Americká armáda vyvíjí technologii, která dokáže rozpoznat obličeje ve tmě nebo přes zeď
Výzkumná laboratoř Armády Spojených států amerických pracuje na technologii, která by v budoucnu mohla znamenat průlom v rozpoznávání obličeje člověka ve tmě na delší vzdálenosti. Vyvíjí totiž novou metodu strojového učení, na jejíž základě bude možné přesně identikovat osoby zachycené termokamerami. Projekt je zatím v rané fázi vývoje, ale už první výsledky jsou zajímavé.
Termovizní kamery jsou v dnešní době běžnou součástí ozbrojených sil vyspělých národů. Díky pořízeným infračerveným snímkům je možné rozpoznat pohyb osob ve tmě či tmavších světelných podmínkách na několik kilometrů a podle toho učinit příslušné kroky. Termokamery však zatím nejsou technicky vybaveny natolik, aby rozpoznaly obličej člověka, což je výzvou pro výzkumný tým americké armády.
Vědci z výzkumné laboratoře Armády Spojených států vyvíjí technologie, díky níž bude z infračervených snímků možné rozpoznat obličej konkrétní osoby. Toho chce dosáhnout pomocí propojení s neuronovými sítěmi a propracovanou databází hledaných osob, kde jsou jasně viditelné rysy obličeje.
Projekt, který je velmi detailně vysvětlen ve volně přístupném dokumentu, se zatím testuje na úzkém kruhu osob, kde vykazuje pozitivní výsledky. Vzhledem k úspěšným postupům se očekává, že by tato technologie, se kterou bude prakticky možné rozpoznat člověka i skrze zeď, mohla v budoucnu skutečně spolehlivě fungovat. Výhodou má být i to, že nebude třeba inovovat aktuálně používáné termokamery – proces by měl totiž jít aplikovat až po pořízení snímků.
Technologie rozpoznávání obličeje se neustále zlepšuje
Pokročilou technologii pro rozpoznávání obličejových rysů využívá například i Apple u své nové funkce Face ID, která slouží k autorizaci nákupu aplikací na iPhonu nebo k odemčení telefonu. Díky postupně se učící umělé inteligenci je schopno Face ID relativně dobře fungovat i se zakrytou částí obličeje nebo právě ve tmě a se sníženým jasem. Nedokáže ovšem fungovat na větší dálku než několik desítek centimetrů.
O trochu “strašidelnější” je podobná technologie v běžných ulicích. Používá se často na městských kamerách, které jsou poté schopny během několika vteřin i za snížené viditelnost najít hledanou osobu, a to jak při chůzi, tak například při jízdě autem.