Apple skenuje obrázky uživatelů kvůli případům sexuálního zneužívání dětí. O bezpečnost dat se prý bát nemusíme
Vzdát se soukromí ve jménu ochrany zákona, nebo riskovat umožňování zločinů a mít možnost se sami rozhodnout, co s kým chceme sdílet? Podobná otázka byla poprvé položena už dávno, ale v době extrémně rozšířených komunikačních technologií je relevantnější než kdy dříve. Apple nedávno ohlásil, že skenuje obrázky v zařízeních uživatelů ve snaze najít a identifikovat zneužívání dětí.
Diskuzi na téma soukromí a bezpečnosti ve veřejném prostoru otevřel v roce 2013 Edward Snowden, když zveřejnil informace o tajných vládních programech USA sledujících stovky milionů lidí ve jménu ochrany před terorismem. O tři roky později se pak přímo do centra sporu dostal také Apple, když odmítl pro vyšetřování odemknout iPhone teroristy. Jednak k tomu prý sám neměl nástroje a jednak by vůbec jejich existence mohla zásadně narušit bezpečnost všech platforem firmy.
Alternativou k „zadním vrátkům“ do šifrovaných zařízení a cloudových úložišť je nešifrovat je. Například Messenger od Facebooku nabízí možnost tajných, šifrovaných konverzací, standardně si je však může s určitými nástroji přečíst potenciálně každý. Apple nicméně razí poněkud odlišný přístup a až na několik chyb se snaží soukromí svých uživatelů zachovávat všemi dostupnými nástroji.
Důležité je zabezpečení dat uživatelů i eliminace zneužívání dětí
Technologické společnosti jsou však pod stále větším tlakem bezpečnostních složek, v poslední době hlavně ohledně předcházení pořizování, uchovávání a sdílení pornografických materiálů s dětmi. Právě o tomto tématu mluvila Jane Horvathová, šéfka bezpečnosti Applu, na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES. Cupertinská společnost se na tradiční akci v Las Vegas oficiálně objevila poprvé za mnoho let, místo představování nových produktů to ale bylo kvůli panelové diskuzi na téma lidského soukromí a jeho ochrany.
Asi nejdůležitější informací, která zde z úst Horvathové zazněla, bylo, že Apple nyní prověřuje fotografie uživatelů a hledá přitom ty, které zachycují zneužívání dětí. Pokud nějaké najde, daný účet prý zablokuje. Nebylo však přitom specifikováno, jak proces funguje a zda je do něj nebo jeho důsledků nějakým způsobem zapojena policie s cílem najít příslušné uživatele.
Šéfka bezpečnosti Applu pouze zdůraznila, že systém nezahrnuje vypnutí nebo obcházení šifrování. End-to-end šifrování má být stále přítomno všude, kde je to možné, což znamená úložiště samotných zařízení, iCloud i proces přenášení dat. V praxi se to opět ukázalo v nedávném případě, kdy FBI získalo iPhone mrtvého střelce, saúdského vojenského studenta. Ten měl na svědomí tři oběti na námořní základně v americkém městě Pensacola na Floridě.