Akciím Palantiru či Rivianu začínají na burze těžké časy, tituly jako Microsoft ale zůstanou zajímavé
Tomáš Pfeiler z finanční skupiny Cyrrus vysvětluje, proč po euforii posledních dvou let nastává pro technologické akcie vystřízlivění.
R1T se netají tím, že je schopen překonat i nejtěžší terén
Dění na trzích v letošním roce má daleko do bonanzy, na kterou si mnozí zvykli po nástupu covidové pandemie. Apple od začátku roku ztratil bezmála 20 procent, Amazon více než 30 procent, Netflix dokonce 70 procent. Velmi špatně na tom jsou i cenné papíry sice ztrátových, ale ambiciózních startupů, jako jsou Rivian či Palantir, jež byly ještě před pár měsíci miláčky retailových investorů. Co se to vlastně děje? A proč tolik technologických titulů padá? Nad tím se ve svém komentáři zamýšlí Tomáš Pfeiler z investiční společnosti Cyrrus.
Klíčová otázka totiž je, zda momentální propad na trzích není zároveň podobnou příležitostí, jaká se naskytla na jaře 2020, kdy akcie firem kvůli příchodu covidu hodně poklesly, ale pak se ještě rychleji vzpamatovaly. Tomáš Pfeiler z Cyrrusu ovšem upozorňuje, že situace tehdy a nyní jsou dost odlišné a že jedním z hlavních důvodů, proč trhy poslední dva roky tolik bobtnaly, byl přebytek peněz, které na ně pumpovaly centrální banky. To se nyní otáčí. Zároveň ale neplatí, že má nad firmami jako Microsoft smysl mávnout rukou a zapomenout na ně. Jen bude třeba být trpělivější.
***
V posledních letech se technologické akcie staly v očích mnoha investorů takřka jednosměrnou růstovou sázkou. Škálovatelné byznysové modely a nízké náklady znamenaly potenciál pro permanentní zvyšování zisků. Pandemie představovala pro tyto firmy „gamechanger“ a katapultovala ceny jejich akcií do stratosféry. Nicméně od konce loňského roku se kurzy akcií mladých inovativních dravců i technologických gigantů nachází v sestupném trendu. Vyplatí se v tuto chvíli nákupy za zvýhodněnou cenu?
Pojďme se zamyslet nad příčinami poklesu v jednotlivých kategoriích. V případě mladých technologických firem (tzv. spec-tech) hraje dominantní roli změna celkového makroprostředí. Přestože to řada nadšenců nerada slyší, rapidnímu vzestupu těchto společností napomohly především centrální banky, které zejména v uplynulých dvou letech kontinuálně zaplavovaly trh enormním množstvím peněz.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs