Až na krev. Český freediver stanovil v hloubce 52 metrů pod ledem nový světový rekord

David Vencl se pokusil udělat to, co ještě nikdo před ním – a vyšlo to. Ponorem do ledové vody bez neoprenu zapsal nový světový rekord.

1869_dv_1251_tisk_3200px-1

Foto: Miroslav Belančin

David Vencl stanovil nový ledový rekord světa freedivingu

0Zobrazit komentáře

Potopit se do hloubky přes padesát metrů je samo o sobě velký výkon. Před freediverem a otužilcem Davidem Venclem něco takového předvedla řada jiných sportovců, nikdo z nich se ovšem nepokusil dosáhnout této hloubky v zamrzlém jezeře bez neoprenu. Zda je něco takového vůbec možné, se Vencl pokusil zjistit ve švýcarském jezeře Sils, pod jehož ledovou krustou nakonec dosáhl hloubky 52,1 metru.

Svět freedivingu má mnoho disciplín, přičemž v některých z nich dokázali potápěči bez dýchacího přístroje na jeden nádech dosáhnout hloubek i přes sto metrů. Někdy ovšem k zapsání světových rekordů stačí o polovinu kratší ponor. Třeba takový, jaký včera ve Švýcarsku předvedl David Vencl.

Rozhodl se na jeden nádech – a bez neoprenu – potopit do hloubky přes padesát metrů, a to ve vodě, která má jen okolo čtyř stupňů Celsia. Nikdo před ním se o nic takového nepokusil, a tak nebylo jasné, zda je vůbec takový ponor proveditelný. Vyrovnávání tlaku je v této hloubce a takto ledové vodě totiž daleko komplikovanější.

„Kdyby to přede mnou udělalo dvacet freediverů, kteří by se jen potopili do menší hloubky, asi bych k tomu přistupoval mnohem uvolněněji. V tomto případě ale vůbec nevím, jestli to jde udělat. Neřekl bych, že mám strach, ale mám z toho respekt,” řekl ještě před pokusem freediver.

ponor1

Foto: Miroslav Belančin

Přebírání značky v hloubce 52,1 metru

Pro uskutečnění ponoru si vybral zamrzlé jezero Sils, do jehož pětatřicet centimetrů silné ledové krusty byla vysekána díra, do níž se Vencl ponořil pouze v plavkách, potápěčských brýlích, čepici a monoploutvi. Pak už se jen naposledy nadechl a zmizel pod hladinou, u které se teplota vody pohybovala okolo jednoho stupně nad nulou.

Když se Vencl po téměř dvou minutách opět vynořil, svíral ve své ruce značku, která prokázala, že se v ledové vodě byl schopen ponořit do hloubky 52,1 metru. Mimo značky potvrdily dosažení rekordu také videozáběry a rozhodčí, kteří byli na místě.

„Pocit jsem měl dobrý, všechno šlo podle plánu, takže jsem nadšený. Bylo to pomalejší. Celý ponor trval minutu a 54 vteřin, ještě nevím proč, musím se podívat na data. Byl jsem zadýchaný víc, než kdybych byl v teplé vodě. Trochu hůř se mi vyrovnával tlak, ale to se dalo čekat,“ řekl po svém ponoru Vencl, který však některé přihlížející trochu vyděsil. Po vynoření totiž začal plivat krev.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Před ponorem jsme řešili, jestli může dojít k poškození plic, což se může opravdu stát, ale naštěstí to nebyl tento případ. Zřejmě jsem si nějakým pohybem poškodil průdušnici, pravděpodobně se to stalo v hloubce 45 metrů. Nic mě nebolelo – a dokud jsem se nevynořil a nezačal plivat krev, nic jsem netušil,“ říkal Vencl cestou do přistavené sanitky.

Na ponor, během kterého byl celou dobu přivázaný k vodícímu lanu a pod hladinou zajišťovali bezpečnost další tři potápěči, se Vencl připravoval několik měsíců. Nejedná se však o jeho první podobně ledový rekord. Před dvěma lety uplaval pod ledem na jeden nádech 81 metrů – a opět neměl neopren. Tehdy světový rekord přepsal, nyní ve Švýcarsku však vytvořil zcela novou disciplínu.

New York proti Washingtonu, akorát animovaně. NHL odvysílalo skutečný zápas ve verzi pro děti

Hokejové klání mezi Rangers a Capitals bylo možné sledovat i mnohem hravěji – na ledové ploše v kulisách animovaného seriálu.

Filip HouskaFilip Houska

nhl-1

Reprofoto: NHL/YouTube

New York Rangers versus Washington Capitals v animované verzi

0Zobrazit komentáře

Jak malé děti na chvíli zabavit? Třeba animovanou pohádkou na iPadu. A jak v nich vypěstovat lásku ke sledování sportu? Také skrze animace, třeba rovnou ty hokejové, které replikují reálný, právě vysílaný zápas. Přesně to teď poprvé vyzkoušelo NHL, které simultánně vysílalo utkání jak v klasickém přenosu, tak v kreslené verzi. A vše, co se dělo na skutečném stadionu, mohlo být před zraky dětí v hravějším a barevnějším formátu.

O tom, že je NHL tou nejprestižnější hokejovou ligou, není pochyb, zdaleka ale není v Americe tak sledovaná jako třeba NFL v americkém fotbalu, potažmo basketbalová NBA. Pokles sledovanosti potvrdily i televizní stanice ESPN a TNT, které začátkem minulého měsíce uvedly, že první polovinu aktuální sezóny sledovalo v průměru 373 tisíc diváků, přibližně o sto tisíc lidí méně než loni.

To je nepochybně věc, na kterou se chce vedení NHL zaměřit – a ideálně počty diváků znovu zvyšovat. Proto přemýšlí nad formáty, jak toho docílit, přičemž s jedním vyrukovalo včera. Zaměřilo se na děti, které profesionální sport ještě nemusí tak bavit, ovšem s věkem by hokeji mohly přicházet na chuť. Potřebuje je ale zlákat včas. A tak se rozhodlo, že zápas odvysílá také v animované podobě.

Na YouTube lze najít nespočet animovaných hokejových utkání, všechny jsou ale smyšlené. NHL naopak chtělo zprostředkovat zážitek z právě hraného zápasu. Spojilo se proto s americkým zábavním gigantem Disney, respektive jeho televizí Disney Channel, dohodlo se s ESPN a společně pustily na obrazovky utkání mezi týmy New York Rangers a Washington Capitals také v zábavnější verzi – po hřišti bruslily animované postavičky.

https://www.youtube.com/watch?v=uB2AT5qnpUc

„Hokej je neuvěřitelně vzrušující a živý sport, měli jsme ale pocit, že není živý dostatečně,“ zmínili bratři Shane a Chris Houghtonovi, kteří stojí za oblíbeným animovaným seriálem Greenovi ve velkoměstě (v originále Big City Greens). Byly to totiž právě postavičky z této televizní série, které na virtuálním kluzišti zaskakovaly za opravdické hokejisty. A tematice seriálu sedí i kulisy, ve kterých se zápas hrál.

Zatímco ten skutečný mezi New York Rangers a Washington Capitals se odehrál ve věhlasné Madison Square Garden, ten digitální probíhal na jedné z ulic v centru města pod širým nebem. Tribuna tam sice byla, většina lidí (a že jich moc nebylo) ale postávala okolo mantinelů. Během přenosu se pak v záběrech mihly i detailní záběry na diváky. A aby to bylo kompletní, animovaní byli i komentátoři.

„Roky jsme investovali do rychlého a přesného systému sledování puků a hráčů, který nám pomáhá rozvíjet hru. A tento zápas ukázal, jak můžeme využít tato data k vytvoření zcela nových zážitků pro mladší publikum ve spolupráci s úžasnými partnery, jako jsou Disney, ESPN a Beyond Sports (interaktivní sportovní agentura – pozn. red.),“ napsal Dave Lehanski, který má v NHL na starosti byznysový vývoj a inovace.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zda budou zápasy po vzoru Greenových ve velkoměstě pokračovat, je otázkou. Pro NHL šlo o první takový experiment, na kterém chtělo zjistit, jestli bude o tento netradiční zážitek mezi lidmi zájem. A soudě minimálně podle reakcí na sociálních sítích to byl úspěch. Lidé se vesměs shodují, že to bylo „tak zvláštní, že se na to prostě museli dívat“.

NHL nicméně není první americkou sportovní ligou, která s něčím takovým přišla. Ostatně se stačí podívat na začátek minulého roku, kdy se během zápasu NFL mezi týmy San Francisco 49ers a Dallas Cowboys objevila velká zelená digitální obluda ze slizu, kterou tam snesla vzducholoď dětské televizní stanice Nickelodeon. NFL mělo v tomto případě stejný záměr jako NHL – přilákat ke sledování více dětských diváků.