Aplikace Storki přináší poprvé v češtině oblíbené příběhy chat fiction připomínající SMS zprávy

Nela VítováNela Vítová

storki
0Zobrazit komentáře

Ve světě jsou již nějakou dobu velmi oblíbené příběhy ve formě „chat fiction“. Jde o druh digitálního čtení v mobilu připomínající esemesky či zprávy v běžném chatu, které lze číst i tvořit. Ačkoliv se zastáncům papírových knih může zdát tento způsob čtení zvláštní, mladí lidé si fenomén oblíbili především díky tomu, že jim připomíná každodenní komunikaci s jejich vrstevníky.

V angličtině a dalších jazycích existuje pro formát chat fiction několik aplikací, jako například Hooked, Yarn, Tap či Lure. Na své si však nyní konečně přijdou i čeští čtenáři. Nová aplikace Storki umožňuje uživatelům čtení a vytváření příběhů v češtině i slovenštině.

Příběhy chat fiction vypadají v praxi jako běžná konverzace, jakou známe z SMS zpráv, Messengeru nebo třeba WhatsAppu. Čtenář vyprávění postupně odkrývá klikáním na obrazovku, což podporuje interakci a příběh je tak napínavější. Knihovna aplikace obsahuje nejrůznější žánry od romantických příběhů po horory či sci-fi.

storki

Ve výběru Storki nalezneme také žánr s názvem fanfikce, kdy si tvůrci mohou vymyslet vlastní realitu jakéhokoliv již existujícího příběhu. Široké spektrum různorodých vyprávění a velký výběr zajišťuje právě fakt, že historky tvoří různí uživatelé s naprosto odlišnými zájmy, kteří mají zároveň různý styl psaní.

Jednoduchá publikace a akční děj

Na rozdíl od knih, které vynikají dlouhým příběhem, je vyprávění ve formátu chat fiction kratší a děj plyne rychleji. Proto je také hlavní výhodou především fakt, že můžou dobře sloužit jako krátkodobá zábava při kratších přejezdech hromadnou dopravou po městě či čekání ve frontě. Aplikaci možná ocení i ti, kteří dosud psali pouze pro sebe. Ve Storki je dovoleno dílo zveřejnit komukoliv a snadno jej představit stovkám dalších lidí.

Aplikace vytvořená nakladatelstvím Albatros Media je ke stažení pro iOS i Android.

storki

Spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen podlehl ve svých 65 letech rakovině

paulallen
0Zobrazit komentáře

Ve včerejších večerních hodinách se začala šířit internetem smutná zpráva nejen pro technologický svět. Spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen po dlouhém zápasu podlehl ve věku 65 let Non-Hodgkinovu lymfomu. O návratu a léčbě zákeřného typu rakoviny informoval miliardář již začátkem měsíce, stav se ovšem nelepšil.

Allen byl znám mimo technologický svět pro své filatropické zájmy, prostřednictvím vlastní společnosti Vulcan financoval vývoj umělé inteligence, stejně jako revitalizaci amerického Seattlu, města, kde se Allen narodil a během včerejšího dne také zemřel. Jeho jmění se odhadovalo na více než 20 miliard dolarů a ještě tento týden byl na 44. místě v žebříčku miliardářů, který sestavuje magazín Forbes. Allen mimo jiné podpořil 100 miliony dolarů boj proti virusu ebola.

Zajímavostí také je, že mimo těchto aktivit byl Allen i nadšencem do sportu. Vlastnil tým amerického fotbalu Seattle Seahawks v NFL, stejně jako basketbalový tým Portland Trailbrazers v NBA. Mimo sportu se zasloužil i o vybudování historického centra rockové hudby v Seattlu s názvem Experience Music Project, částečně věnovaného rockové legendě Jimi Hendrixovi.

„Ze ztráty jednoho z mých nejstarších a nejbližších přátel, Paula Allena, jsem dočista zlomen. Od našich ranných let, které jsme trávili na Lakeside School, přes partnerství při budování Microsoftu až po společné filantropické projekty byl Paul vždy tím pravým parťákem a skutečným přítelem. Svět osobních počítačů by bez něj neexistoval,“ komentuje smutnou událost spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates.

skiptop

Přečtěte si takéElektrické koloběžky se po předchozím zákazu města znovu vrací do ulic San FranciscaElektrické koloběžky se po předchozím zákazu města znovu vrací do ulic San Francisca

Allenova smrt zasáhla skutečně celý technologický svět, včetně představitelů těch největších firem, od stávajícího šéfa Microsoftu Satya Nadelly, spoluzakladatele Microsoftu Steva Balmera či zakladatele Amazonu Jeffa Bezose až po šéfa Applu Tima Cooka.