Akcie Credit Suisse klesly o 30 procent. Hlavní investor jí nepomůže kvůli švýcarským regulacím
Švýcarská banka byla synonymem tamního bankovnictví. V posledních letech ale musela hasit řadu skandálů, které podkopaly důvěru klientů i investorů.
Současná nálada v bankovním světě je po krachu americké Silicon Valley Bank nervózní – a pocit se přelévá dál. Akcie druhé největší švýcarské banky Credit Suisse dnes prudce klesají, odpoledne ztrácely zhruba třicet procent a dostaly se na rekordní minimum. Reagovaly na vyjádření největšího investora Credit Suisse, kterým je Saudi National Bank (SNB), že nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. Dopoledne bylo obchodování s akciemi Credit Suisse několikrát pozastaveno, uvedl zpravodajský server CNBC.
Předseda správní rady SNB Amar Chudajrí uvedl, že hlavní investor nemůže další pomoc švýcarské bance poskytnout, protože by se tak dostala se svým podílem nad hranici deseti procent, což by ho dostalo do problémů kvůli švýcarským regulacím. Saúdskoarabská banka nyní v Credit Suisse vlastní 9,88 procenta akcií.
Švýcarská centrální banka se na dotaz agentury Reuters odmítla k situaci v Credit Suisse vyjádřit. Předseda správní rady Credit Suisse Axel Lehmann uvedl, že státní pomoc není pro banku tématem. Dodal, že by nebylo přesné srovnávat problémy Credit Suisse s krachem americké Silicon Valley Bank (SVB), zejména proto, že obě banky podléhají odlišné regulaci.
Podle Chudajrího je Saudi National Bank spokojena s plánem na ozdravení Credit Suisse a nemyslí si, že by tato banka potřebovala více peněz. „Jsme spokojeni s transformačním plánem, který předložili. Je to velmi silná banka. Když se podíváte na jejich poměrové ukazatele, tak jsou v pořádku. A fungují pod silným regulačním režimem ve Švýcarsku a dalších zemích,“ prohlásil Chudajrí.