Auta místo Green Dealu či absentující Německo aneb Pět věcí, které je dobré vědět před eurovolbami

Ondřej Houska a Michal Půr se profesionálně věnují evropské politice, točí o ní známý podcast a vysvětlují, proč je důležité jít volit.

Luboš KrečLuboš Kreč

brusel-1

Foto: Tomáš Svoboda/CzechCrunch

Michal Půr (vlevo) a Ondřej Houska

0Zobrazit komentáře

Volby do Evropského parlamentu začínají v Česku v pátek 7. června ve dvě hodiny odpoledne. A přestože bývají samotnými politiky i voliči posuzovány jako ty méně důležité, není radno je podceňovat – ostatně většina legislativy, kterou národní poslanci přijímají, má svůj původ právě v Evropě. O tom, jak o eurovolbách přemýšlet a jak vnímat Evropskou unii jako takovou a její dynamiku, jsme si proto povídali s autory populárního podcastu Bruselský diktát Ondřejem Houskou a Michalem Půrem.

Česká debata o Evropě je dlouhodobě plná zkomolenin, či přímo lží. Často se z ní vytrácí to podstatné, což se do ní pokouší vrátit právě Houska s Půrem. Přinášíme výběr hlavních postřehů a myšlenek, které ve speciálním dílu podcastu Money Maker padnuly.

O konkurenceschopnosti Evropy

Ondřej Houska: Není to téma kampaně, ale je to obrovské téma v elitě, politici to nekomunikují, protože je strašně těžké to vysvětlit průměrnému voliči. Bude to velké téma pro novou Evropskou komisi. Po volbách vznikne nová komise a lídři členských zemí EU schvalují něco, čemu se říká strategická agenda. To je dokument, který udá priority nové komisi. A zatímco před pěti lety byl hlavním tématem boj proti klimatické změně, dneska to bude konkurenceschopnost.

Problém je v tom, že bude rozpor mezi slovy a činy. My si uvědomujeme, že máme problém vůči USA a Číně. Ale nemáme velký federální rozpočet jako oni, nemůžeme udělat to, co Amerika, že zavede velké daňové úlevy. Evropský rozpočet je jedno procento HDP, americký je 20 procent ekonomiky USA.

O možných výsledcích voleb

Michal Půr: Očekával bych, že jedno z velkých překvapení může být, že výsledek Spolu bude výrazně lepší, než se očekává. To znamená, že jeho odstup za hnutím ANO bude velmi nízký nebo téměř nulový. To může být jedno překvapení. Druhé překvapení může být, že výsledek Danuše Nerudové bude výrazně slabší, než se čeká. Třetí překvapení je, že výsledek SPD bude velmi slabý. Budou mít jen jeden mandát, pobere jim to Stačilo a Filip Turek.

Ondřej Houska: Souhlasím, že Spolu dostane víc, než čekáme, protože STAN dostane míň. Čtyři mandáty, které údajně Danuše Nerudová slíbila, to se určitě nestane. A souhlasím s SPD, bude mít jeden, s bídou dva mandáty, protože má velmi špatně zvoleného lídra.

O tématech kampaně

Ondřej Houska: Na to je výzkum Eurobarometru. Jako první téma jsou sociální otázky, dopady inflace, kupní síla, také zdravotnictví. Potom vnější bezpečnost kvůli ruské agresi. U nás je to migrace, což jinde není, možná v jedné dvou dalších zemích střední a východní Evropy, ale nikoliv celoevropsky. Obecně evropské volby jsou 27 národních kampaní. U nás je paradoxně kampaň docela evropská tím, že se řeší evropská témata jako migrace a Green Deal, ovšem je plná lží.

kormanak

Přečtěte si takéLidé hledají energii, ve volbách si chtějí ulevit od krizíLidé hledají energii, ve volbách si chtějí ulevit od krizí. Mladé politika nezajímá, říká Kormaňák

O tom, zda auta symbolizují Green Deal všude, nebo jen v Česku

Michal Půr: Auta jsou to v celé Evropě. Je to to nejdůležitější, co lidé hodnotí negativně z Green Dealu. Když se jich na to jeden průzkum ptal, 65 procent respondentů odpovědělo, že to jsou auta a zákaz spalovacích motorů. Všechny další věci, které jsou v Green Dealu, nepovažují lidé za tak dramatický problém.

O Německu a Francii

Michal Půr: Německo je důležitý hráč. Ale bohužel teď je to taková absentující evropská velmoc, která má domácí problémy a ty převyšují ty evropské. A chybí u ní výrazný lídr, který by měl to, co má Macron, tedy nějakou vizi. Model, který Německu fungoval 20 let, selhal. Zjevně není možné postavit zemi na tom, že zobchoduje všechno se všemi. Ve světě, který začíná být multipolární a je v něm vyšší napětí, se začíná projevovat výrazně geopolitika. A musí přijít někdo, kdo tohle změní. Dokud někdo takový nepřijde, bude Německo hrát za Francií druhé housle.

Ondřej Houska: Macron je jediný člověk, který má nějakou vizi v Evropě. Můžeme s ní souhlasit nebo nesouhlasit. Já s ní v řadě věcí souhlasím, v řadě věcí má podle mě pravdu. Ve světě, který je stále víc brutální a kde se stále méně dodržují pravidla, nemůžeme být poslední spravedliví, kteří pravidla striktně dodržují.

Jsme zdrceni, ale nechceme jednat v rozporu se zákonem. Oblíbená Kasárna Karlín vysvětlují, proč zavřela

Jsme přesvědčeni, že ve své pozici jsme těžko mohli dělat víc nebo situaci řešit jinak, ozývá se z Kasáren Karlín. Zavřeno by mohlo být ještě dlouho.

Eliška NováEliška Nová

kasarna-karlin-4

Foto: Prague.eu

Kasárna Karlín

0Zobrazit komentáře

Od úterý je oblíbená destinace Pražanů zavřená. Kasárna Karlín tak pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstanou. Jak přesně dlouho to bude, jasné není. Pražské centrum, které v kasárnech provozuje kavárnu nebo třeba letní kino, nyní vysvětluje, co přesně se stalo.

„Kvůli rozhodnutí stavebního úřadu bylo nařízeno okamžité uzavření budov a byl vydán zákaz provozu kulturního a společenského centra. Je nám to velmi líto, ale s největší pravděpodobností budeme mít zavřeno až několik měsíců, dokud se nepodaří situaci vyřešit,“ píší v prohlášení provozovatelé zdejšího podniku.

Kasárna Karlín uzavřel Úřad městské části Praha 8, konkrétně stavební úřad, který, stejně jako další stavební úřady, spadá pod stát. Ten ve svém prohlášení uvedl, že provoz je tu v zásadě načerno. Kasárna jsou totiž podle územního plánu stále ještě vedená jako prostor pro armádu a bezpečnost. „Dlouhodobě usilovně pracujeme na tom, aby z naší strany byly splněny všechny formální povinnosti našeho fungování, a rozhodně tuto stránku od samého počátku nepodceňujeme. V procesu rekolaudace jsme bohužel vždy byli hodně závislí na spolupráci s vlastníkem kasáren, bez kterého nelze ani podat potřebná žádost,“ uvádí Pražské centrum.

kasarna-karlin-3

Foto: Prague.eu

Kasárna Karlín z ptačí perspektivy

Stát, který byl až do letošního ledna majitelem, podle neziskové organizace na změně územního plánu nechtěl v posledních dvou letech spolupracovat. Důvodem prý bylo to, že se schylovalo k převodu objektu na hlavní město. Když k němu na začátku roku došlo, odehrála se obrovská výměna mezi státem a hlavním městem. Šlo o směnu několika nemovitostí, mezi nimiž byl i karlínský objekt.

„Navzdory chybějící rekolaudaci jsme se rozhodli pokračovat v provozu s vědomím, že z hlediska bezpečnosti, hygieny a provozu jsou všechny předpisy fakticky splněny. Vnímali jsme jako důležité zachovat a dál rozvíjet tak unikátní společenské místo, jakým Kasárna Karlín bezpochyby jsou, aby mohlo dál sloužit veřejnosti, když jsme věděli, že naše fungování visí „pouze“ na jednom razítku navíc. Když v letošním roce objekt přešel pod hlavní město, obnovili jsme úsilí o vyřešení problematiky rekolaudace,“ popisuje Pražské centrum.

Praha byla součinná. Rozjelo se jednání o změně územního plánu, což je věc, která je obvykle na dlouhé lokte. Je to složitý proces, navíc drahý, Prahu vyjde jedna změna na zhruba jeden milion korun. A v průměru se odehrává v Praze jedna změna denně. Podle radního pro majetek Adama Zábranského se změna územního plánu v případě kasáren řeší už tři roky. Hotovo by mohlo být na přelomu roku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Jsme přesvědčeni, že ve své pozici jsme těžko mohli dělat víc nebo situaci řešit jinak. Všechny nutné podklady a přípravu k rekolaudaci jsme měli v době komunikace (s úřady, pozn. red.) připravené. Proces rekolaudace je ale komplikovaný. Hlavní překážkou, na které proces nyní stojí, je změna územního plánu. Na celé věci spolupracujeme mj. s lidmi z řad zastupitelů MHMP, zástupců Městské části Praha 8 a dalších klíčových institucí,“ uvádí provozovatel.

Pražské centrum dodává, že situace byla dlouhou dobu poklidná, a tak provozovatelé věřili, že se formality s rekolaudací podaří vyřešit při běžném provozu. „Stavební úřad Prahy 8 ale mezitím začal situaci řešit autoritativně a nyní vydal zákaz užívání objektu. Jsme z toho zdrceni,“ dodávají s tím, že zároveň celou situaci centrum respektuje.

Podle Zábranského je nyní možnost podat žádost o dodatečné povolení, kterou prý provozovatelé měli už připravenou. Není ale jasné, jak o tom úřad rozhodne. I Praha každopádně doufá, že se provoz podaří brzy obnovit. S Pražským centrem počítá ve svých plánech s kasárny dál.

„Všechny můžeme ubezpečit, že z hlediska bezpečnosti, hygieny a podobně prostory kulturního a společenského centra Kasárna Karlín všechny předpisy splňují. Důvodem uzavření centra je pouze absence formální rekolaudace, respektive z ní vycházející rozhodnutí o zákazu užívání objektu. Uzavření tedy má důvod formální, reálně je centrum připraveno bezpečně sloužit veřejnosti okamžitě,“ dodávají provozovatelé.