Aktuální vlna veder je ničivá a budou další. Zpráva OSN varuje před hrozbou globálního kolapsu
Teplotní rekordy v posledních týdnech padají po celém světě, Portugalsko a Španělsko zachvátily požáry.
Je horko. V létě je to docela obyčejný a očekávaný fenomén, v posledních letech si lidé ale začali zvykat také na opakovaná tvrzení o nejteplejším roku za dlouhou dobu, nebo dokonce od začátků měření. I letos je situace na mnoha místech světa opět extrémní. Evropa čelí potenciálně nejhorší vlně veder za více než dvě století, v pár zemích kontinentu řádí požáry způsobené suchem a vysokými teplotami a také jinde ve světě padají teplotní rekordy. Podle nedávné zprávy OSN vlivem klimatických změn a nedostatečných opatření roste pravděpodobnost civilizačního kolapsu.
Teploty z letošního června a začátku července nyní do globální mapy zpracovala NASA kombinací pozorovaných hodnot s matematickým modelem Goddard Earth Observing System, který simuluje fyzikální procesy v atmosféře. Výsledkem je přehled aktuální situace v Africe, Evropě a Asii, přičemž většina mapy se pohybuje v tmavě oranžových, rudých a částečně téměř černých barvách – čímž indikuje převažující teploty od 30 do až 45 °C.
„Přestože vidíme jasný vzorec atmosférické vlny se střídajícími se teplými (více červené) a studenými (více modré) hodnotami na různých místech, rozsáhlá oblast extrémních (a rekordních) veder je dalším jasným ukazatelem, že emise skleníkových plynů způsobené lidskou činností mají za následek extrémní počasí, které ovlivňuje naše životní podmínky,“ řekl Steven Pawson, šéf Global Modeling and Assimilation Office v Goddardově kosmickém středisku NASA.
Pro mnoho míst to znamená dorovnávání či překonávání zaznamenaných rekordů a přírodní katastrofy. Například v portugalském městě Leiria byla 13. července naměřena teplota 45 °C, což v kombinaci se suchem znamená rozsáhlé požáry, které sežehly přes 3 000 hektarů. Třináct dalších požárů se rozpoutalo napříč celou zemí.
Podobný osud postihl také několik míst v sousedním Španělsku, kde oheň nejvíce řádil v regionu Las Hurdes nedaleko Madridu. Požáry se objevily i ve Francii. V Itálii mezitím vedra přispěla k nadměrnému tání a odtržení kusu Marmoladského ledovce v Dolomitech. Padající hrouda ledu a kamení o velikosti obytné budovy zabila jedenáct lidí.
Vedra zasahují také mnoho severněji položených oblastí. Britská meteorologická služba Met Office pro začátek tohoto týdne ve velké části země vydala historicky první varování před extrémním horkem na nejvyšší úrovni. Včera teploty v hrabství Suffolk dosáhly 38,1 °C, což je jen několik desetin níže než teplotní rekord Spojeného království z roku 2019. Dnes se očekává, že by se v některých místech mohla teplota přiblížit až 42 °C. Kvůli selhávající technice musely být uzavřeny dva dlouhé úseky železničních tratí.
Pro dnešek a zítřek vydal varování před vysokými teplotami také Český hydrometeorologický ústav. Vysoký stupeň nebezpečí (druhý nejvyšší) platí pro většinu země s výjimkou Vysočiny. Ve středu se očekává, že by se na teploměrech napříč zemí měly objevit hodnoty mezi 32 a 36 °C. V souvislosti s tím se doporučuje pokud možno omezit fyzickou aktivitu, nepobývat na slunci a očekávat možné problémy zejména ve vlakové dopravě.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs