Jeden z největších obchodů roku. Mikroskopy z Brna za sedm miliard mají nového majitele z USA
Společnost Carlyle dokončuje vysokou transakci, díky které získá Tescan, posledního nezávislého hráče v oboru elektronových mikroskopů.
Jen pár dní před koncem roku se na českém trhu rodí jedna z největších letošních transakcí. Novým většinovým majitelem brněnského výrobce elektronových mikroskopů Tescan Orsay Holding se stane globální investiční společnost Carlyle ze Spojených států. Hodnotu obchodu firmy nezveřejnily, podle Hospodářských novin byla česká společnost ohodnocena na téměř sedm miliard korun.
Brněnská firma Tescan vyrábí mikroskopy pro pokročilou analýzu materiálů pro průmyslové, výzkumné i vývojové aplikace. Loňské tržby společnosti se meziročně mírně zvýšily na 2,5 miliardy korun a zisk klesl o dvě třetiny na 47 milionů korun. Informace Hospodářských novin hovoří o tom, že EBITDA, tedy zisk před úroky, zdaněním a odpisy, nyní přesáhne 374 milionů korun.
Deník uvádí, že Carlyle získá 70 procent Tescanu, jenž byl oceněn na 300 milionů dolarů, tedy 6,8 miliardy korun. Odhadovaná cena firmy je přibližně dvacetinásobkem EBITDA, čímž měla překonat odhady expertů. Několikamiliardová hodnota navíc z dealu činí jednu z pěti největších letošních transakcí na tuzemském trhu. Třicet procent společnosti zůstane pětici zakladatelů a také manažerům firmy s drobnými podíly.
„V Carlyle jsme našli ideálního partnera pro podporu další fáze růstu. Jejich zkušenosti v oboru v kombinaci se zkušenostmi s partnerstvím a růstem podniků, jako je ten náš, mi dávají plnou důvěru, že Tescan bude i nadále stavět na své dosavadní působivé historii,“ řekl Jaroslav Klíma, zakladatel a výkonný ředitel brněnské firmy. Ta vznikla už v roce 1991, Brno bylo již tehdy jedním z center elektronové mikroskopie.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsDnes je jedním z předních světových vývojářů a dodavatelů různých typů elektronových mikroskopů, v roce 2013 se Tescan sloučil s firmou Orsay Physics. Nyní má okolo 750 zaměstnanců ve čtrnácti závodech po celém světě včetně dvou brněnských. Ze zahraničí firmě plynulo 97 procent tržeb, dceřiné společnosti má ve Spojených státech, Číně, Velké Británii, Francii, Belgii, Brazílii nebo Německu.
„Tescan je jedinečný podnik a poslední nezávislý hráč ve svém oboru. V této atraktivní primární příležitosti spatřujeme potenciál stavět na našich oborových znalostech trhu s analytickými přístroji,“ uvedl Vladimir Lasocki, výkonný ředitel Carlyle. „Naše společnost má značné zkušenosti s růstem a internacionalizací předních evropských technologických podniků,“ dodal.
Carlyle v odvětví elektronové mikroskopie a analytických přístrojů investuje dlouhodobě. Jeho aktiva činila letos ke konci září 369 miliard dolarů (8,4 bilionu korun), spolupracuje s technologickými firmami jako Cameca a Envea a sám zaměstnává přes dva tisíce lidí v devětadvaceti zemích světa.