Amazon chová u svého distribučního centra ovce. Jsou levnější než sekačka a prospívají krajině
Chov ovcí řeší nejen problém s trávou, ale přispívá i k biodiverzitě krajiny. Amazonu se v Dobrovízi osvědčil natolik, že uvažuje, že ho rozšíří.
Ještě před pár lety bylo beskydské vřesoviště zarostlé natolik, že připomínalo spíš les. Navrátit mu původní ráz se podařilo jen díky ovcím. Ty čím dál častěji spásají krajinu v chráněných krajinných oblastech nebo třeba v Praze. Překvapivě je využívá také Amazon.
Od roku 2015 stojí ve středočeské Dobrovízi distribuční centrum amerického internetového velikána Amazonu. Takzvaný Panattoni Park Prague AirPort není zrovna žádný drobeček. Zaujímá 133 tisíc metrů čtverečních a jeden hektar zatravněné plochy k tomu. Poslední dva roky se o ni ale nestarají zahradníci, nýbrž ovce.
Dohromady Amazon pořídil 23 ovcí rozličných druhů. Tak třeba quessantské ovce s původem ve Francii mají výhodu v tom, že sežerou i to, co jiné ovce před nimi nechaly být. Fakt, že spásají různé luční trávy, přispívá ke kultivaci rostlin. A tím pádem třeba i k biodiverzitě. Oproti tomu walliserské černonosé ovce ze Švýcarska spásají strmé srázy a mají hustý kožich. V Dobrovízi se pasou také ovce s černým jazykem, které nemají vlnu, ale srst. Výhodou kamerunských ovcí je, že jsou nenáročné na svou stravu. Čtvrtým druhem jsou merino ovce, které už se v Čechách chovají od dob Marie Terezie, jsou ale také známé pro svou jemnou vlnu.
Stádo se Amazonu vyplatí, za poslední dva roky mu mělo ušetřit za sekání trávy stovky tisíc korun. Investice do 400 metrů dlouhého oplocení a nákupu prvotních deseti kusů zvířat včetně označení a očkování byla nesrovnatelně nižší. „Stádu se u nás daří a přirozeně se rozrůstá. I z toho důvodu je roční bilance pozitivní. Jediné náklady jsou na roční prohlídku veterinářem, dokrmování senem a lizem nebo na výměnu podestýlky,“ říká pro CzechCrunch Arpád Menyhart, manažer Amazonu pro udržitelnost. Letos navíc přibylo pět jehňátek.