Alza pokračuje v podpoře udržitelného rozvoje a nově nabízí solární elektrárny pro domácnosti
Největší český e-shop Alza.cz se již dávno nesoustředí jen na prodej spotřební elektroniky. Internetový obchod dnes ve svém sortimentu nabízí hračky, sportovní a hobby náčiní, ale i drogerii, parfémy či hodinky. K tomu se Alza začíná orientovat i na budování chytrých domácností a nabídku nejrůznějších ekologických řešení. V její nabídce proto najdeme například elektromobily od výrobců jako Jaguar, Nissan či BMW a donedávna Alza nabízela také vozy americké Tesly. Již v minulém roce pak byla představena značka Alza Power, pod kterou dnes prodejce nabízí například reproduktory či příslušenství pro nabíjení.
Nově si Alza pro příznivce energetické obnovitelnosti připravila další projekt, v rámci kterého přináší sílu slunečních paprsků do domácností. Pod hlavičkou Alza Power zahájila nabídku solárních elektráren pro majitele všech typů rodinných domů. Celá služba bude fungovat na klíč, zájemce vyplní nezávaznou objednávku a zvolí si jednoho ze dvou dodavatelů fotovoltaických zařízení.
V rámci služby smluvní partneři Alzy provedou audit, konzultaci, zajistí samotnou instalaci celého zařízení a následně se budou starat o revize. K tomu pomohou zájemci zajistit veškeré náležitosti týkající se státní dotace, která dokáže pokrýt více jak 40 procent pořizovacích nákladů na soukromou solární elektrárnu. Dotaci může zájemce získat v rámci nového programu Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám.
Vlastní elektrárna od 85 tisíc
Sama Alza v souvislosti se solárními elektrárnami spouští nový obchodní model, kdy je nebude sama prodávat, ani instalovat, ale jejím primárním cílem je oslovení zákazníků a zprostředkování služeb partnerů. Těmi jsou firmy Lomina AG a Insight Energy, které budou dohromady nabízet šest balíčků vždy po dvou pro menší, střední a velké domy.
U Insight Energy je výkon balíčků 2,52 kWp (84 999 Kč), 3,47 kWp (149 999 Kč) a 5,04 kWp (244 999 Kč). Lomnia AG nabízí balíčky o výkonu 2,93 kWp (94 999 Kč), 3,58 kWp (153 999 Kč) a 5,20 (269 999 Kč). Uvedené ceny jsou již po odečtení dotačního příspěvku. Mimo nejlevnější balíčky obsahuje každý z nabízených balíčků vlastní baterii pro ukládání přebytečné energie a každou z nabídek si může žadatel upravit přímo na míru. V případě zájmu ji lze například rozšířit o tepelné čerpadlo.
„Solární elektrárny ve spojení s bateriovými systémy jsou v Česku na velkém vzestupu. Jsem přesvědčen, že ve spolupráci s Alzou můžeme dostat solární elektrárnu na každý rodinný dům v Česku,“ říká Jan Průcha, majitel společnosti Insight Energy. Ta je dodavatelem solárních elektráren postavených na modulárním all-in-one systému německo-čínské společnosti Alpha ESS. Tato společnost je jediná na světě, jež vyrábí všechny komponenty solárních elektráren, a je čtvrtým největším výrobcem bateriových systémů na světě.
Společnost Lomnia AG dodává panely výrobce Phonosolar a koncern Sumec Group Corp, pod který spadá, ročně vyprodukuje solární panely o výkonu 2,2 GW, což jej řadí v hodnocení Bloombergu na 15. příčku celosvětové produkce.
Největší boom v oblasti fotovoltaiky nastal v České republice v letech 2009 až 2010, kdy přišlo významné snížení pořizovacích nákladů fotovoltaických zařízení a citelná podpora ze strany státu v podobě garantovaných výkupních cen energie ze solárních elektráren a štědrých dotací. Během tohoto období se počet solárních elektráren v Česku zvýšil z několika desítek na několik tisíc. Od roku 2013 se však vývoj opět ustálil na stovky instalací ročně. I přesto je Česko v Evropě druhou největší solární velmocí hned po Německu v přepočtu solárního výkonu na obyvatele.