Americké hotely sestavily plán, jak bojovat proti Airbnb

Jiří SvobodaJiří Svoboda

airbnb

Zakladatelé startupu Airbnb

0Zobrazit komentáře

Vzrůstající trend sdílené ekonomiky podle všeho bude muset na další frontě čelit zastáncům tradičního byznysu, kteří mají legitimní obavy. Tentokrát se nejedná o nikoho jiného než americkou platformu Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé pronájmy bytů či domů prostřednictvím soukromých vlastníků, v čemž jí oponuje silná americká hotelová lobby. Aktuální reportáž The New York Times napovídá, že se schyluje k otevřenému boji mezi těmito stranami, který už potichu nějakou dobu probíhá.

Vše začalo v létě minulého roku, kdy Federální obchodní komise začala na popud tří senátorů vyšetřovat, jak Airbnb ovlivňuje stoupající ceny za bydlení. V říjnu pak přibylo firmě pod vedením CEO Briana Cheskyho ( na fotce nahoře vpravo) další břemeno, když guvernér státu New York Andrew M. Cuomo podepsal zákon, který hrozí pokutami až do výše 7 500 dolarů  každému, kdo nabízí byt přes služby jako Airbnb.

travisk

Přečtěte si takéUber poprvé zveřejnil své hospodářské výsledky. Za minulý rok utržil 6,5 miliardy dolarůUber poprvé zveřejnil své hospodářské výsledky. Za minulý rok utržil 6,5 miliardy dolarů

New York už v roce 2010 zavedl zákon, který zakazuje pronájem celého bytu na méně než třicet dní, Airbnb tak tentokrát odpověděla žalobou. V ní tvrdí, že tento zákon by firmě „vnucoval významnou, okamžitou zátěž a nenapravitelnou škodu“.

Airbnb jako hrozba

Tato dvě vyšetřování zdánlivě nemají nic společného, je to však právě americká hotelová lobby, která z těchto zmatků profituje. Obchodní organizace American Hotel and Lodging Association, která pod sebe sdružuje řetězce jako Marriott International, Hilton Worldwide a Hyatt Hotels, považuje výše zmíněné kroky za „pozoruhodné úspěchy“. Jak ale dokazují dokumenty, které se dostaly do rukou The New York Times, tato asociace vidí v Airbnb přímé ohrožení.

Obsahem pětistránkového plánu (originál zde) je prakticky detailní soupis toho, co se v boji proti Airbnb doposud podařilo a co by se ještě podařit mělo. Mimo jiné v něm stojí:

„Cílem je stavět na úspěších v roce 2016 tak, aby byla zajištěna komplexní právní úprava vztahující se na klíčové trhy po celé zemi a bylo by tak možné vytvořit prostředí pro spuštění vlny silných zákonů, s tím, že bude prosazováno mírnění komerčních provozovatelů a regulace krátkodobých pronájmů na základě zdravého rozumu.“

air

Nejde jen o finanční zátěž pro hotely

The New York Times dále uvádí, že Airbnb donutilo mnohé provozovatele své ubytování zlevnit, zejména pak během svátků, konferencí a různých velkých akcí, které tvoří velkou část jejich příjmů. Přesto ale American Hotel and Lodging Association tvrdí, že kroky, které chce provést nejsou primárně motivovány finanční zátěží hotelů, ale zkrátka tím, že Airbnb operuje stejně jako hotely v odvětví ubytování, ale nehraje podle stejných pravidel.

Nick Papas, tiskový mluvčí Airbnb k záležitosti pro New York Times uvedl:

„Tento plán ukazuje, jak se hotelový kartel snaží omezovat střední třídu, tak aby si mohl udržet zákazníky, které vydírá cenou. (…) S více než 250 vládními dohodami za poslední rok jsme ukázali náš zájem o nastavení férových pravidel.“

Vládní postupy jsou různé

Zákony ve většině zemí světa ještě donedávna službu jako Airbnb neznaly a mnoha případech ještě neznají . Proto není divu že dochází k podobným sporům, avšak v některých zemích už je situace stabilizována. Pomohlo například implementování pobytových daní (někde figurující jako turistické daně či daně z obsazenosti), které se například v Nizozemsku vedle servisního poplatku a samotného bydlení účtují jako třetí položka.

České ministerstvo financí aktuálně nepřipravuje žádné novely daňových předpisů v souvislosti se sdílenou ekonomikou, nicméně více se problematikou zabývá Úřad vlády, který připravuje materiál zvaný Sdílená ekonomika a digitální platformy. Ten by měl mimo jiné obsahovat novou definici podnikání a varianty, jak sdílenou ekonomiku v zákoně uchopit. Angažuje se i Ministerstvo pro místní rozvoj, které připravuje novelu zákona o místních poplatcích, píší Lidovky.cz

arbnb

Primátorka se obává bezpečnostního rizika

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová dnes taktéž přispěla do diskuze, když zmínila i bezpečností riziko služby. Podle ní je problémem, že při ubytování v Airbnb neexistuje nahlašovací povinnost a tudíž není možná žádná kontrola, nad tím, zda v Praze či jinde není ubytovaný někdo nebezpečný. Na své webové stránce později uvedla:

„Já osobně nemám s Airbnb problém, ale musíme se na to podívat ze širší perspektivy. V Praze jsem právě teď byla v několika domech, kde jsou skoro všechny byty pronajaté přes Airbnb a je to seriózní byznys. Totéž se dělo v Berlíně nebo New Yorku, což způsobilo, že v těchto městech je teď regulace taková, že v podstatě znamená zákaz té služby. Já tak daleko ale pochopitelně zacházet nechci.“

Foto: Airbnb presskit, Open Grid Scheduler / Flickr, Ken Yeung / Flickr

Diskuze (0)

Novinka

Anonym