Avast před sloučením s NortonLifeLock oznámil rekordní příjmy. Fúze má proběhnout začátkem dubna

Luboš KrečLuboš Kreč

ondrej-vlcek-avast-top

Foto: Avast

Ondřej Vlček, CEO Avastu

0Zobrazit komentáře

Česká technologická společnost Avast se před plánovaným spojením se svým americkým konkurentem NortonLifeLock pochlubila solidními výsledky za uplynulý rok. Jak už je u ní zvykem, vykázala především mimořádnou ziskovost, která opět překonala 50 procent tržeb. Obě firmy zároveň aktualizovaly termín, ke kterému by fúze měla být hotová – ten původní vypršel ve čtvrtek 24. února.

Na vině oddalovaného sloučení jsou chybějící souhlasy některých antimonopolních úřadů. Ve Španělsku už Avast a NortonLifeLock zelenou dostaly, ve Velké Británii pořád ještě čekají. Nový termín byl stanoven na 4. dubna. Pořád ale existuje možnost, že i čtvrtý aprílový den nebude tím konečným.

Že došlo k posunutí data fúze, je pro stávající akcionáře Avastu svým způsobem dobrá zpráva, protože ještě stihnou zinkasovat dividendu za minulý rok. Ta bývá navázána na hospodářské výkony společnosti – a ty byly opět velmi slušné. Avast v roce 2021 utržil 941 milionů dolarů, tedy v přepočtu 21 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o zhruba čtyři procenta (pokud se nepočítají kurzové změny).

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co se profitu týče, tak ten hrubý před daněmi a odpisy (EBITDA) se vyšplhal z 496 milionů dolarů na 518 milionů dolarů, což je necelých 12 miliard korun. To odpovídá růstu o 4,5 procenta. Nicméně mnohem rychleji nabyl čistý zisk, který šel nahoru o více než polovinu, a to ze 170 na 348 milionů dolarů.

Spojení Avastu s NortonLifeLock bude v kontextu českého byznysu mimořádná událost, a to především svým finančním objemem. Jde o totiž transakci, která se svou hodnotou blíží 190 miliardám korun. NortonLifeLock je při spojení dvou antivirových premiantů tím větším partnerem – ten byl v posledním kvartálu roku 2021 na úrovni 700 milionů dolarů.

Jak poslat peníze přímo ukrajinské armádě, zasaženým rodinám nebo se přihlásit k ubytování uprchlíků

Luboš KrečLuboš Kreč

uk

Foto: Chester Ho

Tank v ukrajinských barvách

0Zobrazit komentáře

Investiční skupina Pale Fire Capital vedená Janem Bartou věnovala na pomoc Ukrajině 22 milionů korun, majitel Seznamu Ivo Lukačovič přihodil dokonce 23 milionů, Alza dala 24 milionů a další podnikatelé nabídli ubytování a peníze na relokaci Ukrajinců. Pomoct ale může každý, stačí pár kliknutí na internetu a peníze jde poslat třeba přímo ukrajinské armádě, jak doporučil známý český výsadkář Ivo Zelinka.

Ukrajinské ministerstvo obrany zveřejnilo mezinárodní platební údaje, aby lidé z celého světa mohli podpořit nákup zdravotnického materiálu a dalšího vybavení pro vojáky, kteří bojují s ruskými okupanty. Česká koruna je uvedena jako jedna z devíti oficiálních měn, v nichž lze příspěvek poslat.

Známá charitativní platforma Donio.cz má speciální projekt s názvem #ZaUkrajinu, který iniciovalo několik spolků a organizací, jež podporují ukrajinskou kulturu v Česku a v Evropě. Vybrané peníze mají jít na pomoc konkrétním rodinám.

Několik velkých neziskových organizací jako Post Bellum, Člověk v tísni, Adra nebo česká pobočka Unicefu si zase zřídilo online sbírky na platformě Darujme.cz, za kterou stojí Nadace Via a která na sebe silně upozornila především po řádění tornáda na jižní Moravě, kdy přes ni Češi darovali stovky milionů korun.

Největší česká humanitární organizace Člověk v tísni je na Ukrajině dlouhodobě aktivní, působí tam její tým. Její experti mívají nejlepší povědomí o tom, co je skutečně zapotřebí. Přispět přímo spolku vedenému Šimonem Pánkem můžete i prostřednictvím jednorázového daru.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A konečně podnikatelé jako Jan Barta nebo Zdeněk Cendra už oznámili, že dají k dispozici ubytování pro stovky uprchlíků z Ukrajiny, pokud to bude třeba. Podobně může pomoct kdokoli, na platformě Uprchlíci vítejte se totiž lze zaregistrovat a nabídnout soukromé ubytování pro imigranty.

Na pomoc Ukrajině se ze stran českých firem skládají desítky milionů korun. Na její podporu přispěla jak investiční skupina Pale Fire Capital, tak online supermarket Rohlik.cz nebo Seznam.cz. Přidaly se i například e-shopová jednička Alza.cz a český Livesport.