Ashton Kutcher prozrazuje svou investiční strategii. Nahlíží lidem do telefonů a zjišťuje, jaké aplikace frčí

Filip HouskaFilip Houska

Ashton Kutcher

0Zobrazit komentáře

Ashton Kutcher se proslavil nejen na filmových plátnech, ale také jako úspěšný investor. Včas odhadl obrovský potenciál startupů jako Uber, Airbnb, Spotify nebo SoundCloud a zjistil, že slušné příjmy nemusí mít pouze z herectví. Přes fondy A-Grade Investments a Sound Ventures podporuje desítky dalších projektů a spolupodílel se na investičních kolech, které ambiciózním startupům vynesly až 3,1 miliardy dolarů.

V celém svém investičním počínání pak razí jednoduchou myšlenku: neinvestovat do produktu, ale do lidí, kteří za ním stojí. Dvaačtyřicetiletý Kutcher se již několikrát veřejně vyjádřil, že namísto mnohonásobného zhodnocení investice chce, aby startup, který podpoří, měl potenciál změnit svět. Rychlý zisk ho tolik nenaplňuje jako vize budoucnosti a ambice k narušení zaběhlých pořádků.

K rozvíjení tohoto investičního mindsetu používá několik specifických taktik, které ho odlišují od svých ostatních kolegů ze Silicon Valley. Klíčová je pro něj komunikace a osobní styk se zakladateli, to je alfa a omega. Dále musí danému produktu věřit a nevidět v něm pouze mašinu na peníze. A v neposlední řadě klade důraz na aplikace, které lidé používají.

iphone

Foto: Przemyslaw Marczynski/Unsplash

Úvodní plocha s aplikacemi na iPhonu

Právě třetí podmínka Kutcherových investičních plánů je nejméně běžnou, avšak patrně tou nejoriginálnější. Jak zmiňuje v podcastu The Twenty Minute VC, vždy, když se s někým potká, požádá ho, jestli mu může ukázat úvodní plochu s aplikacemi na telefonu. Chce mít totiž přehled o tom, jaké aplikace lidé nejčastěji využívají, a zároveň zjistit, jestli se v ústraní nerodí nějaká nová, zásadní.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Když se potkám s lidmi, ptám se jich, zda mi mohou ukázat svou domovskou plochu, protože aplikace, které se na ní nachází, jsou pravděpodobně ty, které nejvíce využívají. Čas od času o to stejné dokonce žádám celou mou komunitu na Twitteru,“ zmiňuje Kutcher v podcastu Harryho Stebbingu.

Ty nejčastější si zaslouží rešerši

Vše spočívá v tom, že Kutcher s patřičným dovolením nahlíží na uspořádání aplikací na úvodní ploše, a jakmile zjistí, že se konkrétní, dosud nepříliš známá aplikace v seznamu různých lidí objevuje čím dál častěji, začne si o ní zjišťovat více. Nazývá to jako „investigativní proces“. A protože aplikace, kterou lidé nepoužívají, nemá smysl, lze z tohoto měřítka vyvodit mnohdy zásadní rozhodovací parametry.

Ashton Kutcher. Jedna z investorských celebrit, která věřila Uberu v jeho začátcích

Tento princip je navíc dalším důkazem, že Kutcher (a jeho investorský tým) nezkoumají produkty jen na základě toho, jak skvělé jsou technologicky, nýbrž také uživatelsky. Má opačnou filozofii, kterou podle svých slov nasbíral za dvacet let aktivního angažmá ve filmovém průmyslu – zkrátka se opírá více o společenské a kulturní hodnoty než o technické, exaktní prvky.

Je pak na každém investorovi, jak ke své práci přistupuje, ale u Kutchera lze vidět, že to funguje. Aktuálně drží v portfoliu jednu z nejzásadnějších meditačních aplikací Calm a také například nástroj pro sdílení kódů Gitlab. Obě aplikace se těší nevídané oblibě a Sound Ventures, kde je Kutcher spoluzakladatelem a hlavním partnerem, je podchytili ve správný čas.

Tesla si jde pro další 2 miliardy dolarů a Elon Musk u toho nebude chybět. Plánuje přikoupit akcie za 10 milionů

CEO Tesly Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Přestože před necelými dvěma týdny dávala Tesla jasně najevo, že víc kapitálu nepotřebuje, dnes je vše jinak. Automobilka nabídne akcionářům akcie ve výši přesahující 2 miliardy dolarů. A tuto příležitost si samozřejmě nenechá ujít ani Elon Musk.

Pokud někdy Elon Musk litoval, že si vůbec kdy s Teslou něco začínal, pak to rozhodně nebylo během posledních měsíců. Během nich se totiž cena akcií kalifornské automobilky odrazila od hlubokého dna a vyšplhala do historických výšin. Muskův 22% podíl v automobilce tak najednou představuje hotové jmění, které chce kontroverzní vizionář nadále rozšiřovat.

Podle žebříčku Bloomberg Billionaires Index se majetek Elona Muska přehoupl přes 41 miliard dolarů, přičemž za poslední rok se i především díky růstu Tesly zvětšil o téměř 14 miliard dolarů. Šéf elektromobilky z Kalifornie si tak nenechá ujít příležitost k nákupu dalších akcií Tesly, která se mu brzy naskytne.

Tesla totiž oznámila plán nabídnout nové akcie v hodnotě 2 miliard dolarů (asi 46 miliard korun) a Musk si již měl na nákup vyčlenit 10 milionů dolarů (přibližně 230 milionů korun). K jeho iniciativě se připojí i Larry Ellison, člen představenstva Tesly a zakladatel společnosti Oracle, který plánuje investici ve výši 1 milionu dolarů (zhruba 23 milionů korun).

tesla_cyber

Foto: Tesla

Chystaný pick-up Cybertruck od Tesly

Rozhodnutí Tesly pro prodej akcií je poměrně překvapivé, protože po oznámení výsledků za poslední čtvrtletí se Musk nechal slyšet, že Tesla nic takového neplánuje: „Utrácíme peníze, myslím si, že efektivně, a nechceme uměle ovlivňovat náš progres. Navzdory tomu stále vyděláváme, a proto nedává smysl, abychom nabírali peníze, protože očekáváme, že peníze budeme získávat skrze tento model,“ prohlásil Elon Musk.

Jenže od té doby se cena akcií Tesly zvedla o dalších 39 procent a je tedy dost možné, že společnost neodolala lákavé vidině výdělku, který se jí díky úspěchu naskytl. Tesla se proto rozhodla nabrat dvě miliardy dolarů emitací akcií a zároveň upisovatelům přislíbila do 30 dnů prodat další kmenové akcie ve výši 300 milionů dolarů. Ve výsledku tak Tesla může získat až 2,3 miliardy dolarů (přibližně 52,9 miliardy korun) na své další působení.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Peníze se určitě hodí, protože Tesla má momentálně rozpracováno hned několik velkých projektů. Podle informací samotné automobilky by měly její celkové výdaje v tomto roce dosáhnout 2,5 až 3,5 miliardy dolarů (zhruba 57,5 až 80,5 miliardy korun).

Nejvíce kapitálu poputuje na projekty, jako je připravovaná továrna v Evropě či rozšiřování továrny v Šanghaji. Zároveň má automobilka ve vývoji hned několik modelů a brzy začne zákazníkům dodávat i novinku v podobě Modelu Y. K tomu navíc připočtěme i silnější iniciativu v oblasti energetiky a produkce bateriových článků. Tesle tedy přijde každý dolar vhod a zájemcům se otevře nová možnost, jak participovat na jejích úspěších.