Atmosféra jako na fotbale, jen se hrají počítačové hry. Navštívili jsme největší esportový turnaj v Česku
Hlavní aréna na Mistrovství ČR v počítačových hrách
Hraní počítačových her opravdu není jen o partičkách introvertních nerdů. Jak už možná mnozí dávno ví. Dneska jsou z těch nejlepších profíci, kteří mají striktní režim, trenéry, mentální kouče a smlouvy se svými týmy. A byť mi esport jako takový není cizí, to, co se dělo v neděli v Brně, mě upřímně překvapilo a zároveň utvrdilo v dojmu, že i Česko má na esportové mapě důležitou roli.
V pavilonu B brněnského výstaviště se o víkendu konaly finálové boje Mistrovství České republiky v počítačových hrách, které zakončovaly letošní nabitou esportovou sezónu. Celý šampionát se táhl několik dní a hrálo se několik herních titulů. Po vzoru tradičních turnajových tabulek týmy postupně vypadávaly, až zbyly ty nejlepší. Nedělním vrcholem akce pak byl souboj o medaile mezi čtyřmi nejlepšími celky v populární hře Counter-Strike: Global Offensive.
Mnohem zajímavější než samotné výsledky ale byla atmosféra, která na místě panovala. Jak se totiž ukazuje, hraní počítačových her může být divácky stejně atraktivní jako třeba vyostřený fotbalový duel. Ostatně jsem pár vteřin přemýšlel, zda jsem vůbec dorazil na správnou událost. Poté, co jsem rozrazil vchodové dveře do pavilonu, jsem totiž slyšel emotivní skandování, bubny a tleskání. Podobně jako ve fotbalovém kotli. Nebo na zápase v MMA. A to nebylo vše.
Aréna pro herní gladiátory
„Toto je esport. Toto je důvod, proč to děláme,“ hlásil Martin Roháček z pořadatelské agentury Playzone, jenž mě celou událostí provázel a se kterým jsem rovnou zamířil do centra dění, které představovala speciálně vybudovaná aréna uprostřed celého pavilonu. Právě ta byla vyhrazena pro finálové boje. S tím, jak jsme se útrobami této z lešení postavené arény blížili před samotné pódium, jásot přítomných diváků sílil.
Po pár metrech jsem před sebou spatřil pódium na červeném podstavci, ze dvou stran lemované sestavami počítačů a naprosto soustředěnými hráči se sluchátky na hlavě. Kamkoliv jsem se otočil, viděl jsem nadšené fanoušky, kteří měli fandicí tyče, tematické rukavice, bubny, píšťalky… Zkrátka cokoliv, čím mohli vyjadřovat podporu svému oblíbenému týmu. A ano, zformovány byly také kotle skalních fanoušků včetně osoby, která diváky burcovala ke skandování.
Zněly chorály, všude se rozléhal tleskot, při napjatých situacích ale samozřejmě panovalo i hrobové ticho. Usedl jsem do asi páté řady a řekl jednoduše: „Wow“. Na hlavní scénu jsem dorazil zrovna v momentě, kdy v Counter-Strike: Global Offensive bojovaly týmy eSuba a Dynamo Eclot (do kterého mimo jiné investoval miliardář Petr Dědek) o třetí místo. „Počkej, až bude finále – myslím, že bude opravdu narváno,“ prohlásil Martin, když jsem žasl nad tím, kolik lidí na bronzový souboj dorazilo.
Na tribunách už tak seděly stovky lidí a další fanoušci postupně přicházeli. Zlatý hřeb celého dne měl přijít až o několik hodin později – okolo druhé odpolední mělo totiž začít utkání, na které celé esportové Česko čekalo. V hlavě jsem tak trochu uháněl paní, která mi během mezery mezi finálovými zápasy čepovala pivo, protože jsem tušil, že nesmím minout ani samotný nástup hráčů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs