Vlastní startup prodal za stovky milionů a Elona Muska předběhl v cestě do vesmíru. Takový je příběh Jihoafričana Marka Shuttlewortha

mark-shuttleworth-hlavni-1Insider

foto: Mark Shuttleworth

0Zobrazit komentáře

Narodil se ve městě Welkom v Jihoafrické republice a jeho rodiče, kteří pracovali jako chirurg a učitelka v mateřské školce, z něj chtěli mít prototyp úspěšného syna. Proto byl tlačen ke studiu, ve kterém se mu na tamní poměry skvěle dařilo. Mark Shuttleworth zásadním způsobem nevyčníval, ale narodil se do generace lidí, která před sebou měla obrovskou, tehdy ještě netušenou příležitost – internet.

Už při svých studiích na University of Cape Town (UCT) na přelomu 80. a 90. let tak začal Mark objevovat taje technologií, které mu v budoucnu měly přinést slušné jmění. V rámci projektu na univerzitě v Kapském Městě pomáhal například instalovat jedny z prvních internetových přípojek. V roce 1995 odpromoval a kolem té doby se zároveň v garáži jeho rodičů začala formovat jeho první společnost.

Thawte, někdy také celým názvem Thawte Consulting, se soustředila na vydávání bezpečnostních digitálních certifikátů. Podobné certifikáty zvyšují kredibilitu především těm webům, které nějakým způsobem ukládají data uživatelů či dokonce zpracovávají platby. V té době bylo jen málo konkurentů, kterým by se na tomto poli dařilo růst rychleji než Thawte, ale rodiče Marka si přesto mysleli, že je to spíše dočasná fáze nebo výplň před reálnou kariérou. Nemohli se mýlit více.

shuttleworth

Foto: Canonical

Mark Shuttleworth

Startup Shuttlewortha se z garáže rodičů rychle přesunul do vlastních prostor a začal se posouvat kupředu. Toho si začal v průběhu dalších let všímat pravděpodobně největší konkurent Thawte, americká firma Verisign, která vznikla ve stejném roce a postupně se vyprofilovala v lídra na trhu. Mnoho hráčů na stejném poli není možné držet donekonečna, a tak se Verisign rozhodlo oslovit firmu Shuttlewortha s nabídkou akvizice.

Tehdy se psal rok 1999 a Mark Shuttleworth po pouhých čtyřech letech vývoje prodal svůj bezpečnostní startup za 575 milionů dolarů. Výhra to přitom byla pro obě strany – Verisign se během následujících let stal absolutní jedničkou na trhu s více než třemi miliony aktivními certifikáty, a navíc to firmě dopomohlo k akvizici pod křídla obrovské skupiny Symantec. Pod tu samozřejmě spadla i celá původní firma Thawte. Samotný Shuttleworth se tak mohl v pouhých 26 letech soustředit na svůj sen.

hubert-palan-productboard

Přečtěte si takéHubert Palán z Productboardu: Objevili jsme díru na trhu, budujeme první český startup za miliardu dolarůHubert Palán z Productboardu: Objevili jsme díru na trhu, budujeme první český startup za miliardu dolarů

Tím nebylo nic menšího než cesta do vesmíru, kterou chtěl podniknout už od svých studentských let. Za zhruba 20 milionů dolarů (dnes necelých 30 milionů dolarů, připočteme-li inflaci) si u společnosti Space Adventures koupil vysněný zážitek, pro jehož realizaci je nutná náročná příprava. A tak se do toho Mark pustil. Celkové přípravy nakonec zabraly rok, včetně 7 měsíců, které musel Shuttleworth strávit ve Star City v Rusku.

Přesně 25. dubna roku 2002 se Mark Shuttleworth zapsal do dějin jako teprve druhý vesmírný turista, který si svůj let financoval z vlastních prostředků, a zároveň vůbec první Jihoafričan. Ze stejného místa zároveň pochází miliardář, vizionář a zakladatel vesmírné firmy SpaceX Elon Musk, který sice pro vesmírný program udělal mnoho, ale sám se ještě mimo planetu Zemi prozatím nepodíval. O to je příběh Shuttlewortha zajímavější.

Osm dní a množství experimentů

Mark se do vesmíru dostal při ruské misi Soyuz TM-34, která ho během dvou dnů vynesla až na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde strávil celkem 8 dní na experimentech souvisejících s léčbou nemoci AIDS a také dalších výzkumů genomů. Zpět na Zemi se vrátil 5. května 2002. Mimo zemský povrch prožil Mark množství zajímavých věcí, včetně rádiové konverzace s Nelsonem Mandelou a 14letou jihoafrickou holčičkou Michelle Fosterovou, která se ho v přenosu zeptala, zda se za ní provdá.

Nebyl to ale pouze vlastní dobrý pocit nebo zvědavost, která hnala Marka do vesmíru. Chtěl především poukázat na fakt, že je vesmírná turistika možná a že i když je aktuálně spíše v rukou bohatších lidí, může být zároveň prospěšná. Přeci jen, pro cestu do vesmíru je třeba projít nejen určitou selekcí, ale také náročným programem, a pak samozřejmě zaplatit nemalou částku za samotnou cestu.

shuttleworth_nasa

Shuttleworth při své misi na Mezinárodní vesmírné stanici

Ani po návratu zpět Shuttleworth nelenil. Dva roky nato, respektive v roce 2004, založil společnost Canonical, která podporuje bezplatné, ale i komerční softwarové projekty, především pak na operačním systému Ubuntu (Linux). V té dodnes působí jako CEO, zároveň se věnuje své investiční společnosti HBD Venture Capital, fungující zároveň jako byznysový inkubátor, a také charitativní organizaci.

Mark Shuttleworth toho prožil hodně a ve svých 45 letech toho má ještě spoustu před sebou. Jeho jmění se od divokých startupových let rozrostlo dle magazínu Bloomberg na zhruba 1 miliardu dolarů. Má tak dostatek prostředků na uskutečnění takřka jakéhokoliv snu, včetně další cesty mimo naši planetu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym