Australané končí neúspěšnou misi v Evropě. Za Twisto dali miliardy, teď ho s velkou ztrátou prodávají
Částku, za kterou se Twisto prodává, nechtějí firmy komentovat. Podle informací CzechCrunche ale nebude proti původní valuaci ani desetinová.
Když australská společnost Zip v květnu 2021 oznamovala, že kupuje český finančně-technologický projekt Twisto, stála jedna jeho akcie zhruba sedm australských dolarů. Akcionářům Twista tehdy Zip právě ve svých akciích vyplatil v přepočtu zhruba dvě miliardy korun. Po dvou letech teď ovšem tento příběh končí a nemá příliš vítězů, počítají se hlavně poražení. Twistu a zejména celému Zipu se nedařilo otočit do černých čísel, a tak se rozhodl svých nedávno koupených firem v Evropě a v dalších částech světa zbavit. Jeho akcie se mezitím propadly na úplné dno, aktuálně se obchodují za půl australského dolaru, a pokud je původní akcionáři od jejich nabytí pořád drží, ztrácí přes 90 procent.
Podepsání dohody o prodeji Twista oznámil Zip v oficiální zprávě, v níž uvedl, že se vedle české firmy zbavuje také své společnosti Payflex v Jihoafrické republice a pracuje na odchodu ze Středního východu, kde mu patří projekt Spotii. Cílem je zjednodušit portfolio, které v posledních letech díky řadě nákladných akvizic narostlo, a zaměřit se na maximální optimalizaci hlavní části byznysu, která leží v Austrálii a Spojených státech. Výsledkem má být pozitivní zisk EBTDA v první polovině fiskálního roku 2024. Kalendářně jde o druhé pololetí letošního roku.
„Před dvanácti měsíci jsme v reakci na změny tržních podmínek změnili naši strategii původně zaměřenou na globální růst na udržitelný růst na našich klíčových trzích a na urychlení naší cesty k ziskovosti. Přestože i nadále zaznamenáváme celosvětově zvýšenou poptávku po našich produktech ze strany zákazníků i obchodníků, rozhodli jsme se alokovat zdroje do oblastí našeho podnikání, které jsou buď ziskové, nebo mají blízkou a jasnou cestu k ziskovosti,“ uvedl spoluzakladatel a CEO Zipu Larry Diamond. V rámci změny strategie musí Zip velkou část svých akvizičních investic odepsat.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPo schválení všech obchodů regulačními orgány a s připočtením odprodeje aktivit na Středním východě Zip oznámil, že v průběhu druhé poloviny letošního fiskálního roku očekává přítok čisté hotovosti ve výši přibližně 20 milionů australských dolarů. To je v přepočtu 290 milionů korun. Konkrétní částky za prodeje jednotlivých firem známy nejsou. Zástupci Twista v čele s jeho zakladatelem Michalem Šmídou odmítli na dotazy CzechCrunche odpovědět, čekají prý, až transakci schválí Česká národní banka, pak o své budoucnosti prozradí víc. Známé není ani to, kdo má být novým majitelem Twista.
Jisté naopak je to, že během dvou let došlo k výraznému propadu valuace firmy, která v Česku prokopala instrument odložených plateb. Zip před dvěma lety ocenil Twisto na 2,5 miliardy korun (155 milionů australských dolarů), když v projektu nejprve v rámci jednoho z investičních kol koupil desetiprocentní podíl a následně v květnu 2021 akvíroval za 140 milionů australských dolarů celou společnost. Teď ji prodává za částku, která nebude podle informací CzechCrunche proti původní valuaci ani desetinová. Oficiálně není známa, ale z 20 milionů australských dolarů, které Zip zmiňuje jako příjem z odprodávaných firem, nejspíš nepůjde ani o polovinu.
Přestože deal dlouhé měsíce pro Zip vyjednával za Twisto Michal Šmída, sám už z něj přímo nijak neprofituje. Stejně jako všichni ostatní původní akcionáři Twista už ve firmě žádný podíl nedržel, předloni za něj nabyl zmíněné akcie Zipu. Není oficiálně známo, zda je on nebo další akcionáři již zčásti nebo kompletně prodali, nebo je stále drží. Podle informací CzechCrunche již ale všichni zainteresovaní nabyli veškeré akcie, které jim po prodeji náležely, a zároveň už nejsou v jejich prodeji omezení.
Pokud je však prodávali, téměř jistě to bylo se ztrátou, protože po květnu 2021, kdy došlo k prodeji Twista, byly dražší jen pár následujících týdnů. Od října pak zažily střemhlavý pád až na dno. Největším podílníkem Twista byla před prodejem holandská ING Bank, následovaná tuzemským venture kapitálovým fondem Enern, nizozemsko-britsko-singapurským fondem Finch Capital, nizozemským Velocity Capital a rakouskou Uniqou. Menšinové podíly měli také Elevator Ventures, tuzemská skupina Miton a vedle managementu včetně Michala Šmídy také polský bankéř Cezary Smorszczewski.
Po čtvrtečním oznámení o odprodeji ztrátových firem po celém světě nicméně akcie Zipu na australské burze povyskočily během obchodování až o více než třináct procent a nakonec uzavřely na ceně 0,56 australského dolaru za jednu akcii. V únoru Zip reportoval výsledky za první pololetí svého fiskálního roku 2023, který skončil 31. prosince 2022, v němž se mu příjmy zvýšily meziročně o 19 procent na 351 milionů australských dolarů (5,1 miliardy korun), ale vzrostla také ztráta po zdanění, a to o 15 procent na 243 milionů australských dolarů (3,5 miliardy korun).