Architektura propojuje emoce s logikou, říká spoluautor oceňované rekonstrukce hradu Helfštýna

atelier-r7

Foto: BoysPlayNice/CzechCrunch

Je tu další díl newsletteru CC Arch

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivého hledání.

Případně se jen stačí přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

Když se historický pohled na architekturu potká s tím současným, jsou ve hře vždy velké emoce. Je tomu tak i v případě rekonstrukce hradu Helfštýna, kterou si vzali na svá bedra architekti Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z Atelieru-r. Za svou nevšední koncepci si projekt vysloužil Českou cenu za architekturu 2021, a my si dnes toto studio trochu blíže představíme.

***

Památky v symbióze s moderní architekturou

Byl to právě Miroslav Pospíšil, kdo v roce 2005 Atelier-r založil. „Architektura je profesním naplněním mého života. Je to pro mne způsob vyjádření se s možností ovlivnit prostředí, ve kterém žijeme. Architekturu jsem si patrně vybral proto, že propojuje emoce s logikou a s exaktním myšlením,“ říká zakladatel olomouckého studia, jehož pevným jádrem se postupem času kromě již zmíněného Martina Karlíka stala také Daria Johanesová a další architekti.

atelier-r8

Foto: Atelier-r

Členové studia Atelier-r, Miroslav Pospíšil stojící druhý zleva

Atelier-r se soustředí jak na návrhy nových objektů, tak i na rekonstrukce již stojících budov, které mohou být staré i stovky let. Právě rekonstrukce označuje Miroslav Pospíšil za nejzásadnější a nejsignifikantnější pro práci celého studia.

„Pro mě je nejvýznamnější rekonstrukce objektu bývalých tiskáren na budovu Krajského soudu v Olomouci. Byla to moje první rekonstrukce, kde byl původní objekt doplněn o výraznou novodobou vrstvu, která přetvořila tiskárny na důstojnou soudní budovu. Velkou radost jsem měl také z realizace nové přístavby k objektu Slovanského gymnázia v Olomouci,“ vyjmenovává Pospíšil některé zásadní realizace svého studia.

helf

Foto: Česká cena za architekturu

Hrad Helfštýn

V letošním roce se však studio nejvíce zviditelnilo svou rekonstrukcí hradního paláce hradu Helfštýn. Tou se podle Pospíšila podařilo otevřít citlivé téma obnovy památek v symbióze se soudobou architekturou.

Kromě České ceny za architekturu obdržel Atelier-r v roce 2013 Čestné uznání soutěže Grand Prix architektů právě za dostavbu Slovanského gymnázia. A za zmínku stojí také ocenění Grand Prix architektů v roce 2018 za novostavbu víceúčelového objektu Vista Optik ve Valašském Meziříčí.

Jak Miroslav Pospíšil prozrazuje, velkou inspirací je pro něj severská architektura. „Vzpomínám si na svou první návštěvu Kodaně. Byl jsem nadšen novou stavbou Dánské královské knihovny. Okouzlila mě atmosféra této veřejné stavby, propojení veřejného interiéru s venkovním městským prostorem. Obdivuji zodpovědnost architektů z této části Evropy k veřejnému prostoru, k užitným parametrům staveb, k životnímu prostředí, k člověku,“ vysvětluje Pospíšil.

To je také důvod, proč se chce i Atelier-r věnovat projektům, které přinesou kvalitu do míst, pro která jsou navrženy. Miroslav Pospíšil mluví o přání navrhnout objekt určený pro kulturu, tedy muzeum, knihovnu či divadlo. Což je přání, které rozhodně není nesplnitelným snem.

***

Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.