Armáda mění ďáblův kočár za americké vrtulníky. Stroje za miliardy přinesou vyšší bojeschopnost
Tento měsíc odstartují dodávky amerických vrtulníků Viper a Venom na vojenskou základnu v Náměšti nad Oslavou. Část je dar, zbytek vyšel na 17,5 miliardy.
V nejbližších dnech dorazí na letištní plochu vojenské základny v Náměšti nad Oslavou zbrusu nové vrtulníky z produkce americké společnosti Bell Helicopter. Nahradí stroje z dob sovětské éry a výrazně přispějí k vyšší bojeschopnosti země. Jedná se o završení miliardového obchodu, který odstartoval v roce 2017. Původně se týkal dvanácti strojů, nakonec jich však armáda obdrží hned dvacet. Osm strojů totiž Spojené státy poskytnou jako dar.
Na Ukrajině můžeme sledovat, jak se využívá moderní vojenská technika – od bojových dronů po tanky nebo raketomety. Zároveň však po letech dřímání ve vojenských hangárech a skladech vyrazila na bojiště technika ze Sovětské éry. Ta přitom netvoří část bojového arsenalu jen východních armád Ruska a Ukrajiny – dodnes se o ní částečně opírá i síla české armády (AČR). Sovětská technika byla využívána například v Náměšti nad Oslavou, tamní 22. základnou vrtulníkového letectva. To se však nyní mění.
Až 640 ran z kulometu, 600 ran z kanónu a 239 vystřelených raket S-8. Tak vypadal ohňostroj, se kterým se základna rozloučila s bitevním vrtulníkem Mi-24/35 ve Vojenském újezdu Boletice. Tolik munice bylo vypáleno při posledním letu stroje, kterému afghánští mudžahedíni dali během sovětsko-afghánského konfliktu přezdívku Ďáblův kočár, zatímco Rusové ho pojmenovali Krokodýl.
Jed a Zmije
Letos v srpnu uplyne čtyřicet pět let od doby, kdy začalo československé vojenské letectvo tyto vrtulníky provozovat. Tehdy znamenaly schopnost efektivně eliminovat především obrněnou techniku pomocí řízených střel. A také větší schopnost podpory pozemních jednotek. Čtyřicet pět let je ovšem doba, za kterou si bojové letouny prošly obrovským pokrokem a sovětská technika výrazně zastarala.
„Vrtulníky Mi-24 již nesplňují požadavky NATO kladené na moderní bojiště. Zejména se jedná o systémy vlastní ochrany, chytrou munici, senzory, utajené spojení a moderní avionické vybavení,“ vysvětluje podplukovnice Vlastimila Cyprisová z oddělení Generálního štábu Armády České republiky. Z toho důvodu začala armáda před více než pěti lety řešit nákup vrtulníků nových.
Při hledání adekvátní náhrady spadly do hledáčku stroje americké společnosti Bell Helicopter, konkrétně Bell UH-1Y Venom (Jed) a Bell AH-1Z Viper (Zmije), které podle Cyprisové splňují požadavky, jež vychází z potřeb moderního bojiště a interoperability v rámci NATO.
„Vyjednávání o smlouvě na dodávku osmi kusů UH-1Y Venom a čtyř kusů AH-1Z Viper bylo zahájeno v dubnu 2017 zasláním takzvaného Letter of Request (žádosti o zaslání cenové nabídky s návrhem smlouvy – pozn. red.) a do podpisu smlouvy trvalo zhruba 2,5 roku,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva obrany Simona Cigánková. Ta dodává, že u nákupu podobné techniky trvají vyjednávání vždy podobně dlouho, přesto si spolupráci s americkou stranou pochvaluje.
Hodnota celé zakázky se vyšplhala na 17,5 miliardy korun, přičemž vedle samotných strojů je její součástí i výcvik létajícího a pozemního personálu, simulátor AH-1Z, přeprava vrtulníků do Česka včetně pozemního vybavení, náhradní díly, munice a servisní podpora na první dva roky provozu.