Stát by neměl být jen efektivní, říká Mikuláš Splítek. Má i další funkce, jako třeba sociální smír
Mikuláš Splítek je správce fondu v Erste Asset Management. Na finanční systém nahlíží po svém a tvrdí, že efektivita není univerzální řešení.
Investovat na akciových trzích se dá různě. Třeba do notoricky známého indexu S&P 500. Nebo pasivně do takzvaných ETF anebo do aktivně spravovaných, obvykle pod bankami vedených investičních fondů. Jeden takový řídí v Erste Asset Management i portfolio manažer Mikuláš Splítek. Vůbec se ale nezaměřuje na největší firmy akciového trhu.
Strategie jeho fondu, který má ve správě téměř 12 miliard korun, je zcela odlišná. Zaměřuje se na firmy s malou tržní kapitalizací, u nichž je šance, že do největších gigantů teprve vyrostou. Mnohé z nich nejsou široké veřejnosti nijak známé, ale některé ano, třeba prodejce Marks & Spencer nebo aerolinky Ryanair.
„Hlavní částí mé práce je analýza firem, potkávání se s jejich managementy a vedení. Osobní styk s nimi považuji za dost důležitý. U větších firem typicky bývá někdo v oddělení pro vztahy s investory, ale menší firmy takové oddělení často ani nemají a lze se potkat třeba rovnou s finančním ředitelem,“ poodhaluje Splítek zákulisí byznysu v takzvaných Small Cap Stocks v Investičním podcastu Vojty Žižky, který si můžete pustit na přehrávači níže.
Jedná se typicky o společnosti s tržní kapitalizací do dvou miliard amerických dolarů. Menší korporátní struktury mohou být sice u malých investičních titulů výhodou, ale zároveň rizikem – podle Splítka třeba následně hrozí destabilizace firmy, když se klíčový člověk z vedení rozhodne odejít, něco se mu stane nebo v případě rodinných společností není firmu komu předat.