Architektura jako součást přírodního koloběhu. V Dánsku vznikne klimaticky pozitivní hotel ze dřeva
Dnes je populární prodiskutovávat a všude možně aplikovat uhlíkovou neutralitu, tedy celkově nulovou produkci skleníkových plynů. Pomalu se ale objevují také, na první pohled trochu bizarní, projekty chlubící se uhlíkovou negativitou neboli pohlcováním většího objemu oxidu uhličitého, než jaký vypustí. Další příklad druhé kategorie se objeví v Dánsku, kde vznikne první „klimaticky pozitivní hotel“.
Bornholm, malý dánský ostrov v Baltském moři vzdálený asi 150 kilometrů jihovýchodně od Kodaně, je poněkud paradoxním místem. Dostat se na něj vyžaduje letadlo nebo loď, s čímž jsou takřka nevyhnutelně spojené vysoké environmentální náklady. Ostrov samotný ale patří k nejekologičtějším místům v Evropě, když chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2025 a do roku 2032 má v plánu zcela eliminovat produkci odpadu.
Nezanedbatelnou součástí těchto plánů je architektura, která produkuje jak skleníkové plyny, tak odpad při stavbě i následném provozu. Už před pěti lety proto na Bornholmu vznikl například čtyřhvězdičkový Hotel GSH od dánského studia 3XN. Ten se ve své původní podobě chlubil titulem jedné z nejzelenějších staveb svého typu na světě a příští rok má být připraveno nové křídlo s 24 pokoji, konferenční místností, lázeňskými prostory na střeše a klimatickou pozitivitou.
Prostředky k dosažení takového cíle nezahrnují žádné futuristické materiály ani technologické procesy – základem, respektive naprostou většinou, je dřevo a žula. Pozitivní dopad na přírodu pak spočívá ve způsobu jejich získání. Značná část veškerých potřebných konstrukčních materiálů bude upcyklována, pro stavbu hotelu se tedy použije to, co by se jinak stalo odpadem jiné průmyslové činnosti nedaleko.