Apple představil po letech nový iPad mini a vrátil iPad Air. Oba podporují Apple Pencil

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ipad-mini-20192
0Zobrazit komentáře

Jakmile Apple znepřístupní svůj internetový obchod na adrese Apple.com, okamžitě se zaplní sociální sítě nadšenými výkřiky jablečných uživatelů v očekávaní nových produktů. K dočasnému uzavření e-shopu došlo i dnes, přestože má kalifornský výrobce iPhonů již na příští týden naplánovanou svou tradiční prezentaci, kde má mimo jiné odhalit svou novou video službu. Zřejmě ale bude pořádně napěchovaná, protože dnes zcela v tichosti představil hned dva nové produkty – nový iPad mini (5. generace) a nový iPad Air (3. generace).

Podobně překvapivé, jako proč Apple nepočkal do příštího týdne, kde by mohl nové produkty ve světle reflektorů odprezentovat ve velkém, je i to, jaké iPady dnes představil. Zatímco iPad mini se oživuje po dlouhých čtyřech letech, během kterých se významně spekulovalo o tom, jestli vůbec ještě nějaký update přijde, iPad Air poslední dva roky v nabídce pro změnu vůbec nebyl. Nyní se vrací a s ním se tak na prodejní poličce Applu objevují opět čtyři iPady: iPad Pro, iPad Air, iPad a iPad mini. Respektive pět, protože iPady Pro jsou ve dvou velikostech.

Nejmenší iPad je zpátky v plné síle

Začněme u nejmenšího iPadu mini, který je v celé nabídce snad tím nejjednodušeji popsatelným produktem. Má totiž suverénně nejmenší displej, což je také jeho největší přednost. Mnoho uživatelů na něj nedalo díky jeho 7,9palcové obrazovce dopustit a Apple nyní svůj nejmenší tablet doplnil i pořádným výkonem, jehož hlavním nositelem je čip A12 Bionic. Ten tepe i v nejnovějších iPhonech XS a XR.

ipads-apple-2019

V nabídce Applu je aktuálně pět iPadů

Když už byly vydány nové iPady v tichosti, šéf Applu Tim Cook právě malý iPad mini odprezentoval alespoň na svém Twitteru, a to s tužkou v ruce. Podpora pro Apple Pencil je ostatně další důležitou novinkou, protože na vylepšený Retina displej iPadu mini půjde psát i právě jablečnou tužkou. Ovšem pouze tou první generace, nikoliv nejnovější verzí, která byla představena loni s iPady Pro a přináší magnetické nabíjení.

Nový iPad mini 5. generace má mít každopádně díky procesoru A12 Bionic až třikrát vyšší výkon a devětkrát rychlejší grafiku, což je pro fanoušky malého tabletu jistě pozitivní zpráva. Inovovaný Retina displej přichází s rovněž oblíbenou technologií True Tone, která nastaví teplotu barev na obrazovce podle okolního prostředí. Celkově je displej nového iPadu mini i díky podpoře širšího barevného spektra o 25 procent jasnější a má největší hustotu pixelů ze všech iPadů.

A klíčová je pochopitelně také cena, která začíná na 11 490 korunách. To je sice jen o pár stovek víc, než za kolik se prodával v poslední době předchozí model iPad mini 4, jenže to má jeden háček – šlo totiž o jedinou variantu se 128GB kapacitou. Nový iPad mini, který oficiálně přichází již bez číselného označení, je k dispozici ve dvou variantách a za zmíněných 11 490 korun dostanete jen 64 GB. Za verzi s mobilními daty navíc zaplatíte celkem 14 990 korun. Verze s 256 GB pak stojí 15 990, respektive 19 490 korun. Barvy jsou k dispozici stříbrná, vesmírně šedá a zlatá.

Po dvou letech je tu znovu iPad Air

Zatímco u iPadu mini je jeho pozice zcela jasná, u iPadu Air to už tak jednoduché není. Apple má po dnešku v nabídce totiž hned tři tablety s velmi podobnou úhlopříčkou displeje: 11 palců, 10,5 palce a 9,7 palce. První je iPad Pro (ten existuje ještě ve variantě s téměř 13palcovým displejem), druhý je nový iPad Air 3. generace a třetí je klasický iPad.

Přestože právě klasický iPad v roce 2017 nahrazoval tehdy prodávaný iPad Air 2, vrací se nyní jablečný tablet s přídomkem Air (tentokrát již oficiálně taktéž bez číslovky), aby se zařadil mezi iPady Pro a standardní iPady, a to jak velikostí displeje, tak výbavou i cenou. Na druhou stranu se prakticky jedná jen o sesazení dosud prodávaného iPadu Pro s touto velikostí displeje (10,5 palce) do kategorie Air. Vedle kosmetické změny v názvu přichází Air 3. generace alespoň i s výrazně nižší cenou a rychlejšími vnitřnostmi.

ipad-air-2019-apple-pencil-smart-keyboard

Nový iPad Air má 10,5palcový displej

Podobně jako nový iPad mini má také nový iPad Air čip A12 Bionic – 11palcový iPad Pro má proti tomu ještě výkonnější A12X Bionic, zatímco standardní iPad jen starší A10 Fusion. Podpora první generace Apple Pencil v iPadu Air znamená, že již všechny iPady v nabídce psaní tužkou podporují. Jen v případě iPadů Pro to je ale druhá generace magnetického Pencilu. Výhodu pak má iPad Air v podpoře Smart Keyboard, kterou je však třeba podobně jako tužku zakoupit samostatně. Apple Pencil první generace stojí 2 590 korun a Smart Keyboard k iPadu Air vyjde na 4 790 korun.

Vedle nejdostupnější iPadu, který lze koupit již za 8 990 korun, a nabitých iPadů Pro stojí nový iPad Air jako jakási střední cesta, která sice nabízí rovněž velmi vysoký výkon, ale zejména svým designem a provedením zůstává v nižší třídě. Řeč je zejména o širších okrajích kolem displeje, přítomností Touch ID místo Face ID a také Lightning konektoru místo USB-C. Cenově začíná nový iPad Air 3. generace na 14 990 korunách za 64GB model s Wi-Fi. V nabídce je i čtyřnásobná kapacita až za 22 490 korun v případě varianty s mobilním připojením.

Microsoft vkládá miliardy korun do programu na řešení světových problémů za pomocí umělé inteligence

Filip HouskaFilip Houska

satya-nadella-microsoft

Foto: Microsoft

Satya Nadella, CEO Microsoftu

Technologie jsou již několik desítek let nedílnou součástí lidstva, které z nich benefituje ať už pro osobní účely, tak pro ty celospolečenské a životu prospěšné. Nedostaly by se však do takové fáze bez toho, aniž by všechny technologické hranice byly ambiciózními firmami, podnikateli, inženýry a dalšími lidmi neustále překonávány. Vnímá to tak i Microsoft, který se technologie snaží dlouhodobě využívat jako nástroj pro zlepšení každodenních životů běžných lidí.

I proto americký gigant, který se ve sféře IT pohybuje už od roku 1975, připravuje různé programy pro ty, jež chtějí díky technologiím pomáhat lidem a oblastem po celém světě, k nimž osud nebyl příliš shovívavý. Mezi jeho nejnovější iniciativy patří grantový program pod názvem Umělá inteligence pro dobrou věc, který láká subjekty od neziskových organizací přes akademická sdružení až po startupy na možnost získat grant k prosazení svých prospěšných záměrů.

Celkově chce Microsoft rozdat více než 115 milionů dolarů, tedy více než 2,6 miliardy korun. Jak už název napovídá, hlavní technologickou složkou tohoto programu je AI, respektive umělá inteligence, která v posledních letech nabírá na síle. S tím se pojí i možnost potenciálního využití, kterou konkrétně Microsoft v rámci své grantové iniciativy dělí na tři části: život bez bariér, životní prostředí a humanitární činnost.

Lepší život pro osoby s postižením

Jedním z hlavním zaměření je problematika lidí, kteří se potýkají se zdravotním postižením. Právě tento segment patří k vysoce důležitým, jelikož chytré implementace umělé inteligence do uživatelsky srozumitelného nástroje mohou těmto osobám pomoci jak například se psaným nebo mluveným textem, tak i samotným pohybem nebo mozkovou aktivitou.

ACC18_Stuart_001-1024×683

S vizí tvorby nových potřebných řešení tak Microsoft nabízí vývojářům, neziskovým organizacím, akademickému sektoru, vědcům či vynálezcům grant ve výši 25 milionů dolarů, tedy více než 560 milionů korun, aby tito lidé mohli lépe fungovat v zaměstnání, v osobním životě a obecně v každodenní komunikaci.

Udržitelnější rozvoj planety

Životní prostředí je dalším velkým problémem, který by se s využitím moderních technologií a umělé inteligence dal alespoň částečně řešit. Již nyní vznikají ambiciózní startupy s vizí, že například pomohou oceánům zbavit se ohromného množství plastu. A to je teprve začátek. Microsoft proto vidí velký potenciál v modernizaci zemědělství, biodiverzity, klimatických změn a vodních zdrojů, pro kterou vypisuje grant ve výši 50 milionů dolarů, cloudových služeb Azure a služby klasifikace a obohacování dat.

MS_AI_Agriculture_DataVis_002-1600×900

Do zlepšení životního prostředí se již mimo jiné skrze grant Microsoftu pustil i slovenský startup Rain for Climate, který chce pomocí dat získaných bezpilotními letadly obnovovat vodní cykly a zamezovat přehřívání a vysušování planety.

Boj proti humanitárním krizím

V neposlední řadě jsou tady i humanitární krize, kterým čelí oblasti postižené živelnými katastrofami nebo země třetího světa. I v této problematice se dají podnikat funkční kroky pro obnovu a zjemnění lidského utrpení, a to třeba díky systémům pro snazší identifikaci hrozícího nebezpečí pro běžné obyvatele nebo modely k předpovídání hladomoru. Nejen k těmto účelům proto americký gigant vyzývá příslušné organizace k navržení moderních řešení za výměnu grantu ve výši až 40 milionů dolarů, tedy 90 milionů korun.

MSC18_nutritionProgramMadagascar_004-1024×684

Doposud se podařilo Microsoftu udělit téměř 140 grantů neziskovým organizacím, jednotlivcům i firmám z více než 45 zemí. Podrobnější informace včetně formulářů, jak se o grant přihlásit, je možné získat na oficiálních stránkách Microsoftu.