Apple si upevňuje pozici ochránce soukromí. Proti Facebooku a Googlu jde s vlastním přihlašovacím tlačítkem

Michal MarekMichal Marek

tim-cook-apple-wwdc

Foto: Apple

Šéf Applu Tim Cook na WWDC

0Zobrazit komentáře

Apple včera v rámci své velké konference WWDC pro vývojáře představil celou řadu novinek. Světlo světa spatřily nové verze operačních systémů tvOS, watchOS, iOS, macOS a kalifornská firma uvedla rovněž novou verzi systému pro iPad, kterou poprvé oficiálně oddělila a přiblížila počítačům. Jak už ale u Applu bývá zvykem, pořádnou dávku pozornosti si zasloužila také ochrana soukromí, ze které firma Tima Cooka postupně dělá svůj hlavní produkt.

Přístup Facebooku a Google k soukromí vyvolává čím dál větší vášně a Apple si je své tržní i mediální příležitosti dobře vědom. Do reklamních gigantů se tedy Tim Cook a jeho firma často navážejí a takovým šťouchnutím do Facebooku a Googlu je i novinka v podobě přihlašovacího tlačítka Sign in with Apple, se kterým bychom se již brzy mohli setkávat na denní bázi.

K používání prakticky jakékoli internetové služby je potřeba registrace a uživatelé musí neustále někde vyplňovat uživatelské jméno, e-mail, heslo a případně i další údaje. Pro mnohé je tedy úlevou tlačítko, které umožní registraci přes Facebook či Google. Daná internetová služba si díky nim „nasaje“ potřebné údaje z vašeho účtu na Facebooku či Googlu a uživatel tak nemusí nic znovu vyplňovat. Používání těchto tlačítek s sebou ale samozřejmě nese tu nevýhodu, že Facebooku či Googlu umožňuje získávat solidní přehled o uživatelově chování na internetu. Právě toto chce Apple změnit a nabízí pro to alternativu.

wwdc-sing-in-google-facebook

Tlačítka pro rychlé přihlášení od Facebooku a Googlu

Tlačítko Sign in with Apple bude novou možností, jak se do služeb registrovat a přihlašovat bez sdílení osobních informací s třetí stranou. Tlačítko umožní bleskovou registraci a umožní dokonce vytvářet pro každou aplikaci či službu jednorázovou e-mailovou adresu, ze které jsou zprávy přeposílány na váš e-mail spárovaný s iCloudem. Své spojení s poskytovatelem dané služby tak budeme mít uživatel dokonale pod kontrolou, protože jednorázovou e-mailovou adresu evidovanou u dané služby bude moci kdykoli smazat.

Primárním cílem nového tlačítka podle všeho není přímý finanční zisk, ale spíše upevňování obrazu Applu coby firmy, která uživatelům poskytuje soukromí a bezpečí. Zatímco pro Google a Facebook jsou obdobná tlačítka bránou k dalším datům o chování uživatelům a tedy nástrojem, jak lépe prodávat a cílit reklamu, pro Apple se jedná o prostředek, jak zvyšovat atraktivitu celého ekosystému svých produktů. Většina zisku Applu totiž plyne z prodeje hardwaru.

apple-sign-in-wwdc

Tlačítko pro přihlášení přes účet od Applu

Klíčem k úspěchu nové možnosti přihlašování je rozšíření tlačítka napříč službami. Dobrou zprávou pro uživatele je, že Apple si „tržní podíl“ této novinky již brzy začne aktivně vynucovat. V aktualizovaných podmínkách, kterými se vývojáři musí řídit, totiž nově stojí, že pokud aplikace nabízí možnost registrovat se skrze služby třetích stran, jako je právě Facebook a Google, musí nabídnout i tlačítko Applu. Novinka se přitom do ostrého provozu pravděpodobně dostane již na podzim s iOS 13.

Blokování spamu, ochrana domácích kamer či trvalé zablokování ztraceného Macu

Soukromí uživatele je pro Apple skutečně podstatným tématem a dokonce se objevují kritické hlasy poukazující na to, že Apple soukromí postupně staví do pozice (drahé) tržní komodity. Je tedy jasné, že nové přihlašovací tlačítko není tím jediným, co letošní vývojářská konference WWDC přinesla.

Se soukromím uživatele souvisí i novinka, díky které bude iOS 13 aktivně blokovat nevyžádané hovory a na základě chytrých algoritmů je rovnou přeposílat do hlasové schránky. Pokud si tedy funkci zapnete, nedovolá se vám nikdo, koho nemáte v kontaktech, nebo s ním nejste v kontaktu skrze Zprávy či Mail. Funkce samozřejmě není ideální pro každého, protože v některých profesích se zkrátka hovorům cizích lidí nevyhnete. Dobrou zprávou tedy je, že lze funkci snadno vypnout.

apple-privacy-wwdc

Ochrana soukromí uživatelů je pro Apple důležitá

Novinky související s ochranou soukromí představil Apple také pro svou domácí platformu HomeKit. V rámci ní se výrobce iPhonů zaměřil na domácí kamery, které běžně posílají obraz do cloudu, kde je analyzován, aby bylo vyhodnoceno, zda na zápraží stojí zloděj, nebo jen prolétá pták či hmyz. Apple ovšem nechává obraz analyzovat na lokálním domácím zařízením, kterým může být iPad či třeba HomePod, a až poté je sekvence odesílána v zašifrované podobě na iCloud.

K ochraně soukromí uživatele má pak vést také nový firewall vyvinutý Applem, který má za cíl chránit všechna domácí zařízení připojená k routeru. Každé domácí zařízení bude mít díky novince samostatnou ochranu a jednotlivé prvky vaší chytré domácnosti by tedy nemělo být možné napadnout. Podporovány zatím budou routery značek Linksys, Eero a Spectrum.

oliver-dlouhy-kiwicom2

Přečtěte si takéDo brněnského Kiwi.com vstupuje za miliardy korun americký investor. Oliver Dlouhý jako šéf zůstáváDo brněnského Kiwi.com vstupuje za miliardy korun americký investor. Oliver Dlouhý jako šéf zůstává

Za zmínku pak stojí také ochrana ztracených zařízení. Apple totiž přichází s novou aplikací Find My, která sdružuje původní aplikace Find My iPhone a Findy My Friends. Je ale pokročilejší a umožňuje vaše zařízení najít i v momentě, kdy spí a není připojené k internetu. Zařízení od Applu totiž nově budou vysílat Bluetooth signál a ztracený iPhone, iPad či třeba Mac bude nově moci být zaměřen díky ostatním uživatelům jablečných zařízení v okolí.

craig-federighi-ios-wwdc

Craig Federighi, senior VP softwarového inženýrství v Applu

Pokud navíc uživatel ztratí svůj Mac a ani skrze nové možnosti vyhledávání jej nenajde, bude jej nově moci zablokovat do té míry, že bez zadání speciálního vstupního hesla nebude Mac možné ani přeinstalovat do továrního nastavení. Pak už jen stačí, aby se tuto informaci dozvěděl i potenciální zloděj.

Vedle všech zmíněných novinek ohledně ochrany soukromí a hned čtveřice, respektive pětice nových systémů, počítáme-li zvlášť nový iPadOS, si navíc Apple přichystal i bonus v podobě hardwaru pro ty opravdu nejnáročnější profesionály. S velkou pompou byl na na WWDC představen také dlouho očekávaný Mac Pro, který je doslova nabušený těmi nejvýkonnějšími vnitřnostmi.

Foto: Apple

Největší letadlo světa mělo vynášet rakety do vesmíru. Stratolaunch už ale po prvním letu žádný nepřidá

Jiří SvobodaJiří Svoboda

stratolaunch_first_flight1

Foto: Stratolaunch

První let obřího letadla Stratolaunch

0Zobrazit komentáře

Teprve před necelými dvěma měsíci se americká společnost Stratolaunch blýskla prvním letem letadla s největším rozpětím křídel v historii, které mělo díky své netypické konstrukci se dvěma trupy vysílat rakety do vesmíru. Z ambiciózního plánu, za kterým stál zesnulý spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, však nakonec nejspíš nic nebude. Podle zjištění agentury Reuters totiž společnost ukončí činnost. I přes hořký konec se jí ale povedlo posunout hranice letectví.

Zprávu pro Reuters potvrdily čtyři blízké zdroje a následně i pátá osoba, všichni pod rouškou anonymity. Stratolaunch oficiálně svůj konec neoznámilo a nejsou tak přímo známé ani jeho důvody. Zástupkyně firmy pouze bez dalšího komentáře uvedla, že „Stratolauch zůstává v provozu“. Komentář odmítl i mluvčí Northrop Grumman, který měl být přes dceřinou firmu hlavním výrobcem rakety Pegasus.

stratolaunch_first_flight3

Foto: Stratolaunch

První let obřího letadla Stratolaunch

Stratolaunch vznikl v roce 2011 jako součást společnosti Vulcan a jeho systém se měl skládat ze dvou částí – zmíněného letadla, které mělo sloužit jako nosič, a rakety samotné, která měla být zhruba v deseti kilometrech nad zemí uvolněna zpod letadla a vypuštěna pomocí svých raketových motorů na oběžnou dráhu. V lednu 2019 však společnost oznámila, že od výroby rakety upustí a bude se soustředit jen na letadlo. Stalo se tak nedlouho po smrti Paula Allena v říjnu minulého roku.

Při následném inauguračním letu v dubnu letošního roku tak obří letadlo nevyužilo svou nosnou kapacitu – 150 minut letu zvládlo zcela podle plánu včetně vzletu a přistání na třiapůlkilometrové dráze v Mohavské poušti. Letadlo při něm pomocí šestice motorů Pratt & Whitney vyvinulo rychlost 300 kilometrů v hodině.

china-maglev-train

Přečtěte si takéČínský rychlovlak dokáže jet na magnetickém polštáři až 600 km/h a překoná i leteckou dopravuČínský rychlovlak dokáže jet na magnetickém polštáři až 600 km/h a překoná i leteckou dopravu

Už samotné zázemí pro výrobu letadla si vyžadovalo hangár o rozloze dvou fotbalových hřišť, který byl dokončen na podzim 2012. O necelých pět let později z jeho útrob poprvé vyjelo gigantické letadlo. V roce 2017 tak Stratolaunch provedl první palivové testy i testy motorů a v prosinci se stroj poprvé rozjel po dráze.

Celá rodina raket

Projekt postupně přilákal několik zkušených inženýrů, mimo jiné i takové, kteří pracovali pro konkurenční Virgin Orbit. Ostatně právě k projektu Richarda Bransona, který testuje podobný způsob vynášení raket se satelity do vesmíru, byl Stratolaunch často přirovnáván. Na jeho základnu se přijel podívat i americký viceprezident Mike Pence. Prestižní magazín Fast Company zase Stratolaunch označil za jednu z nejvíce inovativních firem světa.

stratolaunch

Foto: Stratolaunch

Ještě v srpnu 2018 firma oznámila, že chce vyvinout rodinu vlastních raket, které by byly na míru dělané k nosnému letadlu. V plánu byly celkem čtyři rakety, od nejmenších Pegasů schopných unést 370 kilogramů nákladu až po znovupoužitelné Space Plane, které by uneslo středně velké satelity nebo dokonce posádku. Raketa Pegasus měla přitom letět už příští rok. Allen zemřel pouhé dva měsíce po tomto oznámení a ani ne tři měsíce nato z plánů definitivně sešlo.

Rozhodnutí firmu rozpustit podle jednoho ze zdrojů Reuters přišlo už minulý rok od Allenovy sestry Jody Allenové. Jako vzpomínku na svého bratra však chtěla, aby letadlo vzletělo a koncept se tak ukázal jako fungující. Tomu odpovídají i počty zaměstnanců – ještě v v prosinci měla firma 77, v dubnu letošního roku už jen 21.

Konkurence byla napřed

I tak se však jedná o letadlo s největším rozpětím křídel na světě, přičemž v délce ho předežene jen Boeing 747-8 a Antonov An-225 Mrija. V rozpětí mu byl blízko už jen Hudges H-4 Hercules, mohutný hydroplán ze čtyřicátých let, který disponoval osmi motory. I ten ale ztrácí na Stratolaunch na každé straně deset metrů.

Koncept letadla s dvěma trupy není nový, datuje se až do roku 1915, pouhých dvanáct let po prvním letu bratří Wrightů. Užívat se začaly v podobě menších bojových letounů v první a později i ve druhé světová válce, mnoho jich však zůstalo na papíře. Od roku 2008 však své letadlo s dvěma trupy White King používá společnost Virgin Galactic, hlavní projekt Richarda Bransona, z něhož se později odštěpil výše zmínění Virgin Orbit, k vypouštění svého vesmírného letadla Unity. Právě tento systém byl považován za hlavní konkurenci Stratolaunch a oproti němu němu má za sebou už šestnáct letů.

stratolaunch_first_flight4

Foto: Stratolaunch

První let obřího letadla Stratolaunch