Beyond Meat ve spirále problémů. Má se obávat i zbytek výrobců rostlinných alternativ masa?
Vstup startupu Beyond Meat na burzu mu sliboval zářné zítřky. Po růstu však následoval strmý pád, který nebere konce. Kde je příčina?
Investice od Billa Gatese, Snoop Dogga a Leonarda DiCapria, ztrojnásobení hodnoty akcií po vstupu na burzu, spolupráce s velkými řetězci jako McDonald’s, KFC i Starbucks. Startup Beyond Meat, který založil Ethan Brown v roce 2009, sklízel se svým rostlinným masem jeden úspěch za druhým. Podle Bloombergu si dokonce mohl připsat na účet jeden z nejúspěšnějších amerických vstupů na burzu. Jenže v uplynulém roce hodnota akcií společnosti klesla o 83 procent a v říjnu oznámila, že propustí 19 procent svých zaměstnanců.
Beyond Meat přitom měl na začátku roku mnohem lepší vyhlídky – očekával až 33procentní růst prodejů, nakonec však vyrostl jen nepatrně. V posledních měsících potíže nastaly také v jeho vedení, když byli propuštěni čtyři vrcholní manažeři včetně provozního ředitele, který byl obviněn z toho, že ukousl kus nosu jinému člověku. Pro startup to jednoduše nebyl příjemný rok.
Deník The Wall Street Journal uvedl, že ačkoliv se Ethan Brown založením značky významně přičinil o rozvoj trhu s náhražkami masa v podobě rostlinných burgerů a párků, někteří z jeho stávajících i minulých zaměstnanců upozornili na to, že měl problémy s dodržováním priorit a s kočírováním růstu své společnosti. Často měnil strategii, kvůli čemuž byly jednotlivé týmy zmatené a frustrované.
Podle interních dokumentů měl nerealistické požadavky na rychlost produkce potravin, společnost Beyond Meat tak neplnila termíny, což spělo k nespokojeným zákazníkům a utopeným nákladům v podobě nevyužitých obalů a ingrediencí, v horším případě k poškození značky – zákazníci totiž jen tak nezapomínají a z párků, které se podivně scvrkly v regálech supermarketů, se rychle stal virál.
V Beyond Meat se snažili vytěžit momentum rostlinných potravin na maximum, proto se zaměřili na investice do nových produktů. Jejich prodeje vzrostly během let 2019 až 2021 o 56 procent na 465 milionů dolarů, jenže společně s tím rostly i náklady a dluh. The Wall Street Journal vyčísluje, že náklady spojené s výzkumem se v tomto období více než ztrojnásobily.
Co se stagnujícího růstu obratu Beyond Meat týče, otázkou zůstává, jestli jde o potíže, které jsou specifické přímo pro původně nadějný startup, nebo jde o předzvěst hlubšího problému, kterému může čelit celý průmysl s rostlinnými náhražkami masa. Podle deníku The New York Times přitom ještě před pár lety investoři očekávali, že tento segment poroste skokově každý rok.
Jenže nyní se vyjadřují zdrženlivěji. „Věříme, že budoucnost stravování je rostlinná, ale půjde o přerod, který bude trvat až 25 let. Určitě se to nestane v rámci nadcházejících pěti až deseti let,“ uvedl pro deník John Baumgartner, analytik potravinářského průmyslu z finanční instituce Mizuho Americas.