Australané prodali český startup Twisto do Turecka. Kupovali ho za miliardy, teď získali zlomek ceny

U protinožců se Twisto příliš dlouho neohřálo. Zip ho kupoval za několik miliard, turecké skupině Param ho musel prodat výrazně levněji.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

smida02Insider

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Michal Šmída, zakladatel startupu Twisto

0Zobrazit komentáře

Australské dobrodružství českého startupu Twisto nakonec nemělo příliš dlouhého trvání. Když ho tamní společnost Zip kupovala, měla velké plány. Díky mnoha akvizicím po celém světě chtěla ve světě finančních technologií získat větší část trhu a rychleji růst, jenže loni se situace v celé ekonomice zásadně proměnila. Zip se dostal do úzkých a nakonec se rozhodl několik svých firem odprodat, včetně Twista. Po dlouhých vyjednáváních je teď již jasné, kdo bude novým majitelem tuzemské firmy, která u nás prokopala odložené platby. Na transakci mezi Austrálií a Tureckem už musí dát finální posvěcení jen Česká národní banka (ČNB).

Zprávu o tom, že se rozhodl Twisto prodat, vydal Zip letos v březnu. Tehdy bez větších podrobností uvedl, že se zbavuje spolu s ním i další nedávno akvírované společnosti Payflex z Jihoafrické republiky a také svého byznysu na Středním východě. Noví majitelé známi nebyli a komentovat je nechtělo ani Twisto s tím, že se čeká na schválení od ČNB. To i nadále trvá, ale aktuálními informacemi zveřejněnými v obchodním rejstříku, kde se objevili noví členové dozorčí rady, se potvrzují informace CzechCrunche o tom, že následujícím majitelem Twista bude turecká skupina Param.

„Jmenování nových členů do dozorčí rady je jeden z kroků směřujících ke změně vlastnické struktury společnosti. Tento proces stále probíhá a jeho finalizace podléhá schválení České národní banky. Vzhledem k tomu nemůžeme poskytnout bližší komentář. O výsledku budeme veřejnost, partnery a klienty včas informovat,“ uvedl pro CzechCrunch Jan Hanzlík, český country manažer Twista. Ve tříčlenné dozorčí radě Twista nově sedí spoluzakladatelé Param Group Ermin Can Yilmaz i Mustafa Serhan Yilmaz a Serkan Aziz Oral, který je výkonným ředitelem firmy a členem představenstva.

Bližší podrobnosti o celé transakci nejsou oficiálně známy. Twisto ani Param zatím nechtějí propojení komentovat. Z dříve uvedených informací ze strany společnosti Zip je nicméně jasné, že Twisto nyní Turci kupují za mnohem nižší cenu, než kolik za tuzemského průkopníka odložených plateb zaplatili Australané. Zip před dvěma lety ocenil Twisto na 2,5 miliardy korun (155 milionů australských dolarů), když v projektu nejprve v rámci jednoho z investičních kol koupil desetiprocentní podíl a následně v květnu 2021 akvíroval za 140 milionů australských dolarů celou společnost.

smida

Přečtěte si takéAustralský Zip s velkou ztrátou prodává české TwistoAustralané končí neúspěšnou misi v Evropě. Za Twisto dali miliardy, teď ho s velkou ztrátou prodávají

Nyní Zip prodal Twisto jen za zlomek této hodnoty. Australská firma v březnu uvedla, že očekává v následujících měsících příjem z odprodávaných firem, mezi nimiž bylo i Twisto a Payflex, ve výši přibližně 20 milionů australských dolarů. To je v přepočtu zhruba 290 milionů korun. Jelikož by podle informací CzechCrunche neměl prodej Twista představovat pravděpodobně ani polovinu této částky, je celková prodejní suma proti původní valuaci ani ne desetinová. Zároveň platí, že z transakce již nijak neprofitují původní akcionáři Twista, protože Zip přebíral stoprocentní podíl.

I nadále však v projektu působí původní tým a celou transakci vyjednával zakladatel firmy Michal Šmída. Všichni akcionáři, tedy holandská ING Bank, tuzemský venture kapitálový fond Kaya (dříve Enern), nizozemsko-britsko-singapurský fond Finch Capital, nizozemský Velocity Capital, rakouská Uniqa, Elevator Ventures, tuzemská skupina Miton a vedle managementu včetně Šmídy také polský bankéř Cezary Smorszczewski, za prodej získali akcie společnosti Zip. V květnu 2021, kdy Zip Twisto kupoval, stála jedna akcie kolem sedmi australských dolarů, postupně se propadla až pod půl dolaru, kde je teď.

larry-diamond

Foto: Zip

Larry Diamond, spoluzakladatel a CEO Zipu

Spoluzakladatel a výkonný ředitel Zipu Larry Diamond prodej Twista a dalších firem z portfolia v březnu vysvětloval změnou strategie z globálního růstu na růst udržitelný, a to především na klíčových trzích v podobě Austrálie a USA, aby se firma rychleji propracovala k ziskovosti. Právě to bylo dlouhodobým cílem také pro Twisto, které své plány na vykázání černých provozních čísel taktéž i kvůli změnám v ekonomice několikrát odkládalo. Nyní se jeho majitelem stala jiná finančně-technologická společnost, která je naopak postavená na dlouhodobém růstu bez externího kapitálu, který poprvé získala až v loňském roce.

„Naší prioritou byla vždy ziskovost a udržitelný růst, přičemž špičková řešení jsme vždy vyvíjeli s naším vlastním softwarem. (…) Od skromných začátků v roce 2005 s malým týmem v Ankaře jsme se rozrostli na více než 600 zaměstnanců. (…) Poté, co jsme po celé ty roky bootstrapovali (startup nejprve financují zpravidla zakladatelé, pak už si na sebe firma vydělá sama – pozn. red.), je nám velkou ctí, že dnes můžeme v naší společnosti přivítat tak úctyhodné partnery,“ uvedl loni v červnu Ermin Can Yilmaz, zakladatel Paramu, když oznamoval první investici.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle portálu Trending Topics ohodnotilo první investiční kolo tureckou společnost na více než 200 milionů dolarů (v přepočtu 4,2 miliardy korun). Součástí tohoto kola byly Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), CEECAT Capital, Alpha Associates a Revo Capital. Z oficiálních dokumentů EBRD lze vyčíst, že investoři do Param Group vložili celkem 38 milionů eur (zhruba 900 milionů korun). „Nyní se zaměříme na globální expanzi a zároveň posílíme naši pozici v Turecku,“ říkal loni zakladatel Paramu.

Samotný Param, který je součástí TURK Elektronik Para, funguje od roku 2014. Podle portálu Crunchbase je vysoce profitabilní a pozitivní zisk EBITDA, tedy před započtením úroků, daní a odpisů, generuje od svého vzniku. V Turecku je předním nezávislým nebankovním poskytovatelem platebních služeb a jednotlivcům, malým a středním podnikům i velkým společnostem nabízí širokou paletu finančních služeb včetně vydávání karet, zpracování plateb či věrnostních řešení.

V poslední době se stále více zaměřuje také na oblast odložených plateb a právě do této strategie zapadá akvizice českého Twista, které poskytne v této oblasti potřebné know-how a také přístup na nové trhy. Dosud Param fungoval zejména v Turecku a také ve Velké Británii, kde nedávno otevřel vlastní pobočku. Twisto zároveň není první akvizicí turecké skupiny. Loni získala stoprocentní podíl ve finančně-technologickém projektu Eçözüm Bilgi Teknolojileri, který se zaměřuje na služby otevřeného bankovnictví, a předloni koupila poloviční podíl v předním tureckém odměňovacím systému Momento.

CzechCrunch Jobs