při výrobě svých diagnostických sad. Zatím firma spustila vývoj dalších tří polymerů.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym