Obama místo Attenborougha. Neftlix natočil s bývalým americkým prezidentem přírodopisný dokument

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

our-great-national-parks-barack-obama-netflix-documentary

Foto: Netflix

Barack Obama v dokumentu Our Great National Parks

0Zobrazit komentáře

Přírodopisné dokumenty na streamovacích službách sice jen málokdy trhají rekordy sledovanosti, představují však zajímavou součást jejich nabídky. Novinka od Netflixu by ale mohla přitáhnout pozornost, a to zejména svým průvodcem. Slovo si v ní totiž vzal Barack Obama, bývalý prezident Spojených států amerických.

Pětidílná dokumentární série Slavné národní parky se – jak napovídá její název – zaměří na život v několika chráněných přírodních oblastech po celém světě. Každý díl se vydá na jiný kontinent a ukáže národní parky s jejich unikátní divočinou. „Když jsme tato prostředí začali chránit, neuvědomili jsme si, jak budou důležitá. Jsou útočištěm pro ohrožené druhy a hrají zásadní roli při vědeckém výzkumu,“ říká Barack Obama v traileru.

Místo klasických příběhů ve stylu Davida Attenborougha se Slavné národní parky zaměří spíše na informování o významu národních parků jako takových. Vedle úžasu z netušených schopností různých zvířat tak diváci mohou očekávat i vysvětlení, proč jsou důležitá pro nás i celou planetu. Společně s vydáním dokumentu, které je plánované na 13. dubna, má být spuštěna také kampaň pro podporu ochrany přírody.

Ačkoliv bývá Barack Obama za značnou část svých politických rozhodnutí kritizován, v něčem byl přece jen nejlepším americkým prezidentem v historii. Magazín Deadline poznamenává, že téma nového dokumentu mu bylo blízké už v době jeho úřadování a mezi lety 2009 a 2017 vytvořil či rozšířil národní přírodní památky po USA o celkovou rozlohu přes 2, 2 milionu kilometrů čtverečních – nejvíc ze všech prezidentů před ním i po něm.

S novinkou Netflixu ve svých environmentálních snahách pokračuje zase trochu jiným, více popularizačním způsobem. Manželé Obamovi se po odchodu z Bílého domu obecně vydali trochu jinou cestou, než je pro prezidentské páry běžné. Samozřejmě stále zůstávají angažovaní v politickém dění, vedle toho ale v roce 2018 založili produkční společnost Higher Ground.

Nedlouho poté uzavřeli několikaletou smlouvu s Netflixem, ve které se zavázali vytvářet filmové a televizní projekty různého typu. Higher Ground jich má na kontě už osm. Dokument Americká fabrika o problémech s otevřením moderní čínské továrny v americkém dělnickém prostředí v roce 2020 vyhrál Oscara za nejlepší dokumentární film. O rok později se pak ve stejné kategorii mezi nominovanými objevil snímek Kripl kemp: Revoluce na kolečkách.

O poznání známější jsou hrané filmy podle skutečných událostí. Otcovství s Kevinem Hartem na Netflixu loni zabodovalo také v Česku a ke konci roku vyšlo drama Jaká je cena života. V něm Michael Keaton hraje advokáta, který hledá způsob, jak odškodnit rodiny, které ztratily své nejbližší při teroristických útocích z 11. září 2001.

Spolupráce Obamových s oblíbenou streamovací službou je přitom stále v plném proudu a pracuje se mnoha dalších projektech. Za zmínku stojí například katastrofický film Exit West o válečných běžencích, kteří prchají skrze systém magických portálů na různá místa na zemi.

Stejnojmenná knižní předloha pákistánského spisovatele Mihsina Hamida si získala mnoho chvály i označení za jedno z nejlepších literárních děl roku. Kromě toho vzniká sci-fi Satellite, drama Tenzing o zdolávání Mount Everestu a další tituly.

Higher Ground pak – v exkluzivní spolupráci se Spotify – vytváří i podcasty The Michelle Obama Podcast a Renegades: Born in the USA s Barackem Obamou a hudebníkem Brucem Springsteenem. Slavné národní parky jsou každopádně prvním titulem společnosti, v němž se bývalý prezident objeví na obrazovce.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym