Astronauti už nebudou tak nemotorní. NASA představila skafandry pro návrat na Měsíc
Budoucí vesmírní badatelé už budou moci bez problémů pokleknout nebo si zapnout světla na helmě. Na Měsíc by se měli podívat už za dva roky.
Padesát let staré záběry z přistání lidí na povrchu Měsíce jsou výjimečné v mnoha ohledech. Ukazují ale i astronauty v těžkopádných kombinézách, které nedovolovaly se pořádně ani ohnout na zem pro vzorek měsíční horniny. Až – nebo pokud – se lidé na Měsíc vrátí v rámci aktuálního vesmírného programu Artemis, mohly by obrázky vypadat trochu jinak. I díky novým skafandrům, které NASA odhalila.
Nové obleky pro pobyb na přirozené zemské družici vyvinula společnost Axiom Space a tento týden představila jejich prototyp v texaském Houstonu. Astronauti si je poprvé obléknou při misi Artemis III, která je v plánu na rok 2025. Při ní by na povrch Měsíce měla vstoupit i první žena.
„Pokračujeme v odkazu NASA a navrhujeme pokročilý skafandr, který umožní astronautům bezpečně a efektivně pracovat na Měsíci,“ řekl Michael T. Suffredini, prezident a generální ředitel společnosti Axiom Space. „Skafandr bude připravený zvládnout výzvy lunárního jižního pólu a pomůže prohloubit naše znalosti o Měsíci, abychom tam mohli dlouhodobě pobývat.“
Základní technologie skafandrů se za dekády vesmírného bádání prakticky nezměnila, ovšem hlavní výhodou nových obleků by měla být flexibilita, kterou budou astronautům umožňovat. Při představovací akci například NASA demonstrovala, jak může astronaut pokleknout na jedno koleno a s přehledem tak například sebrat vzorek horniny z povrchu nebo sebrat nástroj, který mu upadl. To je pohyb, o němž si mohli Neil Armstrong a jeho kolegové nechat jen zdát.
„Rozsah pohybu je skutečně značný. Astronaut si třeba může i s přehledem sáhnout na přilbu a zapnout světlo. Vysokou pohyblivost jsme mohli pozorovat i při demonstraci rukavic, kdy figurant gestikuloval, ukazoval palec nahoru a podobně,“ říká pro CzechCrunch Dušan Majer, odborník na kosmonautiku a šéfredaktor portálu Kosmonautix.cz
Ačkoliv prezentovaný skafandr má tmavou barvu s oranžovými detaily, při ostré misi bude tradičně bílý, hlavně kvůli lepším termodynamickým vlastnostem. Zároveň by měl být poměrně univerzální – navržen je tak, aby velikostně seděl až 90 procentům ženské i mužské americké populace.
Většinu dalších technických detailů si ovšem NASA a Axiom Space zatím nechávají pro sebe. Jak naznačují zveřejněné fotografie, částečně jsou na skafandrech použité i součástky z 3D tiskárny. Podle Majera jsme ale zatím viděli jen „skořápku“, do níž postupně budou doplňovány i například systémy na podporu života. Na doladění skafandru ale nicméně nebude třeba žádných přelomových technologií.