Během surfování si řekli, že kvantové technologie jsou budoucnost. Teď do nich investují i Češi
Jeden se dřív zabýval otázkou teleportace v červí díře, druhý pracoval pro Google. Nakonec rozjeli startup, který zaujal i české investory.
Jsou původem Arméni, vystudovali Stanford – a milují kvantové technologie a surfování. Ostatně právě během zdolávání vln v kalifornské Santa Monice si v roce 2022 řekli, že spolu založí startup. Hrant Gharibyan a Hayk Tepanyan se totiž zrovna dozvěděli o pokroku společnosti IBM v oblasti supravodivých qubitů, uvědomili si proto, že vývoj kvantových technologií nabírá na rychlosti. A chtěli být u toho.
Jejich startup BlueQubit dnes vyvíjí software, který slouží jako simulační platforma pro testování a provoz kvantových programů a algoritmů. Skrze platformu Quantum Software as a Service umožňuje velkým podnikům, obrannému sektoru i akademickým institucím využívat kvantové algoritmy na jejich preferovaném hardwaru. Cílem BlueQubitu je pak spojit špičkové algoritmy, podnikové aplikace a pokročilý kvantový hardware v jednotný ekosystém.
BlueQubit, který sídlí v americkém San Francisku, teď navíc zaujal i investory. V seedovém kole vedeném newyorským fondem Nyca Partners získal startup celkem deset milionů dolarů, tedy více než 240 milionů korun. Kromě kalifornských fondů Restive, Chaac Ventures, NKM Capital a BigStory VC se aktuálního kola zúčastnili i čeští Presto Tech Horizons, kteří vznikli spojením startupových Presto Ventures a zbrojařské Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada, a další český fond Depo Ventures.