Architekti zbořili klasické chápání dispozice panelákového bytu. Centrem se stal kuchyňský ostrůvek
Slovenští architekti přeměnili vzhled bytu ve švýcarském paneláku. Dali mu řadu neotřelých prvků, třeba umyvadlo na chodbě či velký otvor ve zdi.
Panelové domy nejsou fenoménem jen v České republice. Rostly například i ve Švýcarsku – a i zde současné generace řeší, jak byty v nich proměnit na místa co nejpříjemnější k životu. Ve městě Nidau u jezera Bielersee slovenští architekti jeden takový panelákový byt zrekonstruovali do velmi nevšední podoby. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.
Z oken je výhled na vodní hladinu kanálu Zihl a všude okolo se rozprostírá nádherná příroda. Nemluvíme však o oknech horské chaty, ale o bytě v panelovém domě, v němž se rozhodla žít mladá rodina.
Bytu o rozloze 114 metrů čtverečních dopřála náležitou rekonstrukci, aby vyhovoval současným požadavkům na bydlení. K návrhu byli přizváni architekti ze slovenského studia Beef Architekti, kteří ve svém návrhu vycházejí z původního půdorysného rozdělení prostor do třech jasně definovaných, ale vzájemně propojených zón. Každá z nich má svůj jedinečný charakter kombinující soukromí s estetickou otevřeností.
Tyto zóny propojují na míru vyráběné unikátní truhlářské prvky. Prvním z nich je otvor ve tvaru O, skrze který se nabízí průhled ze vstupní haly do dalších částí interiéru, což celý byt opticky zvětšuje. Kromě toho má tento prvek funkci nábytku v předsíni a je také součástí jídelního stolu. Druhým specifickým prvkem od truhláře je hranatý portál propojující společenskou část bytu se soukromými prostory ložnice. Patří do něj i umyvadlo, což je řešení, kterým se architekti rozhodli rozšířit tradiční chápání dispozice bytu.
Oba portály vytváří průhledy mezi vstupní chodbou, obývacím pokojem, kuchyní a soukromou částí, což vytváří pocit vzdušnosti a otevřenosti celého prostoru. K tomu přispívá i množství prosklených ploch v kuchyni a obývacím pokoji, které interiér propojují s terasou a vodním kanálem pod ní.
Právě kuchyně hraje v životě rodiny klíčovou roli. Kuchyňský ostrůvek je centrem celého bytu a místem pro sociální interakce mezi jeho jednotlivými obyvateli. Aby byl zachován minimalistický charakter, dostala kuchyň i vlastní skrytý prostor, kam je možné elegantně schovat praktické domácí potřeby.
Právě minimalismus se prolíná celým interiérem bytu, kde se snoubí prvky z přírodního dřeva s neutrálními barvami spolu s tlumenými tóny růžové a zelené. To vše dohromady vytváří příjemný a harmonický prostor s atmosférou útulného a zároveň moderního bydlení.