Alkoholová investice. Česká whisky Trebitsch ve svých sudech při globální expanzi uskladní a zhodnotí desítky milionů korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

trebitsch-barrelsInsider

Foto: Trebitsch

0Zobrazit komentáře

Skotská whisky, irská whiskey, americká whiskey. To jsou patrně oblasti, které vás napadnou jako první, když se mluví o alkoholickém nápoji, který se destiluje z obilnin a následně zraje v dřevěných sudech. V Česku má tradici především výroba piva, vína nebo pálenek, ale ve světě by si jednou o malé zemi ve střední Evropě mohli povídat i díky whisky. Alespoň takový plán mají v Třebíči.

V České republice sice nemá příliš mnoho firem s výrobou whisky zkušenosti, ale zato jsme díky pivu sladová velmoc. A jelikož mají výroba piva a whisky mnoho společného, řekli si v Třebíči, že by mohli zkusit vyrábět pravou českou whisky. Nápad přišel v roce 2007, když si milovník tohoto nápoje Tomáš Dyntar usmyslel, že by si mohl v rodném městě otevřít vlastní bar a vyrábět pro něj i speciální whisky.

V roce 2014 pak vznikla oficiální značka Trebitsch old town distillery, za níž se skrývá skutečně česká whisky, která je vyráběna z nejkvalitnějších místních surovin a následně ukládána do vlastních dubových sudů, o nichž ještě bude řeč. Klíčem k celosvětovému úspěchu třebíčského nápoje se má mimo jiné stát fakt, že jde o tzv. single malt whisky, tedy takovou, při jejíž výrobě je použitý pouze jeden slad.

trebitsch-tomas-dyntar

Tomáš Dyntar a Ondřej Chládek z Trebitsch Whisky

Zhruba devadesát procent světové produkce totiž patří tzv. blended whisky, v níž se míchá několik druhů whisky, a to jak z různých sladů, tak i různých palíren. Single malt sice tvoří menší část trhu, zato však podle Davida Kratochvíla, předsedy představenstva Trebitsch Holdingu, patří mezi nejrychleji rostoucí segmenty.

„Všechno děláme ruční výrobou a přísně se držíme výběru lokálních surovin. Chceme, aby měl výrobek přidanou hodnotu v tom, že je český,“ popisuje hlavní příběh, který za značkou Trebitsch stojí, David Kratochvíl. Ten byl do Třebíče přizván, aby pomohl rozvíjet byznys celé firmy, ze které je dnes již zmíněný holding, pod něhož spadají hned čtyři společnosti.

Za 10 let dva a půl milionu láhví

První je Česká whisky, kterou založil Tomáš Dyntar a jež všechno začala. Později k ní přibyly Trebitsch Bars a Trebitsch Barrels, jelikož se chce firma vedle výroby samotné whisky rozvíjet i v rámci vlastních whisky barů a sama si na Slovensku zajišťovat i výrobu dubových sudů. „Sudy jsou podstatnou součástí našeho příběhu,“ potvrzuje Kratochvíl.

V roce 2018 stočil Trebitsch Holding 20 tisíc láhví své single malt whisky, letos to má být třikrát tolik, v roce 2020 už téměř 160 tisíc a v aktuálním plánu třebíčské skupiny je cíl, že v roce 2029 se bude na Vysočině produkovat 2,5 milionu láhví ročně. Tehdy už budou moci přibýt i dvanácti- či patnáctileté whisky vysoké kvality.

trebitsch-whisky

Přestože některé láhve budou v Třebíči stáčet mnohem dříve, do prodeje budou uvolňovat vždy jen nezbytně nutné množství whisky, které pokryje režijní náklady a bude dělat pozitivní image značce u nás, ale i ve světě. „Už jsme v severní Americe, v západní Evropě nebo Japonsku. Jednáme v Hongkongu i ve Francii, kde je největší spotřeba whisky na hlavu, a třeba v Indii po nás chtěli veškerou naši produkci, což jsme odmítli,“ popisuje celosvětový zájem Kratochvíl.

Přestože Česko rozhodně nepatří mezi velmoci ve výrobě whisky, dokázal Tomáš Dyntar v Třebíči namíchat takový nápoj, který prý oceňují skutečně po celém světě. V roce 2017 se po tříleté Trebitsch Czech Single Malt Whisky jen zaprášilo a z různých koutů zeměkoule se do Třebíče hrnou pochvalné reakce. Tehdy autorům skutečně došel globální potenciál jejich produktu, vznikl již zmíněný holding a nově se přidává jeho čtvrtá, dosud nezmíněná součást.

deepfake-beckham

Přečtěte si takéDavid Beckham na videu hovoří 9 jazyky. Britský startup chce deepfake videi způsobit revoluci v natáčení filmůDavid Beckham na videu hovoří 9 jazyky. Britský startup chce deepfake videi způsobit revoluci v natáčení filmů

„Investice do zásob jsou nejdůležitější a nejnákladnější součástí našeho byznysu a po dlouhých úvahách, jak dál náš projekt rozvíjet, abychom ho utáhli, jsme se rozhodli založit investiční fond,“ vysvětluje David Kratochvíl. Jmenuje se Trebitsch investiční fond SICAV a kvalifikovaným investorům nabízí alternativní možnost investování přímo do lahodného nápoje, který se v třebíčských sudech povaluje.

trebitsch-kratochvil-chladek

David Kratochvíl a Ondřej Chládek z Trebitsch Holdingu

„Investování do láhví alkoholu je v současnosti velkým trendem. Bohužel je na trhu i hodně padělků a míra rizika je pro investory relativně vysoká. My jsme se ale vydali jinou cestou a nabízíme klientům možnost investovat přímo do našich skladových zásob a majetku,“ popisuje zakladatel fondu a člen představenstva Trebitsch Holding Ondřej Chládek.

Investice krytá českou whisky

Každý investor, který se rozhodne do třebíčské jednosladové whisky investovat, má svůj vklad krytý odpovídajícím množstvím rare whisky uložené v kvalitních dubových sudech, které jsou pak umístěny v daňových skladech – tedy pod nepřetržitou kontrolou celní správy. Minimální vstupní investice je 1 milion korun a každý rok chce Trebitsch vybrat 51 milionů korun.

Veškeré peníze budou vloženy do skladových zásob, tedy výroby whisky a jejího následného zrání v sudech. Právě zrání je proces, který hodnotu whisky dále zvyšuje, a investiční fond SICAV nabízí při šestiletém investičním období garanci minimálního výnosu prioritních investičních akcií ve výši 6,1 % ročně.

Trebitsch2

„Již nyní evidujeme velký zájem investorů a 51 milionů korun, které chceme prostřednictvím fondu v roce 2019 získat, naplníme pravděpodobně výrazně dříve, než jsme čekali,“ odhaluje Ondřej Chládek s tím, že se na první vlně podíleli především investoři z Třebíčska a okolí, mimo jiné Jiří Denner, majitel společnosti MICo Group. Trebitsch si totiž trochu zakládá i na patriotismu, ale do dalších kol již chce oslovovat také další investory, ať už z Česka nebo jiných zemí.

Celý byznys Trebitsche se má i díky novým investicím teprve pořádně rozjet. Počet prodaných láhví se dosud počítá jen v tisícovkách, na druhou stranu ve stejném řádu se pohybuje i cena jedné lahve. Čtyřletá Trebitsch Czech Single Malt Whisky stojí necelou tisícovku a řadí se tedy do vyšší třídy. Navíc v sudech se již nyní převaluje tekutina, která bude mít za několik let hodnotu ještě mnohem vyšší. V Třebíči tedy vyhlížejí ještě světlejší zítřky a v příštím roce chtějí odhalit první finanční výsledky, které dosud tají. Prý ale je na co se těšit.

CzechCrunch Jobs