Apple vyplatí vývojářům tučné odškodné za své nevstřícné chování. Zjednoduší i nákupy aplikací mimo App Store

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

tim-cook-wwdc213

Foto: Apple

Šéf Applu Tim Cook během konference WWDC 21

0Zobrazit komentáře

Bez vývojářů třetích stran by dnes iOS, iPadOS a další platformy Applu nebyly tam, kde jsou. Firma je proto ráda oslavuje, ale také si od nich nechává ráda zaplatit – jako když jim například zakazuje přímo kontaktovat uživatele, aby si předplatné aplikace koupili mimo online obchod App Store a ušetřili tak na poplatcích Applu. Právě to bylo předmětem hromadné žaloby, která teď dospěla k návrhu mimosoudního vyrovnání. Apple jim má vyplatit 100 milionů dolarů a umožnit upozorňovat na levnější předplatné.

Dosud však Apple něco podobného striktně zakazoval. Pokud si uživatel stáhne aplikaci jako třeba Spotify a přímo v ní si objedná předplatné, až 30 procent ze zaplacené ceny putuje do kasy Applu. Jestliže si ovšem předplatné objednal například na webu, Apple nic nedostane. Firma proto dlouhé roky zakazovala, aby vývojáři uživatele svých aplikací přímo kontaktovali například přes e-mail získaný při registraci a upozornili, že si mohou předplatné koupit i jinde a ušetřit.

Vyrovnání, které nyní čeká na schválení soudcem, zahrnuje povolení těchto interakcí. Spotify i jakýkoliv jiný vývojář tak bude moci snadněji kontaktovat ty, kteří si jejich aplikaci stáhli a nabídnout jim předplatné mimo ni. Uživatelé díky tomu nemusí platit navýšení kvůli „dani“ Applu a vývojáři zase mohou být více kompetitivní, v případě streamovacích služeb třeba s Apple Music. Byť to má daleko k možnosti odkázat jinam přímo v aplikaci, stále jde o pokrok.

Firma pod vedením Tima Cooka se v tiskové zprávě samozřejmě nezdráhala dohodu podat způsobem, který ji staví do dobrého světla: „Apple upřesňuje, že vývojáři mohou ke sdílení informací o platebních metodách mimo svou aplikaci na iOS používat komunikační prostředky, jako je e-mail, aby mohli ještě flexibilněji oslovovat své zákazníky.“ Podmínkou je schválení komunikace ze strany uživatelů a možnost se z ní kdykoliv odhlásit.

ipados152

Foto: Apple

iPadOS 15 přináší widgety na hlavní obrazovku iPadu

Druhou zásadní součástí vyrovnání je vyplacení celkem 100 milionů dolarů (přes 2,5 miliardy korun) vývojářům jako „odškodné“ za nevstřícné jednání firmy. Nárok na něj vývojáři z USA, kteří mezi 4. červnem roku 2015 a 26. dubnem roku 2021 měli roční příjmy menší než jeden milion dolarů. Apple se rozhodl „odškodné“ pojmenovat jako Small Developer Assistance Fund (Asistenční fond pro malé vývojáře). Rozdělování peněz bude probíhat pomocí speciálního webu, kde se lze zatím předběžně registrovat.

Ohlášené vyrovnání je výsledkem více než dvouletého procesu. Původní žaloba byla podána už počátkem předloňského června a obsahovala pouze dva vývojáře. Stálo v ní, že záměrem je omezit „nesprávnou monopolizaci trhu“ ze strany Applu. Jelikož ten kontroluje jak iOS, tak App Store, diktoval si prý mnoho neadekvátních požadavků jako roční poplatek za vývojářský účet, 30 procent z každého prodeje aplikace či nákupu v aplikaci nebo nutnost mít na konci cenovky vždy „99“.

Jedním z hlavních návrhů žaloby bylo, aby Apple umožnil alternativy k App Storu, tedy na firmě nezávislé internetové obchody s aplikacemi. S takovým krokem výrobce iPhonu dobrovolně nejspíš nikdy souhlasit nebude, zejména s poměrně legitimním odkazem na bezpečnost iOS, iPadOS či watchOS. Ohlášená dohoda ve srovnání s tím působí téměř zanedbatelně.

Kromě zmíněných změn v komunikaci a „fondu pro malé vývojáře“ dále obsahuje větší cenové rozpětí aplikací i nákupů v nich či ponechání možnosti odvolat se případě, že App Store odmítne aplikaci schválit. Cupertinská společnost ve spojitosti s tím také slíbila vydávat zprávy o tom, jak schvalovací proces probíhá a kolik aplikací bylo odmítnuto.

Zajímavý precedent

Vyrovnání tak pro vývojáře nespokojené se současným stavem stanoví spíše menší výhru, mohlo by nicméně fungovat jako zajímavý precedent posilující kauzu vůči údajně monopolistickému fungování App Storu. Vývojář hry Fortnite, Epic Games, kvůli tomu na Apple loni v srpnu podal žalobu a požaduje možnost v aplikacích buď obejít platební systém firmy, nebo výrazné snížení poplatků.

Společnost Tima Cooka loni v listopadu ohlásila, že poplatky sníží z 30 procent na 15 procent všem vývojářům, jejichž roční příjmy nepřesáhnou milion dolarů. Když jsme se na tento krok ptali českých studií, většinou ho s nadšením uvítaly, ale zazněly i poznámky o nedostatečnosti změn. S tím souhlasí také vedení Epic Games, které svou žalobu dovedlo až k soudu proběhnuvšímu letos v květnu.

Rozhodnutí se očekává do konce roku a je tedy možné, že v něm bude nově ohlášené vyrovnání zohledněno. Ať nicméně soud mezi Applem a Epic Games dopadne jakkoliv, pravidla a fungování App Storu za poslední rok prošla snad největšími změnami za celou dobu jeho existence. Cesta k výraznějšímu snížení vlivu Applu na vývojáře je ovšem stále dlouhá.