Stát by neměl být jen efektivní, říká Mikuláš Splítek. Má i další funkce, jako třeba sociální smír

Mikuláš Splítek je správce fondu v Erste Asset Management. Na finanční systém nahlíží po svém a tvrdí, že efektivita není univerzální řešení.

splitek1-min

Foto: Investiční podcast

Mikuláš Splítek v podcastu Vojty Žižky

0Zobrazit komentáře

Investovat na akciových trzích se dá různě. Třeba do notoricky známého indexu S&P 500. Nebo pasivně do takzvaných ETF anebo do aktivně spravovaných, obvykle pod bankami vedených investičních fondů. Jeden takový řídí v Erste Asset Management i portfolio manažer Mikuláš Splítek. Vůbec se ale nezaměřuje na největší firmy akciového trhu.

Strategie jeho fondu, který má ve správě téměř 12 miliard korun, je zcela odlišná. Zaměřuje se na firmy s malou tržní kapitalizací, u nichž je šance, že do největších gigantů teprve vyrostou. Mnohé z nich nejsou široké veřejnosti nijak známé, ale některé ano, třeba prodejce Marks & Spencer nebo aerolinky Ryanair.

„Hlavní částí mé práce je analýza firem, potkávání se s jejich managementy a vedení. Osobní styk s nimi považuji za dost důležitý. U větších firem typicky bývá někdo v oddělení pro vztahy s investory, ale menší firmy takové oddělení často ani nemají a lze se potkat třeba rovnou s finančním ředitelem,“ poodhaluje Splítek zákulisí byznysu v takzvaných Small Cap Stocks v Investičním podcastu Vojty Žižky, který si můžete pustit na přehrávači níže.

Jedná se typicky o společnosti s tržní kapitalizací do dvou miliard amerických dolarů. Menší korporátní struktury mohou být sice u malých investičních titulů výhodou, ale zároveň rizikem – podle Splítka třeba následně hrozí destabilizace firmy, když se klíčový člověk z vedení rozhodne odejít, něco se mu stane nebo v případě rodinných společností není firmu komu předat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„U menších společností se tak liší i způsob analýzy. Čím jsem starší, tím častěji začínám právě u managementu a u toho, jak je čestný a schopný. To jsou první dvě kvality, které se snažím nějak postřehnout,“ říká zkušený portfolio manažer. Až posléze se dívá na tvrdé finanční ukazatele. Pomáhá mu v tom prý i fakt, že se zabývá i psychologií, zajímá jej Karl Jung a jeho studium nevědomí. „Myslím, že mi to pomáhá být přítomen v daném okamžiku a trochu lépe vnímat to, co opravdu je, a ne, co by člověk chtěl, aby bylo,“ dodává.

Mikuláš Splítek přemýšlí šířeji i nad celým finančním trhem a napsal i knihu Stát se investorem, která vychází z jeho neotřelého přístupu. „Dobrá investice vychází z nás. A abychom mohli na burze uspět, musíme nejprve objevit svůj vztah ke světu a k sobě samotným,“ říká anotace publikace na webu Jan Melvil Publishing.

Na lidský faktor Splítek hodně dá. A tak se ani nebojí, že by ho o jeho analytickou práci připravila dnes tolik zmiňovaná umělá inteligence. Jak totiž podotýká, algoritmy vychází pouze z historických dat. „Je to vlastně krásná filozofická otázka, jestli se dokážeme oprostit od toho, co už bylo. Algoritmus tohle nedokáže, nekonečně variuje a opakuje to, co už bylo. Není to ani inteligence, protože ta dokáže vnímat nějakou novou kvalitu,“ vysvětluje.

Celkově má Mikuláš Splítek spíš auru finančního filozofa než pouze portfolio manažera. Komplexněji se snaží nahlížet i na celý finanční systém. Byť se v článku před více než dekádou zamýšlel, zda mají banky ještě jako instituce v dnešním světě nějaké místo, dnes tvrdí, že mají řadu funkcí – i těch, které máme tendence většinou opomíjet.

Často totiž upřeme pozornost na kvality, které jsou definovány tržní mechanikou, tedy efektivitu a rychlost. Typická kritika na adresu zkostnatělého bankovního systému se dotýká jeho přeregulovanosti a například faktu, že do jiné země trvá bankovní převod několik dní. Podle Splítka to je ale příliš úzký pohled.

„Banky mají i mnohé další funkce. Když se spleteš, někdo může transakci vrátit, kdežto třeba u bitcoinu je to po poslání navždy ztracené. Banky mají i jiné kvality jako odolnost  a musí ji nějak zajistit,“ říká s tím, že podobné kvality chrání například tu část populace, která není v investování a penězích natolik zběhlá, aby všechna rizika znala. Zcela negativně tak nevidí ani například větší roli státu v určitých odvětvích, která by neměla být jen zisková, ale zajišťovat i veřejnou službu a určitý sociální smír. Třeba i na úkor efektivity.

Celý rozhovor s Mikulášem Splítkem si můžete poslechnout na Patreonu Vojty Žižky. Uslyšíte v něm například:

  • V jakém akciovém titulu vidí momentálně potenciál.
  • Jaké knížky o investování doporučuje.
  • Jak vnímá aktuální situaci na trhu.
  • Hlavní investiční teze, jimiž se řídí.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Češi nejvíce investují do akcií ČEZ a Palantiru. XTB nově umožňuje koupit si jen část dražších akcií

Přes XTB v Česku investují do akcií a dalších instrumentů desítky tisíc lidí. Vstupní bariéry v podobě výše investic se teď sníží.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Technologické platformy usnadňují investování do akcií

0Zobrazit komentáře

Investování zažilo v posledních letech mezi širokou veřejností boom a třeba do tajů akciového světa proniká stále více lidí. Možností je díky různým aplikacím také pořád větší množství. Přístup na stovky trhů po celém světě poskytuje už osmnáct let i mezinárodní skupina XTB, která je původem z Polska a dnes ji využívá globálně 650 tisíc zákazníků. Aktivní je též v Česku, kde přes XTB podle jejího obchodního ředitele Vladimíra Holovky obchodují vyšší desítky tisíc lidí. Všem svým uživatelům nyní investiční platforma nabízí novinku v podobě frakčních akcií, čímž otevírá možnost vložit peníze i do těch nejdražších titulů na burze.

Investovat do konkrétních akcií je na XTB možné dlouhodobě. Dosud si však uživatelé mohli pořídit pouze celou jednu akcii. Pokud tedy chtěl uživatel investovat do akcií Applu, musel při jejich současné ceně vložit minimálně 165 dolarů (zhruba 3 500 korun), aby si pořídil alespoň jednu. Tuto vstupní bariéru nyní po vzoru jiných investičních platforem XTB maže a umožňuje pořídit takzvané frakční akcie, a to od minimální výše investice 10 eur (235 korun). Lidé díky tomu nemusí kupovat celý podíl, tedy jeden kus akcie, ale jen část.

„Možnost frakčních akcií zajisté ocení drobnější investoři, kteří chtějí využívat širší diverzifikaci i s relativně menšími částkami. Z tohoto pohledu očekáváme, že se frakční akcie potkají se širokým zájmem, a to především i proto, že své investice lze orientovat na konkrétní částky, například tři tisíce korun, nikoliv na nějaký zaokrouhlený počet kusů akcií nebo ETF,“ vysvětluje pro CzechCrunch obchodní ředitel tuzemské pobočky XTB Vladimír Holovka.

Jak investovat v roce 2023? Čtěte náš nový investiční speciál, kde odborníci popisují, co letos čekat, a nechali nás nahlédnout do svých strategií.

Více

Například za 50 dolarů si tak mohou uživatelé na této investiční platformě nově pořídit 0,3 akcie společnosti Apple, jejíž akcie standardně stojí zmíněných zhruba 165 dolarů. „Na jedné straně frakční akcie snižují vstupní bariéru pro ty, kteří právě začínají svou investiční cestu. Na straně druhé slouží jako důležitý nástroj umožňující správné vyvážení a diverzifikaci investic pro zkušenější účastníky trhu,“ doplňuje Omar Arnaout, generální ředitel XTB.

Důležité je přitom pochopit rozdíly mezi investicí do celé akcie a jen do její části. Pokud si koupíte frakční akcii u XTB, získáváte svěřenská práva na část akcie nebo ETF kótované na regulovaných trzích. Máte zároveň právo na poměrnou část dividend a další případné peněžní výhody z držení části akcie. Jako držitel frakční akcie se však nemůžete účastnit valných hromad nebo je převádět k jiným brokerům. A pokud nakupováním frakčních akcií naakumulujete velikost celé jednotky, tak jejich sloučením získáte plnohodnotnou akcii.

hajek-xtb

Přečtěte si takéJak investovat v roce 2023? Nejlepší pozici mají státní dluhopisyJak letos investovat? Celý rok může být nervózní, nejlepší pozici mají státní dluhopisy, říká Hájek

Vedle akcií Češi v posledních letech podle Vladimíra Holovky objevili také kouzlo investování do ETF fondů, což jsou veřejně obchodované fondy, které se snaží co nejpřesněji kopírovat vývoj vybraného podkladového aktiva. Tím mohou být akcie, dluhopisy, deriváty či jiné indexy jako S&P 500. „Jedná se o nákladově velmi levnou alternativu k tradičním podílovým fondům, přičemž výkonnost je velmi podobná a mnohdy i vyšší,“ doplňuje Holovka.

Češi ale s oblibou investují také do konkrétních akciových titulů. Do kterých nejvíc? „Na prvním místě je to jednoznačně ČEZ, a to i přesto, jaká nejistota je spojena s touto společností a rizikem možného stažení z pražské burzy. Druhou nejčastější akcií u klientů XTB je Palantir, následovaný technologickými giganty Alphabet (Google) a Apple,“ prozrazuje obchodní ředitel české pobočky XTB. Palantir je původně tajemný startup Petera Thiela, který vstoupil na burzu před pár lety a soustředí se analýzu velkých dat, o níž mají zájem i americké bezpečnostní složky.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb