Během surfování si řekli, že kvantové technologie jsou budoucnost. Teď do nich investují i Češi

Jeden se dřív zabýval otázkou teleportace v červí díře, druhý pracoval pro Google. Nakonec rozjeli startup, který zaujal i české investory.

bluequbit-founders

Foto: BlueQubit

Zakladatelé startupu BlueQubit: Hrant Gharibyan Hayk Tepanyan

0Zobrazit komentáře

Jsou původem Arméni, vystudovali Stanford – a milují kvantové technologie a surfování. Ostatně právě během zdolávání vln v kalifornské Santa Monice si v roce 2022 řekli, že spolu založí startup. Hrant Gharibyan a Hayk Tepanyan se totiž zrovna dozvěděli o pokroku společnosti IBM v oblasti supravodivých qubitů, uvědomili si proto, že vývoj kvantových technologií nabírá na rychlosti. A chtěli být u toho.

Jejich startup BlueQubit dnes vyvíjí software, který slouží jako simulační platforma pro testování a provoz kvantových programů a algoritmů. Skrze platformu Quantum Software as a Service umožňuje velkým podnikům, obrannému sektoru i akademickým institucím využívat kvantové algoritmy na jejich preferovaném hardwaru. Cílem BlueQubitu je pak spojit špičkové algoritmy, podnikové aplikace a pokročilý kvantový hardware v jednotný ekosystém.

BlueQubit, který sídlí v americkém San Francisku, teď navíc zaujal i investory. V seedovém kole vedeném newyorským fondem Nyca Partners získal startup celkem deset milionů dolarů, tedy více než 240 milionů korun. Kromě kalifornských fondů Restive, Chaac Ventures, NKM Capital a BigStory VC se aktuálního kola zúčastnili i čeští Presto Tech Horizons, kteří vznikli spojením startupových Presto Ventures a zbrojařské Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada, a další český fond Depo Ventures.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Získané prostředky chce BlueQubit využít na další rozvoj kvantové platformy a prohloubení spolupráce s dodavateli hardwaru, což mu má umožnit dosáhnout nových úrovní výpočetní výkonnosti a cenové dostupnosti. „Je skvělé mít mezi partnery a investory přední evropský deeptech fond, jakým je Presto Tech Horizons, který sdílí naši vizi o budoucnosti výpočetní techniky, včetně vývoje v oblasti kvantových technologií,“ říká Tepanyan, který dříve pracoval jako softwarový inženýr v Googlu, zatímco Gharibyan se věnoval například otázce teleportace v červí díře.

Fond Presto Tech Horizons má za cíl podporovat především startupy v oblasti obranných a bezpečnostních technologií, cizí mu ale nejsou právě ani kvantové technologie. „Vše nasvědčuje tomu, že kvantové simulace budou prvním skutečným využitím této technologie pro řešení výpočetních problémů dnešního světa – problémů, které jdou na běžných počítačích řešit jen velmi zdlouhavě, pokud vůbec. Věříme, že BlueQubit má velkou šanci stát se jednou z nejvýznamnějších firem v kvantovém sektoru,“ tvrdí Přemysl Rubeš, zakládající partner Presto Tech Horizons.

Důležitost kvantových technologií si uvědomuje i česká vláda. „Je dobré vidět, že fond Presto Tech Horizons, v němž hrají významnou roli české investice, podpořil tak ambiciózní projekt, jakým je startup BlueQubit. Tato investice dokládá, že kvantové technologie nejsou jen vizí budoucnosti, ale již dnes přitahují významné finanční zdroje a intelektuální kapacity z celého světa. Věřím, že i v České republice se díky připravované Národní kvantové strategii brzy dočkáme vzniku startupů, které budou schopné konkurovat na globální scéně,“ dodává zmocněnec pro kvantové technologie Petr Kavalíř.

Vše o startupových investicích

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Presto Ventures

Presto je venture kapitálová firma, která propojuje strategické investice a…

CzechCrunch Jobs