Americký startup chce odhalit začínající rakovinu do 15 minut. I od Čechů nabírá půl miliardy

Startup Ezra díky technologickému pokroku v umělé inteligenci diagnostikoval stovkám lidí rakovinu v brzkém stádiu, čímž ulehčil léčbu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ondrej-bartos-regular-23

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Ondřej Bartoš, partner fondu Credo Ventures

0Zobrazit komentáře

Každý rok je deseti milionům lidí diagnostikována rakovina v pokročilém stádiu, kdy jsou již vyhlídky na vyléčení malé. Včasná diagnostika tak dokáže zachraňovat životy a americký startup rumunského zakladatele Ezra se snaží o to, aby byla co nejdostupnější, a to zejména díky pokrokům v oblasti umělé inteligence. Během pěti let od svého vzniku firma pomohla včas odhalit rakovinu stovkám lidí, na podporu dalšího vývoje teď nabrala téměř půl miliardy korun, a to i s přispěním od českého fondu Credo Ventures.

Zainvestovaný startup: Ezra

Kdo investuje: Kolo vedly fondy Healthier Capital a FirstMark Capital s přispěním Allianz Life Ventures, rodiny Schwarzmanových a Davida Priora. Přidali se také dřívější investoři – kromě českého Credo Ventures to byli Seedcamp, LDV Capital, Accomplice, Founders Future, Vlad Tenev, Anne Wojcicki a Esther Dyson.

Kolik a v jakém kole: 21 milionů dolarů (v přepočtu 491 milionů korun) v sérii B, celkem již startup nabral 43 milionů dolarů (jedna miliarda korun)

Co startup dělá: Ezra využívá umělou inteligenci, aby dokázal včas diagnostikovat rakovinu. Podle svého zakladatele se od ostatních v oboru odlišuje tím, že jako jediný se zaměřuje na všechny tři klíčové složky procesu screeningu rakoviny – na diagnostické zobrazování, analýzu i reporting.

Jaká je vize: Hlavním cílem startupu je nabídnout patnáctiminutovou celotělovou magnetickou rezonanci za maximálně 500 dolarů (11 700 korun). „V poslední době jsme zaznamenali řadu průlomových objevů v oblasti AI, které mě ujišťují v tom, že se nám to podaří během příštích dvou až tří let,“ říká zakladatel Emi Gal. Během loňska například jako první na světě Ezra představil celotělovou magnetickou rezonanci, která zabere jen třicet minut.

Zakladatel: Rumun žijící v New Yorku Emi Gal

Sídlo startupu: Začínal před pěti lety v New Yorku, aktuálně působí v sedmi městech a v osmnácti zařízeních. Cílem pro letošek je rozšířit se do dvacítky měst a padesáti zařízení.

Proč je to zajímavé: „Naším posláním je včasné odhalení rakoviny u všech lidí na světě. Od založení společnosti před pěti lety jsme vyšetřili tisíce lidí a stovkám jsme pomohli včas odhalit rakovinu. Mnozí z našich členů podstoupili léčbu, a protože byla jejich rakovina zachycena včas, nyní žijí bez ní,“ přibližuje Gal stav u některých typů rakoviny.

Na co startup plánuje využít investici: Nové finanční prostředky využije zejména na další vývoj své umělé inteligence a na expanzi.

Vše o startupových investicích

Umělá inteligence jako kouč, který vás naučí vše, co potřebujete. Do litevského startupu investují i Češi

České V-Sharp Venture Studio Michala Menšíka z Doda a Zdeňka Šoustala z Accolade vedlo úvodní investiční kolo do startupu Leya AI.

Peter BrejčákPeter Brejčák

mensik-soustal2-2

Foto: V-Sharp

Zakladatelé V-Sharp Venture Studio Zdeněk Šoustal a Michal Menšík

0Zobrazit komentáře

Pokud se chcete v něčem zlepšit, většinou k tomu potřebujete učitele, trenéra či kouče – ať už jde například o fitness, nový jazyk, nebo potřebu si zlepšit konkrétní dovednost v práci. Ovšem takových lidí je nedostatek. Litevský startup Leya AI věří, že v těchto případech může pomoct umělá inteligence. Díky ní vytváří tutora, který pomůže s jakýmkoliv učením, prvním krokem je výuka cizích jazyků. Investoři teď startupu poslali první peníze, podívejte se na rychlý přehled.

Zainvestovaný startup: Leya AI

Kdo investuje: České V-Sharp Venture Studio Michala Menšíka a Zdeňka Šoustala a Depo Ventures, skandinávské Inventure, litevský BADideas.fund a andělští investoři

Kolik a v jakém kole: V pre-seed kole jeden milion eur (25 milionů korun)

Co startup dělá: Využívá takzvané velké jazykové modely umělé inteligence pro vytváření osobního tutora. V prvním kroku se zaměřuje na učení angličtiny, kde nabízí lekce a scénáře zaměřené na celkové dovednosti či rozšíření slovní zásoby.

Jaká je vize: Angličtina má být ale teprve začátek. „Chceme, aby se Leya stala učitelem podobným člověku, který pokryje jakoukoli oblast životního koučinku. Každý z nás bude mít svého osobního kouče s umělou inteligencí, který nám pomůže naplno rozvinout náš potenciál,“ říká zakladatel Mindaugas Bruzas.

mindaugas-and-donatas-leya-ai-1-min

Foto: Leya AI

Zakladatelé Leya AI Mindaugas Bruzas a Donatas Tamosauskas

Sídlo startupu: Litevský Vilnius, uživatele má z více než stovky zemí.

Zakladatelé: Mindaugas Bruzas a Donatas Tamosauskas

Jak je startup velký: 4 500 uživatelů, sedm lidí v týmu

Proč je to zajímavé: „Vytvářejí zcela novou kategorii ve vzdělávání a osobním koučinku, která naruší stávající odvětví a má potenciál zlepšit životy miliard lidí – a my věříme, že ambiciózní tým Leya AI bude tím, kdo tuto změnu povede,“ říká Matej Zabadal z V-Sharp Venture Studio.

Na co startup plánuje využít investici: Primárně na najímání nových lidí v oblasti produktu a vývoje.

Vše o startupových investicích