Američtí vědci vymysleli nový způsob antikoncepce. Náplast vkládají do náušnic a šperků

Nela VítováNela Vítová

nausnice
0Zobrazit komentáře

Otázku zvolení správného způsobu antikoncepce řeší denně nespočet žen po celém světě. Ačkoliv odborníci dosud přišli s několika různými způsoby, jakými se ženy mohou chránit proti neplánovanému početí, spoustě žen ty dosavadní stále zcela nevyhovují. Co se týká hormonální ochrany, v dnešní době je nejužívanější antikoncepce v tabletách. Vedle ní však existují i jiné způsoby. Příkladem mohou být hormonální náplasti, které ženě dodávají antikoncepční hormony do těla skrze kůži.

Přestože je tato metoda pro spoustu žen praktická, američtí vědci se rozhodli ji ještě vylepšit a využili k tomu spojení zdravotnictví s módou. Náplasti tak umístili přímo na módní doplňky, které jsou neodmyslitelnou součástí života spousty žen. Za novou metodou stojí vědci z Georgia Institute of Technology v Atlantě, podle kterých by do budoucna mohla přinést zcela nový způsob dodávání antikoncepčních hormonů do ženského těla.

sperky-antikoncepce2

V praxi náplasti umístěné na zadní straně šperků a hodinek fungují stejně jako ty běžné s rozdílem v tom, že jsou mnohem menší a praktičtější, protože nejsou viditelné. Náplasti mohou být umístěny na místech hodinek, náušnic, náhrdelníků a jiných šperků, kde je největší pravděpodobnost jejich dotyku s pokožkou.

Nenápadná aplikace

Antikoncepční šperky používají technologii transdermální náplasti, jejich fungování si lze tedy v zásadě představit stejně jako nikotinové náplasti pro kuřáky. Oproti existujícím hormonálním náplastem omezujících početí by měl být jejich největší rozdíl v tom, že nejsou viditelné. Vzhledem k tomu, že jsou umístěny na drobných špercích, jejich velikost je asi 1 centimetr čtvereční. Ty běžné jsou v průměru zhruba pětkrát větší.

„Čím více možností antikoncepce bude existovat, tím více žen najde to správné řešení právě pro sebe,“ říká Mark Prausnitz, profesor z fakulty chemického a biomolekulárního inženýrství z Georgia Institute of Technology. „Vzhledem k tomu, že nošení šperků je část každodenní rutiny spousty žen, tato technika by mohla usnadnit dodržování správného režimu, který je při užívání antikoncepce třeba.“

sperky-antikoncepce3

Profesor Prausnitz a jeho kolegové, doktorand Mohammad Mofidfar a vědkyně Laura O’Farrellová, zveřejnili svou studii letos v březnu v časopisu Journal of Controlled Release. Technologii však prozatím netestovali na lidech, ale pouze na zvířatech. K tomu nejprve využili prasat, kterým náplasti umístili na uši, a později i na bezsrstých myších. Těm je nechali připevněné na kůži po dobu 16 hodin během dne a na 8 hodin v noci jim je odebrali.

Toto rozdělení by mělo imitovat běžný denní režim ženy, která má na sobě šperky přes den a na noc si je kvůli pohodlnosti sundává. Testy ukázaly, že ačkoliv hladina antikoncepčního hormonu po dobu odebrání náplasti klesla, i tak by měla ženskému tělu do krve dodat dostatek hormonu, aby zamezil početí.

Univerzální řešení

Náplast je sama o sobě tvořena trojitou vrstvou. První z nich je nepropustná vrstva s lepidlem připevněná ke šperku, druhou polopropustná vrstva, která je připevněná k pokožce a mezi nimi se nachází prostřední vrstva obsahující samotný přípravek s hormony. Ačkoliv je možné náplast připevnit téměř k jakémukoliv šperku, podle vědců jsou nejvhodnější právě náušnice, které zajišťují největší dotyk s pokožkou.

sperky-antikoncepce1

„Výhodou náplasti s antikoncepčním hormonem je, že může být aplikována na jakoukoliv náušnici. Žena si tedy pořídí několik zadních částí s náplastí a poté je připevní k jakékoliv náušnici, kterou má doma,“ vysvětluje doktor Prausnitz. Podle jeho slov je obecně s antikoncepčními náplastmi již spousta zkušeností, proto je nyní cílem jeho výzkumného týmu tuto technologii zjednodušit a udělat ji pro ženy praktičtější.

deepfake-beckham

Přečtěte si takéDavid Beckham na videu hovoří 9 jazyky. Britský startup chce deepfake videi způsobit revoluci v natáčení filmůDavid Beckham na videu hovoří 9 jazyky. Britský startup chce deepfake videi způsobit revoluci v natáčení filmů

Zpočátku byla tato metoda vyvinuta pro ženy v rozvojových zemích, které mají omezený přístup k dlouhodobým antikoncepčním metodám. Prausnitz nyní ale věří, že by mohla stejně dobře vyhovovat ženám po celém světě. Vědci předpokládají, že pokud se jejich metoda jednou začne opravdu používat, budou nositelky měnit náplasti pravidelně, zhruba jednou za týden. Zda produkt zajišťuje jednodušší antikoncepční metodu, než jsou ty ostatní, však ukáže další testování, které se bude zaměřovat na ženy v různých kulturách a jejich rozdílný životní styl.

sperky-antikoncepce4

CzechCrunch Jobs