Alexa na kolečkách. Amazon představil vlastního domácího robota, který vám zjednoduší život

Filip HouskaFilip Houska

amazon-astro-1

Foto: Amazon

Těší mě, jsem Astro! Amazon přichází s vlastním robotem do domácnosti

0Zobrazit komentáře

Nejprve nám v domácnosti běhali psi nebo kočky, v posledních letech čím dál více narážíme na autonomní vysavače a brzy bychom mohli kupovat roztomilé domácí roboty, které by plnily naše přání. Alespoň s takovou vizí nyní přichází Amazon, jenž představil pojízdnou mašinku jménem Astro, která přesouvá úspěšné technologie firmy na kolečka.

Amazon už dávno není jen internetovým tržištěm. Nejen, že patří mezi špičku na poli cloudu, ale aktivně mění i televizní průmysl přes svou streamovací službu, staví vlastní chytré supermarkety, koketuje se samořídící dopravou a angažuje se do výzkumu umělé inteligence. Právě do poslední škatulky lze zařadit jeho nejnovější produkt.

Tím je necelý metr vysoký a zhruba devět kilogramů těžký robot s pojízdnými schopnostmi, který vám bude chtít zjednodušovat život. A byť je zřejmé, že produkt tohoto typu rozhodně není nečím, co je pro domácnost esenciální, Amazon hledí do budoucnosti a představuje si, že se robot jménem Astro stane vaším domácím parťákem.

Zavolá, odveze, pohlídá a zpříjemní den

Stěžejním prvkem Astra je vedle celkového těla, které je laděno do bílo-šedivých barev, i připevněný desetipalcový dotykový displej, který se bude hodit především pro videohovory. Součástí jsou totiž i kamery, konkrétně jedna přední o rozlišení pěti megapixelů a druhá ve formě periskopu, jež se vysune nahoru a dokáže mapovat okolní prostředí.

Majitelé tak dostanou svobodu v tom, že nebudou muset během videohovorů sedět na jednom místě, ale s klidem se pohybovat po domácnosti. A protože má robot v sobě integrovanou asistentku Alexa, dokáže rozpoznat různé hlasové povely a dotazy majitele, což znamená, že nebude nutné sahat na jeho oči. Tedy přesněji řečeno displej.

astro-amazon-xy1

Foto: Amazon

Amazon Astro vám díky periskopu domácnost i pohlídá

Zcela „bezkontaktně“ se ale k novince od Amazonu přistupovat nebude. Vzhledem k tomu, že má i menší nákladní prostor, lze do něj vložit věci a nechat je dovézt třeba do druhého pokoje na patře (Astro nedokáže jezdit ze schodů). Uživatel by se měl navíc spolehnout, že se mu po cestě nic nestane, jelikož má v sobě senzory, které mapují okolí.

Svým způsobem se tak Astro dokáže chovat jako chytrý vysavač, který si zvládne zapamatovat prostor domácnosti a následně ním projíždět bez nárazů do nábytku. Má být schopen se vyhýbat i nestatickým předmětům, tudíž pokud vám bude po místnostech běhat domácí mazlíček, k tomu nejhoršímu by nemělo dojít. To stejné platí samozřejmě u lidských členů domácnosti.

Aby toho nebylo málo, Astro vám domácnost i pohlídá. Amazon totiž robota integroval do bezpečnostního systému značky Ring, kterou před lety koupil, díky čemuž dokáže svůj periskop používat také pro monitorování nevyžádané aktivity ve vašem domě nebo bytě. Pokud zaznamená něco pochybného, automaticky vám dá vědět přes aplikaci v telefonu.

Naskýtá se však otázka, jak dobře dokáže Astro udržet vaše citlivá data v soukromí. Přece jen uvidí prakticky vše a dokonce zmapuje celou vaši domácnost, což může být ideální materiál pro zneužití. Jak ale šéf hardwaru v Amazonu Dave Limp pro magazín Wired zmiňuje, robot si veškeré informace ukládá lokálně a nejdou nikam do cloudu. Uživatel je navíc může průběžně mazat.

Jak na tom je ovšem Astro s dostupností? Pro Amazon jde o zcela nový produkt, který musí ještě řádně testovat. Proto svého robota zatím neposílá na trh klasickou cestou, ale naopak jej nabízí v rámci pozvánek pro beta testery. Do prodeje by měl vstoupit koncem letošního roku za cenu tisíc dolarů (22 tisíc korun), do Česka však ale zatím nezavítá – dostupný bude jen ve Spojených státech.