Aplikace Krisp pro Mac díky umělé inteligenci potlačuje okolní ruch během FaceTime a Slack hovorů

Michal PtáčekMichal Ptáček

speak
0Zobrazit komentáře

S tím, jak na pracovním trhu roste obliba práce na dálku, se do popředí stále více dostávají technologie, které umožňují týmům vzájemně vzdáleně komunikovat a nahradit tak osobní schůzky. Slack, Skype, Google Hangouts, FaceTime, všechny tyto aplikace a mnohé další dnes možnost skupinových hovorů podporují a jsou firmami stále častěji pro tyto potřeby využívány. Zejména v případě, kdy jsou členové týmu rozmístěni napříč celým světem.

Problém samozřejmě nastává v momentě, kdy se jeden nebo více účastníků hovoru nachází v rušném prostředí, například na letišti nebo v kavárně, a ruch nechtěně přenáší do reproduktorů či sluchátek i ostatním. Přesně na tento problém se rozhodla zaměřit skupinka programátorů z kalifornského Berkeley, která vytvořila aplikaci Krisp pro operační systém macOS.

Krisp díky využití umělé inteligence a hlubokého strojového učení okolní ruchy sám od sebe rozpozná a z hovoru je v podstatě odmaže. Navíc, čím více aplikaci jako uživatel používáte, tím více se přizpůsobuje vašemu hlasu a následně dokáže vyhodnotit rozdíl mezi vaší mluvou a jinými zvukovými projevy, které do hovoru nepatří.

V základu nabízí aplikace po nainstalování dvě funkce. Ta první s názvem Listen Without Noise se postará o odstranění ruchů z okolí lidí, se kterými momentálně hovor vedete. Druhá funkce Speak Without Noise naopak odstraní rušivé elementy okolo vás a vašim kolegům tento očištěný audio výstup v reálném čase zprostředkuje. To vše jednoduše na pár kliků a v minimalistickém provedení přímo v horní liště nabídek, jak jste na Macu zvyklí.

mac1

Krisp se používá přes menu bar

Aplikace je zdarma, Krisp navíc funguje nezávisle na používaném softwaru. Technologii tak lze využít v kombinaci s libovolnou aplikací pro soukromé nebo skupinové hovory, kterou na svém Macu používáte. Krisp bohužel není dostupný na iOS ani pro jiné mobilní platformy, což tvůrci zdůvodňují technickými překážkami, kdy v mobilním operačním systému nemohou svou aplikaci použít jako virtuální mikrofon nebo reproduktor.

Dle posledních zpráv ze svého vývojářského webu však již pracují na náhradním řešení a dost možná se tak uživatelé brzy dočkají i možnosti aplikaci využívat přímo na svých mobilních telefonech. Ve vývoji je zároveň verze pro operační systém Windows.

Do navigace Waze nově nahrajete své dálniční známky. Usnadní to cesty přes placené úseky v Evropě

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

waze-highway
0Zobrazit komentáře

Jedna z nejpopulárnějších navigačních aplikací Waze, která od roku 2013 patří pod křídla Googlu, aktivně spolupracuje s komunitou svých uživatelů a pravidelně vydává nové aktualizace a vylepšení. Další novinka, která dorazí příští týden, přinese možnost nahrát do aplikace všechny dálniční známky, které zrovna máte koupené, což přinese lepší navigaci po evropských placených úsecích.

Podle zástupců české podpory navigace Waze jde o jednu z nejžádanějších funkcí, po níž uživatelé volali. Dosud bylo i ve Waze jako ve většině ostatních navigacích možné při výběru trasy zaškrtnout, zda se chcete vyhnout placeným úsekům, nebo ne. Když jste ale například u nás dálniční známku měli a jeli do zahraničí, kde jste po placených úsecích jezdit nechtěli, nebylo možné to v navigaci zohlednit.

To se nyní mění. Od úterý 11. prosince bude možné do aplikace „nahrát“ jednotlivé evropské dálniční známky, které budete mít zakoupené, a Waze je pak při výběru optimální trasy zohlední, i když budete mít zapnuté, že se chcete vyhnout placeným úsekům. Pak v zemích, kde budete mít dálniční známku, vás Waze automaticky povede i přes takto placené úseky, a naopak v zemi, kde ji mít nebudete, zvolí neplacené cesty.

waze-znamka

Příkladem může být cesta z České republiky do Chorvatska, kdy si řidiči často kupují jen rakouskou dálniční známku, ale již ne slovinskou, kde se jede po dálnici jen pár desítek kilometrů a není problém se ji vyhnout. Až dosud nebylo možné při vyhledávání trasy například z Prahy do Splitu zvolit, že chcete jet po dálnicích jen v Česku a Rakousku a už ne ve Slovinsku. Pokud ale nově v aplikace Waze zaškrtnete, že dálniční známku pro Česko a Rakousko máte koupenou, trasu vám to tak naplánuje.

taxify-praha2

Přečtěte si takéTaxify už nesmí s řidiči bez licence jezdit ani v Praze, rozhodl soud. Provoz estonský startup nepřerušíTaxify už nesmí s řidiči bez licence jezdit ani v Praze, rozhodl soud. Provoz estonský startup nepřeruší

Aktivní přepínač „vyhnout se zpoplatněným úsekům“ pak tedy nebude fungovat na úseky, kde platí dálniční známka, ale pouze na úseky, které jsou zpoplatněné pomocí mýtných bran, jako jsou například tunely, průsmyky nebo přívozy a trajekty. Což je ostatně i příklad Chorvatska, kde jsou mýtné brány. Nová funkce se ve Waze bude týkat od 11. prosince vybraných evropských států, které využívají paušální zpoplatnění silnic, jimiž jsou Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Moldavsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko a později přibude i Rumunsko.

Nahrání dálniční známky do aplikace Waze je jednoduché, v nastavení v sekci Dálniční známky a poplatky si jen ručně vyberete, které dálniční známky máte zakoupené, a uložíte je. O žádné propojení s reálnou dálniční známkou či její digitalizaci tedy nejde, ani tento proces nejde zautomatizovat. Ostatně i proto, že například v České republice se stále kupuje fyzická dálniční známka a neexistuje žádný elektronický systém, jako mají například na Slovensku nebo v Maďarsku.

Aktualizováno 6. 12. 2018, 18:00: Plánovaná aktualizace aplikace Waze, která přinese podporu plánování tras podle dálničních známek, byla o den odložena a vyjde v úterý 11. prosince.