Apple po pokoření dvou bilionů nezastavuje a Tim Cook dostává další velký balík akcií. Nejvíce utrácí za charitu

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

tim-cook-apple

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv si ho vybral sám Steve Jobs, ředitel Applu Tim Cook neměl jako nástupce jednoho z nejuznávanějších byznysmenů v historii vůbec snadnou roli. O necelých deset let později ale firma jako vůbec první překročila hodnotu dvou bilionů dolarů a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla zastavit. Cook si proto vysloužil odměnu ve formě několika stovek tisíc akcií, které bude po částech dostávat do roku 2025.

Současný ředitel cupertinské technologické společnosti dostal svůj první velký balík celkem milionu akcií firmy hned při nástupu na pozici v roce 2011. S pomalu se blížícím závěrem první dekády jeho vedení mu představenstvo opět vyjadřuje důvěru v podobě téměř 334 tisíc kusů akcií, které může prostřednictvím vestingu dostat mezi lety 2023 a 2025. Vše je přitom vázáno na pokračující skvělý výkon firmy a počet se může i zdvojnásobit.

„Poprvé za necelých deset let Timovi udělujeme nový grant akcií, který bude v průběhu času vestovat v reakci na jeho vynikající vedení a velký optimismus pro budoucnost Applu,“ stojí ve vyjádření představenstva. Jak zmiňuje CNBC, podle současné hodnoty akcií to odpovídá celkem 114 milionům dolarů, v následujících letech se však toto číslo může s vývojem hodnoty Applu zvyšovat nebo snižovat.

apple_carnegie-library_tim-cook

Foto: Apple

Tim Cook s návštěvníky Apple Storu

Ačkoliv Cook dostává každoročně klasický plat i bonusy v celkové hodnotě několika milionů dolarů, hlavní zdroj jeho příjmů spočívá právě v akciích, odpovídajících desítkám milionů dolarů za rok. Díky výraznému nárůstu hodnoty balíku z roku 2011 se nedávno podle odhadů agentury Bloomberg stal miliardářem. Takovým majetkem disponují většinou pouze zakladatelé úspěšných firem.

Evoluční vývoj technologického kolosu

Apple už dlouho neprochází technologickými revolucemi, které by vytvářely nové multimiliardové trhy a ze dne na den přinášely zásadně odlišný typ interakce člověka s počítačem. Naposledy se něco podobného stalo snad před pěti lety s Apple Watch. Firma s nimi skutečně postupně převzala většinu segmentu chytrých hodinek, ze širšího hlediska jde ale spíše o promyšlený krok vpřed než výsledek odvážné vize.

Není na tom nic špatného. Apple Watch dnes – podobně jako ostatní produkty společnosti – fungují jako platforma pro dlouhodobé inovace a s každou další generací se stávají zajímavějším produktem. Zároveň tento vývoj indikuje odlišný přístup Tima Cooka, jež vedle svého předchůdce působí rozvážněji a opatrněji, avšak přinejmenším stejně úspěšně.

Co jiného by toho mohlo být důkazem než současná hodnota Applu přesahující dva biliony dolarů. Společnosti se přitom daří i v době, kdy si uživatelé stále méně často kupují nový iPhone, její zdaleka nejvýnosnější produkt. Pod Cookovým vedením se proto Apple úspěšně vydává do mnoha nových odvětví, spadajících hlavně mezi služby, ale také příslušenství. Kdo by čekal, že AirPods se samy o sobě stanou multimiliardovým byznysem.

Z hlediska nových produktů Applu letošní rok prozatím obsahoval spíše méně výrazný hardware jako aktualizované iPady Pro nebo MacBooky se staronovými nůžkovými klávesnicemi. Příliš velkou reakci akcionářů nevyvolalo ani nedávné představení obnovených nižších verzí iPadů a Apple Watch. Čeká se totiž na iPhony 12 s podporou 5G sítí, novými procesory a fotoaparáty a snad také na první Macy běžící na ARM architektuře.

macbookpro13-2020_1

Foto: Apple

Největší novinkou je v novém 13palcovém MacBooku Pro návrat spolehlivé klávesnice

Akciový analytik Patria Finance Ján Hladký nicméně poznamenává, že ani od těchto ohlášení „nečekají nijak závratnou pozitivní reakci“. „Akcie jsou stále valuačně pořád poměrně vysoko – poměr ceny akcií a očekávaného čistého zisku na akcii je na úrovni třicetinásobku, což je 60 % nad historickým dvouletým průměrem,“ dodává. Přesto nejspíš hodnotě Applu v blízké době nebude schopna reálně konkurovat žádná jiná firma.

Skromný miliardář zaměřený na produkty

Když se v tomto kontextu vrátíme k Timu Cookovi, na mysl může přicházet ředitel zběhlý v operacích firmy a zaměřený na stabilitu finančních výsledků. U jeho odměn Hladký vysvětluje byznysové poučky. „Primární úlohou managementu je zvyšovat hodnotu majetku akcionářů, neboli samotných akcií. Aby se záměry managementu a akcionářů sladily, musí být proto management odměňován také formou akcií,“ zmiňuje.

Cook v nedávném rozhovoru pro magazín The Atlantic přesto řekl, že ač se to investorům nemusí příliš líbit, zvyšování hodnoty akcií pro něj ani pro jeho kolegy zdaleka není primární cíl. Finanční úspěchy prý naopak vnímají až jako důsledek své mise, totiž vytváření spolehlivých produktů, které zlepšují – a v některých případech i zachraňují – životy jejich uživatelů. „Cena akcií je jen počítatelným výsledkem našeho zaměření na skvělé produkty a uživatele,“ vysvětluje Cook.

apple-tim-cook-boxed

Foto: Apple

Šéf Applu Tim Cook

Sám v současnosti vlastní asi 3,3 milionu kusů akcií Applu, tedy přibližně 0,02 % celé firmy. Nově ohlášená odměna by v případě dobrých výsledků jeho podíl navýšila na 0,03 %. „Pro společnost a její akcie znamená tedy odměna jediné – současný CEO se bude do roku 2025 ‚o 1 mil. kusů akcií‘ víc snažit, aby se Applu dařilo,“ míní Hladký.

Na druhou stranu je Cook už dlouho známý jako poměrně skromný člověk, který zdaleka nejvíce peněz utrácí za charitu. Za poslední dva roky neziskovým organizacím věnoval asi patnáct milionů dolarů. Ve skutečnosti to ale může být mnohem více, svými dary se totiž většinou nechlubí a dozvídáme se o nich z veřejně dostupných dokumentů. V roce 2015 magazínu Fortune sdělil, že po své smrti chce, aby na dobrou věc šla naprostá většina jeho jmění.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym