Akce jim odpadly, tak začalo Attendu pomáhat školám. Nástroj Učíme.se už používá přes dva tisíce učitelů
Spoluzakladatel Attendu a Učíme.se Marek Mensa
Ještě před čtyřmi měsíci by nejspíš podnikatel Marek Mensa neuvažoval o tom, že by mohl pomoci českému školství. Pandemická situace ale změnila všechno a jeho startupu Attendu, který provozuje software pro organizaci eventů, se po zákazu veřejných akcí částečně uvolnily kapacity.
Mensa a jeho kolegové nejdříve přemýšleli, co se svým byznysem udělat, a začali proto navrhovat nástroj na organizaci onlinových eventů. Nápad se ale příliš nechytil, protože organizátoři se v začátcích krize zdráhali dělat akce po internetu, hlavně kvůli absenci networkingu. Místo toho začali hromadně akce přesouvat na podzim.
Strategii tak otočili a místo pomoci vlastnímu byznysu se rozhodli věnovat jiným odvětvím, a to jak svým časem, tak nově navrženým prototypem. „Došlo nám, že navržená technologie může být použitelná i v jiných odvětvích a na základě rychlého průzkumu jsme objevili velkou propast a paralýzu ve školství,“ popisuje Mensa.
Vznikla tak iniciativa s názvem Učíme.se. De facto přes noc získal tým v dotazníku tisíc odpovědí, zjistil, co učitelé v nastalé situaci reálně potřebují, a získal první kontakty daleko vzdálené od jejich původního byznysu v podobě organizace eventů. Původní produkt, který chtěl tým Attendu aplikovat ve školství, se ale ukázal jako příliš složitý a chyběla v něm svěží komunikace, kterou žáci potřebují.
„Rozhodli jsme se, že oddělíme korporátní svět od školství a celý nástroj navrhneme od nuly,“ říká čtyřiadvacetiletý podnikatel. Učíme.se tak staví na klasických funkcích skupinových hovorů, ale na rozdíl od běžných aplikací má funkce vyvinuté na míru pro školy. Jde například o zvednutí ruky, vyvolání nebo zkoušení.