Avast už má po historické fúzi nové jméno. Antivirový obr v něm odkazuje na digitální generaci

Produktové značky Avast, Norton i LifeLock se budou nadále používat. Zastřešující americká mateřská firma ale nově ponese název Gen.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Eduard Kučera a Pavel Baudiš, spoluzakladatelé Avastu

0Zobrazit komentáře

Na americké burze Nasdaq se od zítra bude obchodovat se společností Gen Digital, která bude mít zásadní českou stopu. Jmenuje se tak totiž společnost, která vznikla fúzí tuzemské antivirové firmy Avast s jejím americkým protějškem NortonLifeLock. Zkráceně se jí má říkat Gen a její název odkazuje na digitální generaci, do níž patří prakticky všichni, kteří jsou připojeni k internetu. Nový kyberbezpečnostní obr chce posilovat digitální svobodu lidí po celém světě a využívat k tomu bude značky Norton, Avast, LifeLock, Avira, AVG či CCleaner, které nadále zůstávají v platnosti. Název Avast tak zcela nezmizí. Ve vedení i mezi významnými akcionáři firmy navíc dál zůstávají Češi.

Definitivní posvěcení dostala velká transakce letos v září, kdy dal zelenou fúzi Avastu a NortonLifeLocku i britský antimonopolní úřad. Obchod v hodnotě až 8,6 miliardy dolarů (podle aktuální kurzu 211 miliard korun) byl zpečetěn a teď má sjednocená firma i nový název. Ten už obě strany avizovaly při oznamování v tuzemském byznysu jednoho z největších obchodů vůbec, avšak ještě neměly jasno, jaký bude. Teď – po více než roce vyjednávání – už jasno mají. Název má představovat misi, kterou firma prostřednictvím svých služeb a produktů už dnes zprostředkovává více než 500 milionům uživatelů ve víc než 150 zemích. Tím patří mezi největší hráče na trhu.

„Na světě je dnes online pět miliard lidí. Digitální život rovná se život,“ říká generální ředitel společnosti Gen Vincent Pilette. „Všichni jsme součástí nové generace, bez ohledu na náš věk. Nejde o generaci X, Y nebo Z. Jsme generace D – digitální generace. Gen sdružuje přední značky, které chránily již první generaci lidí připojenou k internetu. A nyní má za cíl posilovat svobodu v digitálním prostředí,“ doplňuje Pilette, který bude ve sloučené společnosti zastávat pozici CEO. Jako prezident vedle něj v představenstvu a exekutivní roli usedne také dosavadní šéf Avastu Ondřej Vlček. Na starost bude mít především produkt, technologie a inovace.

genlogo

Foto: Gen

Logo Gen Digital, mateřské společnosti Avastu

„Náš každodenní život se téměř celý odehrává online: na internetu nakupujeme, vyřizujeme své finanční záležitosti, učíme se, pracujeme a komunikujeme se svými blízkými,“ vysvětluje pětačtyřicetiletý prezident. „Technologický pokrok přinesl vymoženosti, které jsme si nedokázali dříve ani představit. S nimi ale přišly i nové komplikace a hrozby. V Genu hodláme nasměrovat svoji energii, vědomosti a globální dosah k řešení těchto problémů a posílení digitální svobody lidí na celém světě,“ doplňuje Vlček. Spolu s ním budou ve vedení firmy také Michal Pěchouček jako technologický ředitel a Vítězslav Šantrůček jako ředitel vývoje.

Neexekutivní roli převezme jako člen představenstva jeden ze zakladatelů Avastu Pavel Baudiš. Jeho kolega-zakladatel Eduard Kučera ve strukturách společnosti Gen působit nebude. Oba se společně s Ondřejem Vlčkem nicméně rozhodli směnit původní akcie Avastu za ty nově sloučené společnosti, která se bude na burze Nasdaq obchodovat s označením GEN, které nahradí stávající ticker NLOK. Budou tak i nadále významnými akcionáři. Ondřej Vlček ještě loni v Avastu držel podíl přesahující dvě procenta, Pavel Baudiš 25 procent a Eduard Kučera necelých deset procent.

Z posledních dokumentů, které NortonLifeLock reportoval americké Komisi pro kontrolu cenných papírů, vyplývá, že Pavel Baudiš by měl aktuálně jako druhý největší akcionář držet necelých 50 milionů akcií, což při stávající ceně akcií NLOK představuje hodnotu více než miliardu dolarů (přes 24 miliard korun) a podíl kolem 7,5 procenta. Ondřej Vlček podle dokumentů drží přes 3,5 milionu akcií, dalších 300 tisíc přes rodinou nadaci, což představuje zhruba 80 milionů dolarů (dvě miliardy korun) a podíl kolem 0,6 procenta. Jelikož jsou ostatní akcionáři ještě menší, není o jejich pozici reportováno.

Přestože se už bude s akciemi Gen Digital obchodovat pouze v USA, pro firmu bude nadále důležitá přítomnost v Evropě. Bude mít dvojí centrálu, vedle amerického Tempe v Arizoně také v Praze v Nuslích, kde má Avast velkou budovu. Z ní se stane globální centrála pro vývojářské a technologické týmy. „Spojení společností Avast a NortonLifeLock a vznik Genu vnímáme i jako most ke spolupráci mezi Evropou a USA v tak strategicky důležité oblasti, jakou je kybernetická bezpečnost a ochrana soukromí na internetu,“ dodává Ondřej Vlček s tím, že Gen díky tomu bude největší globální softwarovou firmou s centrálou pro výzkum a vývoj v Česku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym