Apple představil čtyři nové iPhony, které zaujmou levnějšími cenami. Vyšší modely mají kýžený ProMotion

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

iphone13

Foto: Apple

iPhone 13 Pro

0Zobrazit komentáře

Apple už před několika lety opustil dvoukrokové značení iPhonů, kdy nové číslo s výraznějšími změnami o rok později doplnila generace „S“ s menšími aktualizacemi. Také dnes, rok po iPhonech 12, odhalil iPhony 13, je nicméně jasné, že jde právě o modely, které hlavně vylepšují loňská zařízení. Přesto technologický gigant představil několik očekávaných novinek – od rychlejšího displeje přes nový systém fotoaparátů.

Byť to pro generaci „S“ není typické, letošní iPhony se přece jen dočkaly pár designových změn, v jednom ohledu dokonce největší od roku 2017. Jak totiž předpovídaly úniky informací, konečně se o pětinu zmenšil výřez pro Face ID. K některým zařízením s Androidem, kde výřezy představují jen malý kruh s jedinou čočkou fotoaparátu, to má sice daleko, je to však daň za výrazně vyšší bezpečnost systému.

Displeje doznaly také dalších změn. Některé možná zklame to, že obrazovka u základních modelů navýšila pouze jas (na maximálních 1 200 nitů v HDR) a změnila název na Super Retina XDR. Ještě o něco jasnější jsou displeje modelů Pro, vedle toho ale přináší už pár let očekávanou funkci ProMotion, tedy obnovovací frekvenci až do 120 Hz, dvojnásobku všech předchozích generací.

iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max by díky tomu měly uživatelům nabídnout pocitově svižnější a plynulejší systém, jak to mohou znát z iPadů Pro nebo některých konkurenčních telefonů. Obnovovací frekvence se přitom automaticky mění podle zobrazovaného obsahu. Minimem je 10 Hz při statických scénách, což může pomoci i při šetření baterie.

apple-iphone-13-1

Foto: Apple

iPhony 13 a 13 mini dostaly pět barev

Výdrž baterie byl ostatně jedním z předpokládaných důvodů, proč ProMotion na iPhony nedorazilo už před rokem, kdy už tak znatelný dopad měla podpora 5G. Letos to měl Apple  vyřešit a nová zařízení tak mají vydržet bez nabíječky déle než kdykoliv předtím. Všechny čtyři iPhony 13 mají díky úspornějšímu displeji a procesoru nebo větším bateriím nabídnout 1,5 hodiny fungování více u menších a 2,5 hodiny více u větších modelů.

Procesor s větší úsporností tradičně přináší i vyšší výkon. Apple A15 Bionic se šestijádrovým procesorem a 5nanometrovou technologií má být až o polovinu rychlejší než blíže nespecifikovaná konkurence – lze nicméně předpokládat, že se mají na mysli vrcholové čipy Snapdragon. V praxi to znamená hlavně nižší energetickou náročnost, dostatek výkonu na dlouho do budoucna a sofistikovanější procesy v rámci komputační fotografie.

Ta začíná samotnými fotoaparáty. iPhone 13 a iPhone 13 mini dostaly jak větší senzory, tak nový způsob stabilizace pomocí pohybu senzoru, což před rokem nabídl jen iPhone 12 Pro Max. Díky tomu by se mělo zlepšit hlavně obrazové podání při zhoršených světelných podmínkách. Nové telefony s přídomkem Pro pak jdou ještě dále. Hlavní fotoaparát dostal nový, větší senzor i clonu.

Větší clonu má také ultraširoký objektiv, který nyní podporuje dokonce makro pro fotografie i video od dvou centimetrů. Nakonec se nezapomnělo ani na teleobjektiv schopný až trojnásobného optického zoomu, respektive šestinásobného ve srovnání s ultraširokým objektivem. Díky novým senzorům, optikám a procesoru dostaly všechny objektivy podporu nočního módu.

apple-iphone-13-pro-camera

Foto: Apple

Hlavní novinkou iPhonů 13 Pro a Pro Max jsou fotoaparáty

Zvlášť zajímavou kategorií iPhonů je pak natáčení videa, kde telefony Applu už delší dobu v zásadě nemají konkurenci. V minulosti se objevilo už několik oceňovaných celovečerních filmů, kde si tvůrci iPhone vybrali bez sponzoringu ze strany jeho výrobce. Firma se to rozhodla plně přijmout a posledních několik modelů svých mobilních zařízení propaguje jako schopné nástroje pro amatérské, ale klidně i profesionální filmaře.

Letošní generace se tento aspekt snaží posunout ještě dále s módem Cinematic. Díky němu lze mnohem spolehlivěji přeostřovat mezi několika úrovněmi ve scéně a snadno tak využít jeden ze základních prvků filmového vyprávění. Apple vše demonstroval v krátkém filmu a ke krátké spolupráci si přizval také oscarovou režisérku Smrti čeká všude Kathryn Bigelow a kameramana Greiga Frasera, který pracoval na nové Duně.

U všech iPhonů se Apple nakonec pochlubil také jejich ekologickou stránkou. Například plastové předěly antén nebo prvky reproduktorů vyrábí z recyklovaných PET lahví, plně recyklované prvky využívá u magnetů nebo zlatých částí základní desky, z obalů pak plně vyřadil plast. Uhlíkově neutrální produkty chce začít nabízet do roku 2030.

Více paměti, nižší ceny

Přes několik spekulací kolem nedostatku čipů jsou ceny všech nových modelů i o pár tisíc nižší než loni, a to rovnou s dvojnásobnou kapacitou úložiště. Zatímco před rokem tak iPhone 12 mini s 64 GB vyšel na 21 990 korun, iPhone 13 mini se 128 GB bude stát 19 990 korun. Slevy platí také pro všechny ostatní modely.

iPhone 13 začíná na 128 GB za 22 990 korunách, iPhone 13 Pro s 128 GB vyjde na 28 990 korun a za iPhone 12 Pro Max se stejným úložištěm zákazníci zaplatí 31 990 korun. U všech nových telefonů se posunulo i maximální úložiště. Základní modely nabídnou až 512 GB, modely Pro poprvé dokonce celý 1 TB. Předobjednávky začnou tento pátek 17. září ve 14.00, samotný prodej se pak spustí o týden později – 24. září.

apple-iphone-13-pro-1

Foto: Apple

iPhony 13 Pro a 13 Pro Max jsou podobné jako loni