Beatles vydají ještě jeden song. Paul McCartney využil umělou inteligenci pro oživení hlasu Johna Lennona

Skladba Now and Then už jednou byla blízko vydání. Nyní se skutečně rozezní i díky pomoci Petera Jacksona, režiséra filmového Pána prstenů.

Michal MančařMichal Mančař

Jedna čtvrtina slavných Beatles, sir Paul McCartney

0Zobrazit komentáře

Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr a John Lennon. The Beatles. Nejspíš ta nejslavnější kapela všech dob, která v šedesátých letech pobláznila celý svět a její vliv na další dekády hudebního průmyslu a kulturu snad ani nelze přecenit. V roce 1970 se rozpadli, Lennon a Harrison již zemřeli. Nyní ale Beatles díky technologii znovu ožijí. Umělá inteligence umožní vydání ještě jednoho, posledního songu. Poslechnete si ho už letos.

Ze zbývající dvojice členů Beatles byl po konci kapely o něco aktivnější a viditelnější Paul McCartney. Také Ringo Starr měl solidní sólo kariéru, ale na McCartneyho reflektory zářily přece jen víc. Právě on pro britskou stanici BBC Radio 4 nyní oznámil, že Beatles přinesou posluchačům svou poslední skladbu. „Akorát jsme ji dokončili, vyjde do konce roku,“ řekl McCartney.

Podle BBC půjde o song Now and Then, který složil John Lennon v roce 1978, jen dva roky před tím, než byl zavražděn. Jedna z nejvlivnějších kulturních osobností minulého století však nyní alespoň na pár minut pomyslně ožije. Producenti prostřednictvím softwaru získali ze staré demo nahrávky Lennonův hlas a dotvořili zbytek nedokončené písně.

Now and Then byla blízko vydání už v půlce devadesátých let, kdy Lennonova manželka Yoko Ono kapele předala nahrávky s jeho nedokončenými songy a adresované právě McCartneymu. Tři zbývající „brouci“ – tehdy ještě s Harrisonem, který zemřel o šest let později – se čtvrt století po rozpadu kapely zrovna dávali dohromady v rámci projektu The Beatles Anthology.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ten kromě dokumentárního snímku, knihy a tří alb pokrývajících tvorbu Beatles světu představil dvě z nezveřejněných skladeb Free as a Bird a Real Love. Trojice tehdy zvažovala také nahrání Now and Then, ale práce na ní brzy skrečovala. Prý kvůli tomu, že kvalita záznamu Lennonova hlasu se nelíbila Harrisonovi. „A protože Beatles jsou demokracie, tak jsme ji nenahráli,“ vysvětloval McCartney. Myšlenky na ještě jeden finální song však přinejmenším baskytaristu Beatles neopouštěly.

O staronové skladbě se tak McCartney zmínil i v roce 2012. „Stále ji máme v hlavě, jednou se k ní s Jeffem dostaneme. A dokončíme ji,“ řekl v tehdeším rozhovoru pro BBC s odkazem na producenta a muzikanta Jeffa Lynnea, mimo jiné frontmana další známé kapely Electric Light Orchestra. Ale především častého spolupracovníka na sólo tvorbě někdejších členů Beatles. Třeba právě i na The Beatles Anthology.

Pomoc od Pána prstenů

Čas a technologie nyní pokročily natolik, aby se nakousnuté plány proměnily v hudební realitu. Velkou zásluhu na tom má jiné známé jméno showbusinessu, režisér Peter Jackson. Filmař stojící za Pánem prstenů a Hobitem v roce 2021 natočil o legendárním uskupení trojdílný dokument Get Back. V něm tvůrci softwarově izolovali a vyčistili hlasy hudebníků včetně toho Lennonova.

„Peter ze staré kazety dostal Johnův hlas. Pomocí umělé inteligence ho filmaři dokázali oddělit. Řeknou jí třeba ‚tohle je hlas a tohle kytara, tak odstraň kytaru‘,“ popsal proces McCartney. „Takže když jsme se rozhodli dokončit poslední píseň od Beatles, měli jsme Johnovu demonahrávku a pomocí umělé inteligence jsme z ní získali jeho hlas. No a pak s tím pracujeme jako při normálním nahrávání,“ zmínil.

„Občas se mi lidé ozvou a říkají, že mají skladbu, kde jim zpívá John Lennon. Ale je to právě jen umělá inteligence. Mám z toho trochu obavy, ale současně je to nesmírně zajímavé, je to budoucnost. Uvidíme, kam až to dojde,“ dodal McCartney. Přinejmenším v případě Beatles by ale obavy neměly být na místě. Fanoušci ještě jednou uslyší Johna Lennona.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Pokračování sci-fi Applu Nadace se točí opět v Česku. Druhá řada sleduje rozpad galaktické Říše

Velkolepý seriál je adaptací knih Isaaca Asimova, které jsou považované za jednu z hlavních klasik žánru sci-fi. Natáčení v Česku má probíhat až do podzimu.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

apple-foundation-season-2

Foto: Apple

Snímek z druhé řady seriálu Nadace

0Zobrazit komentáře

Nadace z pera Isaaca Asimova se široce považuje za jednu z nejlepších sci-fi knižních sérií všech dob, kvůli způsobu vyprávění ale zároveň za dílo, které není vůbec snadné adaptovat do audiovizuální formy. I proto trvalo asi sedmdesát let, než legendární romány dostaly podobu velkolepého seriálu na Apple TV+. Příští měsíc se na obrazovky chystá druhá série, před pár dny se ale už začala natáčet i třetí. Hlavním místem produkce je Česko.

Je otázka, zda v seriálu poznáme skutečné české lokace. Nadace se totiž odehrává ve velmi daleké budoucnosti, kde se lidstvo rozšířilo do celé galaxie pod nadvládou přísně kontrolované genetické linie jednoho císaře. Geniální matematik Hari Seldon ovšem pomocí „psychohistorie“ předpoví, že celé galaktické Říši hrozí násilné konflikty a rozpad, následovaný třiceti tisíci let doby temna. Nejde tomu zabránit, Seldon ale založil Nadaci, jejímž úkolem je uchovat znalosti Říše a zkrátit období temna na tisíc let.

Podle informací serveru The Prague Reporter zde produkce třetí řady sci-fi seriálu začala 26. května a má pokračovat až do podzimu. Natáčí se samozřejmě ve studiích, ale také v reálných lokacích – v galaktickém měřítku, kde se děj odehrává na mnoha bohatších i chudých planetách, je pro využití různých typů prostorů více než dost.

Aktuálně natáčení probíhá v Mostě, kde se filmaři mají zdržet až do 20. června. Hlavní část produkce se přitom soustředí kolem Kulturního domu Repre, vyznačujícího se brutalistní architekturou s velkými betonovými pilíři, ostrými hranami a složitou geometrií. V průběhu následujících dvou týdnů je z důvodu natáčení také omezená dostupnost do městského centra. Odehrávat se zde mají sekvence s velkými praktickými efekty, které zahrnují i pyrotechniku.

V Česku se už loni natáčela druhá řada Nadace, kdy hollywoodští filmaři využili letňanské ateliéry Prague Studios a několik dalších míst v hlavním městě i jinde. Produkce se sem přesunula z Troy Studios v Irsku, kde vznikala první řada, spolu s lokacemi ve Španělsku, na Maltě, Islandu či Kanárských ostrovech.

Nadace patří mezi vlajkové tituly streamovací služby Apple TV+. První řada seriálu, vydaná předloni na podzim, se dočkala převážně pozitivního přijetí kritiky s výhradami ke složitému příběhu, jenž zahrnuje několik planet, mnoho postav a časové skoky do budoucnosti i minulosti. Část diváků kritizovala poměrně výrazné odklonění se od děje knižních předloh.

Vyzdvihováno bylo zejména audiovizuální zpracování, které ukazuje honosné paláce galaktického císaře, obří vesmírné lodě cestující mezi slunečními soustavami, ale také malé osady Nadace na periferii galaxie. Ve svém příběhu televizní zpracování představilo střet mezi vládcem neochotným přiznat trhliny ve stabilitě Říše a skupinou kolem Hariho Seldona.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Druhá řada, která právě dostala velký trailer, začne 14. července s klasickým vydáváním nových epizod jednou týdně. Děj poskočí o celých sto let dále a bude sledovat rozpad vlády Říše, sestávající z geneticky dokonalých klonů císaře Kleona. Nadace mezitím vstoupila do svojí náboženské fáze a prostřednictvím Seldonovy církve šíří svůj vliv ve vzdálených koutech galaxie. Blíží se další velká krize – válka.

Původní knižní série Isaaca Asimova je trilogií, spisovatel ji ale později rozšířil ještě o čtyři další svazky, odehrávající se před i po ní. Navíc se ve stejném univerzu odehrává řada dalších příběhů z Asimovy biografie. Hlavní tvůrce televizní adaptace David S. Goyer, který v minulosti pracoval třeba na batmanovské trilogii Christophera Nolana, má od začátku rámcově naplánovaný kompletní děj seriálu. V ideálním případě počítá s osmi řadami po deseti epizodách.