Automatický AeroPress po Kolumbijsku. Kávová velmoc ukazuje svůj první kávovar
Na dnešním kavárenském trhu existuje celá řada kávovarů, respektive specifických metod přípravy kávy (například French press, AeroPress či vacuum pot), a pokud v tomto nápoji vidíte více než pouhý ranní nakopávač, pravděpodobně je znáte. Pro kolumbijského inženýra a designéra Eduarda Umaña však dostupným metodám něco scházelo – zejména rychlost, jednoduchost a snadná přenositelnost, což byly podněty k tomu, aby začal pracovat na vlastním řešení.
Spolu s uznávaným kolumbijským distributorem kávy Amor Perfecto navrhl zajímavý nástroj pro přípravu kávy FrankOne, který svou podstatou připomíná oblíbenou metodu AeroPress (protlačování kávové směsi skrze sítko). Ač je princip podobný, liší se v jedné podstatné části – namletá zrna s vodou nebudete muset protlačovat manuálně. FrankOne to totiž dokáže zcela sám díky takzvané Vacuum Extraction Technology, která podtlakem vodu procedí skrze zrna do nádoby.
FrankOne ostatně skrývá mnoho výhod, kvůli kterým byste mu mohli dát šanci. Vedle toho, že díky jeho kompaktním rozměrům jej můžete mít kdykoliv při sobě a je prakticky určen pro časté přenášení v batohu nebo tašce, dokážete s ním svůj oblíbený kávový nápoj velmi rychle (a pravděpodobně i kvalitně) připravit téměř kdekoliv. Umaña slibuje, že standardní šálek kávy dokážete připravit do 30 vteřin.
FrankOne je první kávovar vyrobený v Kolumbii, jedné z nejzásadnějších zemí, co se týče produkce a distribuce kávy
Je však nutné dodat, že doba přípravy se liší od množství použité vody nebo struktury zrn. Obecně platí pravidlo, že čím jemnější zrna, tím rychlejší příprava. I tak by ale variace založená na hrubých zrnech měla zabrat maximálně dvě minuty. Výjimkou je nicméně ledová káva, jejíž příprava by s FrankOne měla trvat okolo čtyř minut, a to z důvodu, že vyžaduje násobně více vody než jiné typy.
Protože se FrankOne musí nabíjet, důležitou otázkou je, jak dlouho vlastně vydrží v provozu, respektive kolik káv s ním dokážete na jedno nabití připravit. Údajně by mělo jít až 150 šálků, přičemž následné dobíjení, které se bude provádět skrze USB, má trvat okolo dvou hodin.
Umaña myslel také na ekologickou stránku věci. Ačkoliv kvalitní papírové filtry zachycují kávovou sedlinu poměrně spolehlivě, jsou zpravidla určeny pro jednorázové použití. A toho se chce Umaña vyvarovat. Vsadil proto na znovupoužitelné kovové filtry, které se mají nejen snadno omývat (celé zařízení má být mimo jiné zcela voděodolné), ale také by měly vydržet stovky opakovaných používání.
Milovníci kávy rozhodnou o jeho prodeji
Stejně jako řada dalších inovativních produktů, i FrankOne, respektive Umaña a jeho tým, zkouší štěstí na crowdfundingové platformě Kickstarter. Na ní se zatím podařilo od více jak 1 300 lidí nasbírat přes 130 tisíc dolarů ze 120tisícového minima. Umaña plánuje s vybranými prostředky zahájit násobně větší výrobu. FrankOne včetně potřebného příslušenství (kterého bude součástí i skleněná karafa) by pak měl podporovatelům dorazit okolo dubna příštího roku.
Pokud chcete tento projekt podpořit i vy, můžete využít tento odkaz, kde budete mít možnost si FrankOne za minimální cenu ve výši 70 dolarů (cca 1 500 korun) předobjednat.