Američané koupili za devět miliard firmu, která chrání mobilní zařízení. Vývoj má v Brně a teď ji čeká další růst

Peter BrejčákPeter Brejčák

wandera_3-min

Foto: Jamf

Tým brněnské pobočky společnosti Jamf

Ondřej Nevělík má za sebou poměrně zajímavou kariéru. Po vystudování vysoké školy se přestěhoval do Londýna, kde byl jedním z prvních zaměstnanců britské kyberbezpečnostní společnosti Wandera. Po půl roce se však rozhodl vrátit zpátky do České republiky a se spoluzakladateli firmy se domluvil, že v Brně založí novou pobočku.

Během následujících sedmi let se Wandera v srdci Moravy organicky rozrostla z jednoho na 150 zaměstnanců a Brno se stalo vývojovým centrem britské firmy, kde probíhá většina vývoje produktů a platforem. Nedávno však nastal v příběhu Wandery zásadní zlom, když ji za 400 milionů dolarů, tedy téměř devět miliard korun, odkoupila společnost Jamf. Ta pomáhá firmám spravovat a zabezpečovat jejich zařízení od Applu.

„Dosáhli jsme toho, čeho jsme chtěli jako startup dosáhnout. Vybudovali jsme skvělé produkty a vydali jsme se cestou spojení se silnou firmou, která pomůže nabídnout naše produkty více zákazníkům po celém světě,“ uvedl Radomír Antoš, VP pro Engineering EMEA. Společnost Jamf je od svého založení v roce 2002 jedním z lídrů v oblasti řešení pro podnikovou správu zařízení značky Apple a od loňského roku je kótována na burze.

radomir-antos

Foto: Jamf

Radomír Antoš ze společnosti Jamf

Wandera rozšiřuje portfolio Jamfu o čtyři klíčové produkty, které také vystupují pod jednotnou značkou. Jamf Private Access umožňuje zaměstnancům pracovat bezpečně odkudkoli tím, že nahrazuje starší technologie podmíněného přístupu a VPN řešením Zero Trust Network Access. Navíc omezuje přístup z nezabezpečených nebo kompromitovaných zařízení na všech platformách – macOS, Windows, iOS a Android.

Další produkt pak je Jamf Data Policy, řešení pro správu nákladů na mobilní tarify, zejména roaming a nevhodný obsah. Rodinu produktů pak doplňuje Jamf Threat Defense, který využívá umělou inteligenci k monitorování zařízení z hlediska zranitelností a vyhodnocování dalších rizik.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Produkty, které vyvíjíme v Brně, budou pokračovat pod vlajkou Jamfu a budeme je nadále rozvíjet, tímto rozšiřujeme společné portfolio. Nejedná se o pohlcení konkurencí, což je rozhodně velké plus,“ doplňuje Radomír Antoš s tím, že potřebné škálování produktů bude vyžadovat i mnoho dalších zaměstnanců a v Brně bude firma růst minimálně tempem třicet nových kolegů ročně.

Poptávka po těchto produktech je totiž velká. Nový vlastník Jamf stojí za platformou pro správu, konfiguraci a automatizaci IT a bezpečnostních činností na zařízeních od Applu, přičemž má více než 57 tisíc zákazníků po celém světě a běží na více než 25 milionech zařízení. Tým brněnských vývojářů tak aktuálně musí škálovat své produkty pro mnohem více uživatelů a také v nových segmentech, jako je například vzdělávání.

Růst samotné společnosti souvisí také s očekáváním, že ekosystém Apple bude i nadále stále více poptáván firemními klienty. „Zkušenosti zaměstnanců jsou ovlivněny technologiemi, které používají, více než kdy dříve. Naším cílem je umožnit lidem využívat technologie, které staví člověka na první místo, aby se mohli soustředit na svou práci a nestarat se o nic jiného,“ řekl Dean Hager, CEO společnosti Jamf.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je Wandera. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

CzechCrunch Jobs