Akciím Palantiru či Rivianu začínají na burze těžké časy, tituly jako Microsoft ale zůstanou zajímavé

Tomáš Pfeiler z finanční skupiny Cyrrus vysvětluje, proč po euforii posledních dvou let nastává pro technologické akcie vystřízlivění.

Tomáš PfeilerTomáš Pfeiler

rivian-pick-up3Komentář

Foto: Rivian

R1T se netají tím, že je schopen překonat i nejtěžší terén

0Zobrazit komentáře

Dění na trzích v letošním roce má daleko do bonanzy, na kterou si mnozí zvykli po nástupu covidové pandemie. Apple od začátku roku ztratil bezmála 20 procent, Amazon více než 30 procent, Netflix dokonce 70 procent. Velmi špatně na tom jsou i cenné papíry sice ztrátových, ale ambiciózních startupů, jako jsou Rivian či Palantir, jež byly ještě před pár měsíci miláčky retailových investorů. Co se to vlastně děje? A proč tolik technologických titulů padá? Nad tím se ve svém komentáři zamýšlí Tomáš Pfeiler z investiční společnosti Cyrrus.

Klíčová otázka totiž je, zda momentální propad na trzích není zároveň podobnou příležitostí, jaká se naskytla na jaře 2020, kdy akcie firem kvůli příchodu covidu hodně poklesly, ale pak se ještě rychleji vzpamatovaly. Tomáš Pfeiler z Cyrrusu ovšem upozorňuje, že situace tehdy a nyní jsou dost odlišné a že jedním z hlavních důvodů, proč trhy poslední dva roky tolik bobtnaly, byl přebytek peněz, které na ně pumpovaly centrální banky. To se nyní otáčí. Zároveň ale neplatí, že má nad firmami jako Microsoft smysl mávnout rukou a zapomenout na ně. Jen bude třeba být trpělivější.

***

V posledních letech se technologické akcie staly v očích mnoha investorů takřka jednosměrnou růstovou sázkou. Škálovatelné byznysové modely a nízké náklady znamenaly potenciál pro permanentní zvyšování zisků. Pandemie představovala pro tyto firmy „gamechanger“ a katapultovala ceny jejich akcií do stratosféry. Nicméně od konce loňského roku se kurzy akcií mladých inovativních dravců i technologických gigantů nachází v sestupném trendu. Vyplatí se v tuto chvíli nákupy za zvýhodněnou cenu?

Pojďme se zamyslet nad příčinami poklesu v jednotlivých kategoriích. V případě mladých technologických firem (tzv. spec-tech) hraje dominantní roli změna celkového makroprostředí. Přestože to řada nadšenců nerada slyší, rapidnímu vzestupu těchto společností napomohly především centrální banky, které zejména v uplynulých dvou letech kontinuálně zaplavovaly trh enormním množstvím peněz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

To vedlo k citelnému snížení dluhopisových výnosů a v momentě, kdy bondy nesou nulový nebo i záporný výnos, nemají burziáni problém investovat i do akcií se zajímavou růstovou perspektivou, ale ztrátovým hospodařením. Nyní se děje přesný opak. Americká centrální banka politiku utahuje a kromě zvedání sazeb přistoupí i k redukci své bilance. Dluhopisové výnosy tedy rostou. Ve světle vyšších úroků je rázem méně atraktivní variantou připlácet si za potenciální růst.

Investoři se tak odvrací od „abstraktních“ investic (tedy takových firem, které mohou teoreticky vydělávat velké peníze v budoucnu) a sahají k více „konkrétním“ investicím – tedy firmám, které již nyní generují zisky a vyplácí zajímavé dividendy, nebo k dluhopisům.

Pohled na výkonnost spec-tech firem, jako jsou Rivian, Virgin Galactic nebo Palantir, v letošním roce příliš nepotěší. Index mladých ztrátových technologických společností, který konstruuje investiční banka Goldman Sachs, se od začátku roku propadl o více než 55 procent. Fond Ark Innovation, který se stal symbolem explozivního boomu těchto dynamických firem během pandemie, ztratil téměř 60 procent. To ilustruje, jak moc byly valuace v segmentu mladých technologií založeny na ultra nízkých sazbách, nikoliv na jejich potenciálně průlomových nápadech.

Spoluzakladatel a spoluředitel Netflixu Reed Hastings

Zcela jiná množina faktorů ovlivňuje velké technologické společnosti – známý big tech. Mezi premianty patří Apple a Google, jejichž akcie letos odepisují „pouze“ okolo 20 procent. Naproti tomu nejproblematičtější je Netflix, který od počátku roku padá o více než 70 procent. Každá z těchto korporací zápasí s odlišnými peripetiemi.

Byznys model Netflixu narazil na své limity dříve, než se původně předpokládalo, a lákat nové předplatitele se nedaří ani navzdory rekordním nákladům na tvorbu obsahu. U Googlu a Facebooku se investoři obávají tvrdých regulací a strukturálního zpomalování trhu s online reklamou. Budoucí tržby Applu ohrožují tlaky v dodavatelských řetězcích a politika nulové tolerance vůči covidu v Číně. Výhled Amazonu sráží dolů mimo jiné bobtnající náklady na logistiku.

Vidíme, že paleta problémů je velmi pestrá. Pokud bychom měli najít společného jmenovatele, zpomalovaly hlavně byznysové segmenty zaměřené na retailové klienty. Domácnosti začíná znepokojovat inflace, a proto omezují některé výdaje, ať již na streaming, nebo e-commerce. Například Amazon v tomto směru reportoval, že rozhodně nezopakuje svůj skvělý pandemický výkon a nyní se potýká s přebytečnými kapacitami, což může teoreticky vést i ke snižování počtu zaměstnanců.

2360×1180-1

Přečtěte si takéProč zvedat úrokové sazby, když řádí inflace? Podívejte se na TureckoProč zvedat úrokové sazby, když řádí inflace? Podívejte se na Turecko, kde ceny vyskočily o 70 procent

V tuto chvíli se celý akciový trh nachází na sestupné trajektorii. Mezi investory dochází k fázi vystřízlivění. Mizí podpora ve formě likvidity centrálních bank a předchozí předpoklady růstu korporátních zisků se ukazují jako přehnaně euforické. V krátkodobém horizontu nelze na burzách vyloučit další otřesy. Nicméně ve střednědobém výhledu se návrat do trhu rozhodně vyplatí.

Během poslední výsledkové sezóny se u technologických obrů totiž vyskytly i pozitivní trendy. Povzbudivá byla čísla v segmentu B2B, kde vidíme masivní a rychlou adaptaci cloudu. Lze tak očekávat, že firmy aktivní v cloudovém byznysu (například Microsoft) uvidí značný nárůst svých výnosů, a proto patří mezi investičně perspektivní tituly. S rostoucí oblibou cloudových řešení porostou požadavky na zabezpečení – zvlášť pokud vezmeme v potaz narůstající geopolitické a kybernetické hrozby. Firmy ze sektoru kybernetické bezpečnosti tak budou mít v následujících letech zajištěný pohodlný růst výnosů.

Technologické giganty čeká v následujících letech náročnější provozní i regulatorní prostředí a jejich akcie již nebudou v tandemu stoupat pouze vzhůru. Najdeme mezi nimi však i takové tituly, jejichž dlouhodobý růstový potenciál není zdaleka vyčerpán.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Od insolvencí po investice. Jan Langmeier válčí s králi dluhopisů a zároveň staví byty v Krkonoších

Jan Langmeier zastupuje věřitele ve známých případech bankrotů z poslední doby: skupiny Arca Investments a Michala Mičky a jeho C2H.

Luboš KrečLuboš Kreč

lang

Foto: Langmeier & Co.

Insolvenční správce a developer Jan Langmeier

0Zobrazit komentáře

Jestliže Špindlerův Mlýn má pověst – ne zcela zaslouženou – českého Davosu či Aspenu, co by pak mohla být Pec pod Sněžkou? Vail nebo snad Kitzbühel? Jenže příjezd k ní není žádná krása, natož luxus. Temný důl vypadá tak, jak se jmenuje, a střed Velké Úpy také moc krásy nepobral. To se ovšem má začít měnit. Ve vísce, která slouží jako vstupní brána do Pece, se rodí velkolepý apartmánový projekt. A nestojí za ním žádný developer ani protřelý miliardář, ale mladý a ambiciózní… insolvenční správce.

Jan Langmeier pochází z doktorské rodiny, máma i táta jsou lékaři a na dráhu v bílém plášti chystali i jeho. Do hábitu se skutečně obléká, jen to není medicínský plášť, ale advokátní talár. Místo na lékařskou fakultu totiž v roce 2003 nastoupil na tu právnickou. „Už na střední jsem cítil, že medicína nebude pro mě, že mě víc láká právo. U nás doma jsem ale trochu za černou ovci,“ směje se devětatřicetiletý majitel právní a insolvenční kanceláře s nepřekvapivým názvem Langmeier & Co.

Celkem překvapivá je ovšem šíře jeho podnikatelského záběru a vehemence, s níž se dere mezi zavedené a velké kanceláře na vysoce konkurenčním právnickém trhu. „Asi jsem nikdy nechtěl dělat řadového právníka ve velké kanceláři, chtěl jsem být svým pánem,“ líčí Langmeier, který momentálně dává práci dvěma desítkám lidí. Ovšem nejen advokátům.

Jádrem jeho byznysu zůstává advokacie, respektive insolvenční právo. A to jak z pozice správce podniků nebo majetků fyzických osob, které do insolvence spadly, tak jako ochránce věřitelů. A je o něm v této souvislosti dost slyšet – v poslední době na sebe upozornil například zastupováním poškozených klientů padlé finanční skupiny Arca Investments, kde v dluhopisech a směnkách zmizelo 20 miliard korun, nebo zkrachovalé společnosti C2H Michala Mičky, která s pomocí dluhopisových emisí koupila podniky jako Kara nebo Pietro Filipi.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Lákala mě vždycky co nejširší a nejpestřejší právní práce. U insolvencí mi hodně otevřela oči insolvence Sazky, to bylo něco, kdy jsem si říkal, že to je moc zajímavý případ,“ říká pražský rodák. Soud vyhlásil insolvenci na Sazku na jaře 2011, v následujících měsících se o ni strhla miliardářská bitva, kdy na jedné straně stála skupina Penta, na druhé se spojily PPF a KKCG Karla Komárka, klíčovou roli v celém příběhu hrál také realitní magnát Radovan Vítek. Nakonec Sazka skončila u Komárka, který s ní (a dalšími loterijními společnostmi ve svém portfoliu) chce vstoupit na burzu v New Yorku.

Langmeier je insolvenčním správcem se zvláštním povolením, což znamená, že mu na stůl můžou připadnout i krachy firem s obratem nad 100 milionů korun. Aktuálně se svým týmem řeší předluženou společnost MotoGP, která na brněnském okruhu pořádala motocyklovou Grand Prix, jeden z prvních větších dluhopisových krachů, společnost Triload Invest nebo zkrachovalého obchodníka s energiemi Ray Energy.

reziden

Vizualizace: Langmeier & Co.

Pracovní návrh, jak by mohly vypadat Rezidence pod Portáškami

Jak ale z pozice insolvenčního správce, který má za úkol zachránit z padlých podniků co možná nejvíc, koukal pod ruce byznysmenům, dostal chuť na investice. Založil kvůli tomu s kolegy dokonce investiční fond regulovaný ČNB. Ale zatímco po nástupu covidové pandemie se k žádnému reorganizačnímu dealu nerozhoupal (přičemž cílil na menší a střední firmy s obratem spíše v desítkách než stovkách milionů), razantně naskočil do realit. A rovnou do Krkonoš.

„Vždycky jsem je měl rád, vyhodnotili jsme si, že rekreační nemovitosti mají potenciál a že tam jsou zajímavé příležitosti. Coby insolvenční správce jsem tu a tam viděl zajímavé projekty a přišlo mi škoda je nechat jít,“ vypráví. Projekt, s nímž už finišuje a kde je ještě pár bytů k dispozici, stojí podél Labe v Herlíkovicích u Vrchlabí. Na místě někdejšího penzionu tam vznikl apartmánový dům s třemi desítkami jednotek s cenami kolem 130 tisíc korun za metr čtvereční a většina už je prodaných.

V Mlýně Herlíkovice, jak se stavba jmenuje, Langmeier investoval přes 200 milionů korun. Peníze částečně získal od podnikatelů, kteří je vložili do jeho fondu, částečně od bank, pomohl si i menší emisí dluhopisů. Jenže pro svůj další projekt bude potřebovat řádově víc peněz – klidně přes miliardu.

1920×1280

Vizualizace: Langmeier & Co.

Projekt Mlýn Herlíkovice

Ve Velké Úpě totiž skoupil několik domů podél hlavní silnice na Pec pod Sněžkou včetně hotelu Hela u známé sjezdovky Portášky. Budovy srovná se zemí a vzniknout by tam měla trojice moderních, dřevem obložených rezidenčních komplexů s kapacitou více než stovky bytů.

„Budeme to stavět po fázích, první bychom rádi otevřeli v roce 2024,“ vypočítává Langmeier s tím, že kvůli této akci s kolegy dokonce rozjíždějí malou realitní kancelář. Při prodejích apartmánů s pracovním názvem Rezidence Portášky s cenou 200 tisíc korun za metr čtvereční, což odpovídá sazbám z centra Prahy, se nechtějí spoléhat na nikoho cizího.

A nebojí se, že zpomalující ekonomika a možná recese, která je za dveřmi, by mohly jeho investiční plány zhatit? Budou mít lidé v době dvouciferné inflace a méně dostupných hypoték ještě o horské byty zájem? „Já myslím, že ano. Cílíme na hodně lukrativní klientelu, která obvykle platí v hotovosti, neberou si úvěry. Ve společnosti je pořád ještě hodně peněz. A na horách mnoho nových projektů vyrůstat nemůže. Maximálně si o něco snížíme marži, ale o výnosnost nemám obavu,“ zůstává v klidu Langmeier.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox