Beton a krajina umí najít společnou řeč. Dům zasazený do svahu nad městem oboje mistrně kombinuje

Dům stojící na kopci nad Banskou Bystricou se otevírá krásným výhledům, šikovně pracuje se svažitostí pozemku a nebojí se betonu.

beton-bystrica2

Foto: Matej Hakár

Dům nad Banskou Bystricou dokázal najít propojení mezi betonem a přírodou

0Zobrazit komentáře

Rodinný dům nedaleko Banské Bystrice na Slovensku se částečně vnořil do svahu pozemku, na kterém stojí. I přesto je plný světla a vzdušnosti. Majitelé se navíc rozhodli být věrni přírodním materiálům, a tak zde v harmonii hrají svou roli beton, dřevo a sklo, skrze které do interiéru nakukuje okolní zeleň nedalekého borového lesa. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Dům stojí uprostřed hor na středním Slovensku, ve svahu kopce, ze kterého se otevírá nádherný výhled do okolí. Vidět je odtud nejen blízký borový les a Banská Bystrica, ale také štíty hřebenů Velké Fatry a Nízkých Tater.

Investor si přál do tohoto místa zasadit rezidenci, která si drží od okolních nemovitostí určitý odstup kvůli co největšímu soukromí, zároveň měla být jednopodlažní, aby příliš nevyčnívala, a přesto měla mít dobrý vizuální kontakt se zahradou a okolní krajinou ze všech svých místností. S tím také souvisí apel na co největší prosvětlení a proslunění interiéru domu a propojení s terasou, která jej obklopuje.

Životnost domu měla být také co nejdelší a zároveň mělo jít o téměř bezúdržbovou stavbu. Architekti ze studia Paulíny Hovorka Architekti se proto rozhodli pracovat s materiály, které budou syrové, využijí minimum vrstvených povrchů a složitých detailů.

Vše začíná zelenou střechou, která napomáhá domu s pláštěm z šedého betonu lépe zapadnout do okolního prostředí. Beton se objevuje i na stěnách a stropech interiéru, jehož dominantním prvkem je výrazný střešní světlík, který surovou šeď rozjasňuje, což se daří i masivu použitému na podlahách a nábytku.

Daří se to rovněž velkým proskleným plochám, které propojují v jeden celek interiér a terasu z neošetřeného dřeva. Tu architekti zapustili hlouběji do středu stavby, aby mohla v letních měsících fungovat coby plnohodnotná letní kuchyně s jídelním i obývacím posezením.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Samotná dispozice domu je velmi jednoduchá. Autoři návrhu kladli důraz na minimum chodeb kolem centrální obytné haly, kam směřuje hlavní vstup. Do domu se vchází v jeho nejvyšší úrovni v západním rohu. Na obytnou halu navazuje hlavní ložnice s šatnou a koupelnou a také pracovna. Na opačné straně se na centrální halu napojují dětské pokoje a pokoje pro hosty, které mají vlastní hygienické zázemí.

Do severní, zahloubené části domu, která má minimální přístup ke světlu, byly umístěny technické a skladovací prostory. Součástí domu je také vinný sklípek, který je ovšem přístupný jen ze zahradní terasy. Sklípek byl totiž umístěn pod parkovací místa hned vedle vstupu do domu, se kterými sousedí také sklad. Z ulice je vše přístupné po svažité zatravněné rampě, která klesá na úroveň domu.

Na rozhraní čtyř pražských čtvrtí vyroste další bydlení. Poslední část Hagiboru bude mít netradiční věže

V novém bytovém domě budou ty nejmenší byty dole, ty největší pak ve čtyřech věžích, které poskytují místo pro prostornou terasu.

Eliška NováEliška Nová

hagibor-6

Foto: Crestyl

Poslední bytová budova Hagiboru se začne stavět příští rok

0Zobrazit komentáře

Do kancelářských budov se v posledních měsících stěhovaly firmy, Hagibor ale není jen kancelářská čtvrť, má se tu především bydlet. Skupina Crestyl ukázala poslední z pěti rezidenčních budov, kterou chce na rozhraní čtyř pražských čtvrtí stavět. Má unikátní střešní byty.

Společnost Crestyl na Hagiboru dvě rezidenční budovy zkolaudovala, další dvě jsou nyní ve výstavbě, pátá by se měla začít stavět na začátku příštího roku s termínem dokončení v roce 2027. Celý Hagibor je na pomezí Vinohrad, Žižkova, Strašnic a také Malešic, ze všech budov má být ta poslední nejblíže stanici metra Želivského.

Budova je dílem architektonického studia Ian Bryan Architects a Crestyl ji pojmenoval Kappa. Dohromady by tu mělo být víc než 250 bytů od jedné místnosti s kuchyňským koutem a podlahovou plochou 27 metrů čtverečních až po 5+kk s rozlohou 180 metrů čtverečních. Zatímco menší byty budou v nižších patrech, ty největší se budou rozkládat ve čtyřech střešních věžích. Kromě bytů nabídne rezidenční budova také vnitroblok a podzemní garáže s možností umístit sem rovněž nabíječky na elektromobily.

„Obyvatelé budovy Kappa budou mít přímo v lokalitě například supermarket, fitness, lékárnu, drogerii, ale i několik restaurací, bister nebo cukrárnu, “ přibližuje budoucí parter obchodní ředitel skupiny Crestyl Viktor Peška. Kromě obchodů a služeb by obyvatelé nové čtvrti měli mít kolem sebe ale i kvalitní veřejný prostor.

Zeleň propojuje i odděluje kancelářské prostory s těmi obytnými, vytváří místo pro hry, pikniky i sport. Crestyl si pro veřejný prostor pozval krajinářského architekta Michela Desvigne, který stojí za podobnými projekty v Paříži, Tokiu nebo Detroitu. Ten celý Hagibor navrhl jako koncept bydlení v lese. Developer tu tak má v plánu vysázet asi dva tisíce stromů a keřů a zelený prostor má tvořit až čtvrtinu celého území. „Kvalitní krajinná architektura také dlouhodobě zvyšuje hodnotu nemovitosti a dělá z dobré lokality skvělou adresu,“ uvádí Peška.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Známými jmény se nicméně pyšní celá čtvrť. Kromě zmiňovaného Ian Bryan Architects se na návrzích podílelo také oceňované londýnské studio Bogle Architecst, které má základnu i v Praze. Ateliér navrhl masterplan nové čtvrti, který definoval městskou linii podél Vinohradské ulice, a také kruhové centrální náměstí, ke kterému vede další bulvár směřující od jednoho z východů stanice metra Želivského do centra území. Bude jen pro pěší.

Hagibor počítá s výstavbou tradičních městských bloků, a to celkem v pěti budovách. Jedna z nich, která už se staví, měla zároveň sloužit nájemnímu bydlení a Crestyl už ji odprodal investiční skupině Invesco Real Estate. V případě prvních dvou už zkolaudovaných domů jsou byty vyprodané, z další etapy, která bude dostavená letos, je už pryč osmdesát procent bytů.

Dokončená ale zdaleka ještě není kancelářská část čtvrti. Dohromady by na Hagiboru mělo být šest administrativních budov, které budou umístěné do vějíře. Do jedné z nich už se přestěhoval mediální dům Czech News Center Daniela Křetínského.