Bezemisně od rána do večera. Google plánuje do roku 2030 využívat pouze energii z obnovitelných zdrojů
Ať už mají problémy s monopolistickými praktikami, špehováním uživatelů nebo nepříjemnými úniky dat, velké technologické společnosti se pro nápravu reputace vždy mohou obrátit na své ekologické snahy. Google, jehož operace se vedle kanceláří shromažďují v obřích serverovnách a datových centrech, nyní ohlásil, že do roku 2030 budou jeho činnosti po světě napájeny z bezemisních zdrojů.
Provozovatel nejznámějšího internetového vyhledávače a tvůrce Androidu i široké nabídky webových služeb mnoho hardwaru nevyrábí. Na první pohled se tedy může zdát, že se ho produkce skleníkových plynů, spojovaných hlavně s výrobním průmyslem či dopravou, příliš netýká. Od počátku letošního roku bilionová technologická společnost ale pro svůj provoz potřebuje kvanta energie, kterou je náročné získávat jen z obnovitelných zdrojů.
Podle vlastních dat Google v roce 2011, čtyři roky po dosažení uhlíkové neutrality, využíval přes čtvrt milionu wattů elektřiny ročně, což prý odpovídá nárokům 200 tisíc domácností. Zejména kvůli datovým centrům, která jsou poháněna energií z fosilních paliv, v této době produkoval necelého 1,5 milionu tun oxidu uhličitého ročně. Uhlíkové neutrality tak dosahoval podporou jiných zelených iniciativ.
První velkou investici do obnovitelných zdrojů v hodnotě 38,8 milionu dolarů se v roce 2010 staly větrné elektrárny ve Spojených státech. Paralelně s tím se rozjely také smlouvy na stabilní odběr desítek megawattů ekologicky nezávadné energie. Loni v září se pak Google pochlubil dosud největší investicí do obnovitelných zdrojů v korporátní historii, dosahující dvou miliard dolarů.
Nyní ředitel Sundar Pichai ohlásil další důležitý milník: jeho firma se prý mezi těmi většími stala první, která eliminovala celkový objem vypuštěných skleníkových plynů za celou svou historii. Význam tohoto kroku ještě umocňují záběry z Los Angeles z posledních dní, kde rozsáhlé požáry způsobily apokalyptické zoranžovění nebe.