Alternativní platby pomalu dohání transakce kartou, hlásí TrustPay, přes který tečou desítky miliard

Poskytovatel platebních řešení na některých trzích pozoruje rapidní nárůst alternativních platebních metod. Obchodníci se musí přizpůsobit.

Peter BrejčákPeter Brejčák

trustpay-min

Foto: TrustPay

Tým společnosti TrustPay

Společnost TrustPay patří od svého založení v roce 2009 mezi první platební instituce, které začaly nabízet služby e-shopům a online obchodníkům. Původem slovenská firma rychle začala obsazovat trhy po celé Evropě i mimo ni, v posledních letech přitom napříč zeměmi pozoruje zvyšující se popularitu alternativních platebních metod. Jak sama říká – jejich využívání je už tak velké, že je na místě označovat je jako ‚lokální‘ namísto ‚alternativní‘. Pokud totiž chtějí obchodníci na jednotlivých trzích opravdu prorazit, potřebují zákazníkům nabídnout i je, aby tím posílili svou pozici.

„Naše působení bych mohla shrnout jednoduše do vyjádření desítek miliard korun objemu zpracovaných plateb na roční bázi, přičemž jsme všechno zvládli ve více než 65 světových měnách a 42 zemích,“ popisuje pro CzechCrunch Karin Milková, obchodní ředitelka TrustPay. Projevuje se to i na ukazatelích byznysu – během let 2019 až 2021 firma své tržby navýšila z úrovně v přepočtu asi 270 milionů na přibližně 550 milionů korun.

TrustPay přitom nabízí největší výběr platebních metod na trhu. „Předtím jsme je nazývali alternativními metodami, teď už jim říkáme lokální, protože v některých zemích jsou využívanější víc než klasická platba kartou,“ doplňuje Milková.

Jako příklady kromě mezinárodně známých Apple Pay a Google Pay zmiňuje lokální projekty jako Blik v Polsku nebo GiroPay v Německu. Implementace těchto řešení v platformě TrustPay spolupracujícím e-shopům ulehčuje i expanzi na nové trhy, protože zákazníkům dokážou nabídnout platební metody, na které jsou nejvíc zvyklí.

trustpay-brana-copy

Foto: TrustPay

Platební brána TrustPay

„V Česku vidíme spíš přesun od online bankovních převodů ve formě tlačítek směrem ke kartám, což evropský trend zvyšující se popularity lokálních platebních metod nekopíruje. V zahraničí na podobném způsobu jako online bankovní tlačítka fungují některé lokální platební metody, obecně jsou ale uživatelsky přívětivější,“ komentuje Milková.

I když TrustPay začínal na Slovensku a klienty má po celém světě, hlavním trhem pro něj je Evropská unie, kde také drží licenci. Jedna z jeho cílových skupin na lokálním trhu jsou e-commerce hráči, a to od menších až po větší e-shopy, konkrétně například Sygic, Sizeer, Autobazar EU, iZlato, Farmasi, Sanitino nebo VNET.

„Na český trh jsme neměli oficiální vstup, klienti u nás ale mohou procesovat transakce v české koruně a také je v korunách umíme vyplácet, takže základnu zdejších klientů máme již delší dobu. Díky jazykové i kulturní blízkosti a pasportizaci naší licence zde působíme dlouho, Česko považujeme za velmi blízký trh a zmiňované výhody nám umožňují obsluhovat jej efektivně,“ říká Milková.

Díky dlouholetým zkušenostem TrustPay dokáže pokrýt všechny aspekty související s implementací a provozem platebních řešení od technické podpory přes tým na posuzování rizik až po konzultace. „Jsme víc než jen platební brána, pro klienty jsme partnery a díky individuálnímu přístupu jim dokážeme připravit nabídku přímo na míru včetně nacenění,“ popisuje obchodní ředitelka firmy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kromě toho TrustPay nabízí další výhody jako například maximální přehled ve financích díky inovativnímu uživatelskému rozhraní, implementaci do čtyřiadvaceti hodin bez potřeby podepisování fyzických dokumentů nebo také speciální nabídku, kdy si obchodníci mohou řešení vyzkoušet až na jeden rok zdarma.

Nedávno firma představila novou verzi své platební brány, která je dynamičtější, plně optimalizovaná na všechna zařízení a obchodník si v ní může nastavit také vlastní logo. Novinkou je pak i funkce Restart platby, jež podporuje úspěšnost dokončení transakce. Když je zákazníkovi poprvé platba zamítnuta, možnost opakovat ji mu nabídne rovnou platební brána a nemusí se tak opětovně překlikávat ze stránek obchodníka.

V nejbližších měsících TrustPay plánuje zavést několik novinek včetně přidávání dalších platebních metod, čímž otevírá také nové možnosti i pro své klienty. Produkty firmy se ale netýkají jen platebních řešení. Například Obchodnický portál funguje jako moderní online back office. „Umožňuje efektivně a přehledně zpracovávat široké portfolio webů, pro každý z nich navíc mohou využívat separátní reporting a grafy,“ dodává Milková.

Partnerem článku je TrustPay. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Nejlepší kontaktní centrum? Takové, které vůbec nepotřebujete, hlásí český Born Digital

Startup nedávno prošel akceleračním programem od Googlu jako jediný český zástupce. S jeho podporou se chystá dobýt Velkou Británii i Spojené státy.

Peter BrejčákPeter Brejčák

malovec-2-tisk-2-min

Foto: Born Digital

Tomáš Malovec, ředitel Born Digital

Projekt Born Digital vznikl před třemi lety s jednoznačným záměrem – pomocí hlasové umělé inteligence automatizovat zákaznické linky například mobilních operátorů, bank či třeba hasičů, aby se mohly popasovat s nedostatkem lidí a obecně dokázaly pracovat efektivněji. Postupně se ale startup od automatizace přesunul spíš do oblasti prevence, aby lidé vůbec nemuseli na tyto linky volat. V letošním roce nadále posiluje svoji zahraniční stopu a šlápnout do toho chce ještě více – díky akceleraci od Googlu, ale také plánovanému investičnímu kolu.

Co vůbec prevence v kontaktních centrech znamená? „Naše krédo je jednoduché, nejlepší kontaktní centrum poznáte podle toho, že zákazník jej ani nemá důvod kontaktovat. Jako zákazník si totiž kupuji službu a chci, aby fungovala perfektně, nemám zájem trávit čas řešením něčeho na call centru. A to bez ohledu na to, jak je služba dobrá,“ vysvětluje pro CzechCrunch ředitel Born Digital Tomáš Malovec.

Platforma tak nyní pomáhá firmám porozumět tomu, proč je jejich zákazníci kontaktují. A učí je používat tato data ke zlepšování svých produktů. Na základě neuronových sítí analyzuje předešlou komunikaci a ve formě dashboardů ukazuje nejčastější problémy, které zákazníci řeší. „Jinými slovy klientům dáme přesná data o tom, co mají změnit ve svých produktech nebo procesech, aby fungovaly lépe a zákazníci je neměli důvod kontaktovat,“ říká Malovec.

Firma vznikla jako spin-off české společnosti GoodAI, kterou zakládal Slovák Marek Rosa. Ta se dlouhodobě věnuje výzkumu s cílem vytvořit takzvanou všeobecnou umělou inteligenci, která by byla schopná sama se učit, „přemýšlet“ a fungovat nezávisle na lidech. Jako jeden z vedlejších produktů vznikl také chatbot schopný věrohodně komunikovat v češtině a slovenštině, což se u klientů ukázalo jako požadované řešení.

malovec-2-tisk-3-min

Foto: Born Digital

Tomáš Malovec, ředitel Born Digital

„V GoodAI se ale chtěli nadále zabývat technologickým výzkumem a ne consultingem. Tak vznikl nápad udělat spin-off startupu, který by se zaměřoval čistě na automatizaci lidské konverzace,“ popsal pro CzechCrunch před dvěma lety Malovec, který Born Digital spoluzakládal.

Následně se však ukázalo, že firmy mají mnohem větší zájem o konverzační asistenty, kteří by místo textu dokázali mluvit, což se pro startup stalo hlavním jádrem a zaměřil se na hlasová řešení. Born Digital v této oblasti tak v technologickém vývoji začínal úplně od nuly a na českém a slovenském trhu byl prvním, kdo takový produkt představil. „Bylo to průkopnické řešení a většina firem nám vůbec nevěřila, že to může fungovat,“ popsal Malovec.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Loni startup získal finanční investici přes 15 milionů korun od fondu J&T Ventures, aktuálně jej využívají desítky velkých firem v šesti zemích. Kromě domácího českého a slovenského trhu také v Polsku, Maďarsku, Švýcarsku a Německu. Konkrétní jména zahrnují například Sazku, Samsung nebo Českou spořitelnu.

Klienti na taková řešení slyší, což se podepisuje i na růstu byznysu. Loni Born Digital dosáhl na obrat 21 milionů korun, letos směřuje k jeho zdvojnásobení. Konkrétní výši ukazatele měsíčních opakujících se tržeb (MRR) nekomentuje, ale během letošního roku ji má zčtyřnásobit.

„Pravděpodobně opět skončíme s mírným ziskem, doteď jsme byli profitabilní každý rok od vzniku. Paradoxně za to dostáváme kartáč od investorů, ve světě startupů to totiž není úplně běžná situace. Naše černá čísla ale nejsou na úkor růstu, prostě rosteme tak rychle, jak dokážeme. A zároveň se nám daří i obchodně,“ přibližuje Malovec.

 

 

Podpořte růst svého startupu pomocí Google for Startups Cloud Program. Získáte přístup k odborníkům, Google Cloud kredity, technická školení a podporu. Vše za 0 korun.

 

S růstem se ovšem pojí nové výzvy – firma třeba chce nadále pokračovat v rozšiřování své zahraniční stopy. Aktivně plánuje expandovat do Velké Británie a Spojených států, kde chce vybudovat lokální obchodní týmy i síť partnerů. Tyto kroky se ale neobejdou bez další pomoci investorů, proto aktuálně vyjednává s fondy o injekci ve výši kolem 50 milionů korun. A pomůže jí v tom také Google.

Born Digital se jako jediný český startup účastnil celoevropského akceleračního programu Google for Startups: Cloud probíhajícího v Londýně, kde měl přístup ke globálně úspěšným podnikatelům a mentorům. „Zaměřili jsme se na expanzi, kde jsme nastavili obchodní strategii. Po tomto programu víme prakticky úplně přesně, co a jak máme dělat. Už jen to dobře zrealizovat,“ usmívá se Malovec.

Partnerem článku je Google for Startups Cloud Program. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.